דמות עגולה בסיפור

הכלי העיקרי לכתיבת דמות עגולה בסיפור, בעיקר במדיום ויזואלי, הוא פעולות חיצוניות ופעולות פנימיות. אבל האם הפעולה הפנימית הראשונה שעולה בראשך היא אכן הפעולה פנימית של הדמות? דמות עגולה לא מתחילה ולא נגמרת במה שהיא מרגישה - אז האם יש בכל זאת דרך ליצור דמות עגולה בתסריט, במחזה או בספר?
איך לכתוב דמות עגולה?

מה המטרה של דמות בכל סיטואציה?

המטרה של כל סיטואציה חיצונית, כלומר, של כל אינטראקציה של דמות עגולה עם דמות אחרת או לכל פעולה שלה או של הדמויות סביבה, בכל סצנה או סיטואציה בסיפור, היא לגרום לדמות לפגוש את הפחדים שלה ולהתמודד איתם. כל התקדמות חיצונית לקראת המטרה הסופית חייבת להיות מלווה במטענים שהדמות נושאת איתה מהעבר (בשביל זה עושים אקספוזיציות לכל סיפור).

מה המטרה של קונפליקט פנימי וחיצוני בתיאור הדמות?

המטרה של כל סצנה היא להכניס את הדמות שבמרכז הסצנה לקונפליקט רגשי שמוסתר על ידי קונפליקטים חיצוניים. הקונפליקטים יכולים להיות סטראוטיפים ושקריים. רצון סטראוטיפי כזה הוא בעצם השכבה העליונה של התחושות של הדמות. השכבה הראשונה יכולה להיות נחישותו של צעיר שאפתן להצליח, בלי להתחשב במחיר ההצלחה, או הישארותו של אדם במקום שהוא לא רוצה להיות בו, אבל נשאר שם כי הוא לא מסוגל שלא לרצות בעלי סמכות. גם נחישות וגם ריצוי אלה תחושות אמתיות, אבל מה עומד מאחוריהן?

למה חשוב שלא להסתפק ברובד הראשון של רצון פנימי כשמתארים דמות?

מאחורי כל תחושה חיצונית (שכבת רצון ראשונה), עומדת תחושת פנימית שמעידה על השיח הפנימי שמנהל בין הדמות לבין עצמה – פעולה פנימית.
כל התקדמות בסיפור חייבת ליצור שינוי בצורת ההתמודדות בין הגיבור שאנחנו מכירים מסיפור הרקע או מהאקספוזיציה, לבין הגיבור שפוגש את הסיטואציה הבעייתית בדרך אחרת, עד שבשיא הוא פוגש את הפחד הכי גדול שלו, אולי בסיטואציה דומה להחריד לזו המקורית שגרמה לו להיות מי שהוא היום.

רוצה לקבל עזרה ביצירת דמות עגולה בתסריט או במחזה שלך?

אפשר להירשם לפורום הכותבים של איגוד התסריטאים, בחינם, במייל –

haifa@writersguild.org.il

או ליצור איתי קשר, ואני אשמח לסייע לך.

 

למידע נוסף, חזור לעמוד הבית >>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

דוגמא לתחקיר דמות

התבקשתי לכתוב תסריט עבור המוזיאון הימי בחיפה שעוסק בהתפתחות הנמלים בישראל. אחרי דין ודברים על מזמיני העבודה הוחלט כי שלד התסריט יבנה סביב גיבורה שתעבור ממקום למקום ותלמד משהו על עצמה דרך התפתחות הנמלים בישראל. בעצתי הסכימו מזמיני העבודה לאפיין את הגיבורה הבאה: חני (58), מדענית שגילתה את הדרך לנוע בזמן. היא עושה זאת תוך שהיא שואלת את השאלות הנכונות. בכל פעם שהיא שואלת שאלה 'נכונה' היא נעה בזמן אל עבר היעד הבא במסע אותו אני התוויתי לה מראש. היא לא יכולה להגיע לשום מקום אחר חוץ מלנמלי ישראל. בתור אלוהי הגיבורה ניסיתי לכפות עליה את סיפור המסע, אלא שהיא הערימה קשיים. חזרתי אל שולחן העבודה והחלטתי לבצע איתה תחקיר דמות.

מלך ישראל
סדרות מומלצות בנטפליקס

מלך ישראל: דוקו ריאליטי שחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית

מוקדש לסוכן הביון האמירקאי שניטר את הטקסט שלפניך בעקבות שימוש במילים שמזכירות את המתקפה האיראנית ואת האפשרות למלחמה בין ישראל לבין איראן. דע לך שהאלגוריתם נשא את מילותי אליך ופקח את עיניך על מנת שתראה את הדברים הבאים כהוויתם.

התורה כולה סיפורו של משה
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה: סיפורו של משה – על קורבן האדם

הסדרה מכניסה אותך לעולם התורה באופן ויזואלי, ויש בה דברים מעניינים מאוד אבל גם כמה דברים מהותיים שהסדרה מפספסת ושאני רוצה להשלים עבורך. לא אספיק להשלים את כולם במקום אחד ואני לא רוצה להקדיש את חיי בכתיבת כל הדברים שחסרים, כי כמה שלא אכתוב תמיד אוכל למצוא עוד, אבל את הדבר המהותי ביותר אותו הסדרה פספסה חשוב לי למסור לך, וזה – קורבן האדם.

התורה כולה פרק 2
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה פרק 2: ביקורת עצמית בתוך החושך הגדול

את פוסט הזה אני יושב לכתוב במדרגות שבין רחוב הנטקה לרחוב האורן בחיפה, בשעה רבע לתשע במוצאי שבת, כשמאות מפגינים עושים את דרכם חזרה ממרכז חורב הביתה. לא הייתי איתם בהפגנה, אני גר קרוב ופשוט רציתי למצוא מקום שקט לכתוב בו את ההמלצה. בבית לא שקט כרגע, והמולת הקרע בעם ישראל מהווה, באופן פרדוקסלי ואולי גם פלאי, מקום שקט ומכיל יותר מאשר הבית.

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

סדרות מומלצות בנטפליקס

גם אלוהים צריך לפרוק כמו אדם (סנדלר) SPACEMAN

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.