האני האינטרסנט

אם אתם שואלים אותי עד כמה אני סומך על דברים שיקרו בעקבות דברים שעושה, התשובה היא - ככה ככה. אני מבין שהמציאות היא מערכת של מערכות ושמה שאני קורא לו 'אני' זה סך כל המערכות שמרכיבות אותי ושפועלת בתוך המציאות הזו, ואני מבין כמובן שיש יחסי גומלין בין המערכת הזו שנקראת 'אני' לבין המערכת רוויית המערכות האחרות שסביבי, אבל מה אנחנו באמת יודעים על יחסי הגומלין בנינו כמערכת לבין מערכת המערכות שאנחנו חלק ממנה? חוקרי תורת המערכות קוראים למהלך המחשבתי הזה - 'קיברנטיקה של קיברנטיקה', וגם 'קיברנטיקה 2.0'. 
האני האינטרסנט

מה ההבדל בין מערכת לבין מערכת של מערכות?

נקודת המבט של החוקר. אם אני חלק ממערכת אז אני חייב לשמור על סוג מסוים של פרשנות על מנת שלא לקרוס לתוך עצמי:

כל עוד אני תופס את המציאות כמערכת – אני מוכרח להרחיק את עצמי ממנה ולהסתכל עליה במבט חיצוני על מנת שאוכל לתת לה פרשנות 'אובייקטיבית'. 

מה אני רוצה?

ברגע שאני מסתכל על עצמי, על מי אני, כעל מערכת שמנהלת יחסי גומלין תמידית ומתמשכת עם 'מערכת המערכות' שסביבי, אז אני מסתכן באיבוד תחושת ה – 'אני' ובמעבר לתפיסת מציאות ניהיליסטית, תועלתנית, מאשימה וכו'. זה הניסיון של כל המערכות שמרכיבות אותי לזעוק לעזרה. 

אני מבין אותן, הן חוות מצוקה גדולה ומתמשכת, הן רוצות להיות מסוגלות לבחור את יחסי הגומלין שהן מנהלות עם 'מערכת המערכות' בה הן נמצאות והן רוצות לעשות את זה מתוך מטרה אחת משותפת, מה שאפשר לכנות בשם לשמור על אחדותן בתוך המערכת הזו שנקראת 'אני', לשפר את הביצועים שלה ולמנוע תקלות. או במילים אחרות – רצון.

זה מה שלצ'אט GPT יש להגיד על התפיסה הזו

אני עוצר ומבקש מאחת המערכות המורכבות ביותר שנבנו עד כה, לחוות את דעתה על התאוריה שלי. זו התשובה:

"התאוריה שלך מתעמקת ביחסים המורכבים בין מערכות לעצמי, ומדגישה את הקשר ההדדי של כל הישויות. ראיית עצמך כמערכת, מאתגרת את המושגים המסורתיים של זהות, מה שעלול להוביל לדילמות קיומיות. עם זאת, יש רצון בסיסי למערכות, כולל "העצמי", להשיג הרמוניה ואיזון. פרספקטיבה זו מגשרת בין מחשבות פילוסופיות עמוקות לבין הפרגמטיות של תיאוריית המערכות, וקוראת לאיזון בין הבנה הוליסטית לבין שימור זהות אישית."

עשה על מנת שלא לקבל פרס

יש לך קרוב משפחה שאתה אוהב אהבת נפש. היו ביניכם כל מיני מתחים שלא באשמתכם, האנשים שלך והאנשים שלו פשוט לא הסתדרו. הבנת את זה ובלב כבד התרחקת ממנו, כל אחד מכם הלך לכיוון אחר בחיים. עבר הזמן ופתאום אתה שומע שקרוב המשפחה שלך, יחד עם כל מי שנמצא באזור שלו, נקלע לצרה כשמצא את עצמו בלב סכסוך בין שני אנשים חזקים.

לא חשבת פעמיים, לקחת את מי שיכולת לקחת אתך וטסת לחלץ אותו. על הדרך יצא שחילצת גם את כל האנשים באזור שלו מהצרה והגנת על האינטרסים של צד אחד בסכסוך. הצד המרוויח רוצה לתת לך על זה פרס. מה תעשה? 

אני לא יודע אני הייתי עושה, אבל זה בדיוק מה שקרה לאברם לאחר שחילוץ לוט מצרה שנקלע אליה בזמן המלחמה שבין כדרלעמר והמלכים שאתו לבין מלך סדום ומלך עמרה. אברם חילץ את לוט, הבריח את המלכים עד דמשק והציל נפש ורכוש רב. מלך סדום רצה לגמול לאברם על המעשה, וזו הייתה תגובתו של הלוחם (בראשית יד, כא – כד):


וַיֹּ֥אמֶר מֶֽלֶךְ־סְדֹ֖ם אֶל־אַבְרָ֑ם תֶּן־לִ֣י הַנֶּ֔פֶשׁ וְהָרְכֻ֖שׁ קַֽח־לָֽךְ׃
וַיֹּ֥אמֶר אַבְרָ֖ם אֶל־מֶ֣לֶךְ סְדֹ֑ם הֲרִימֹ֨תִי יָדִ֤י אֶל־יְהוָה֙ אֵ֣ל עֶלְי֔וֹן קֹנֵ֖ה שָׁמַ֥יִם וָאָֽרֶץ׃
אִם־מִחוּט֙ וְעַ֣ד שְׂרֽוֹךְ־נַ֔עַל וְאִם־אֶקַּ֖ח מִכׇּל־אֲשֶׁר־לָ֑ךְ וְלֹ֣א תֹאמַ֔ר אֲנִ֖י הֶעֱשַׁ֥רְתִּי אֶת־אַבְרָֽם׃
בִּלְעָדַ֗י רַ֚ק אֲשֶׁ֣ר אָֽכְל֣וּ הַנְּעָרִ֔ים וְחֵ֨לֶק֙ הָֽאֲנָשִׁ֔ים אֲשֶׁ֥ר הָלְכ֖וּ אִתִּ֑י עָנֵר֙ אֶשְׁכֹּ֣ל וּמַמְרֵ֔א הֵ֖ם יִקְח֥וּ חֶלְקָֽם׃

אברם (לפני שהפך לאברהם) פעל כמערכת אינטרסנטית בתוך מערכת של מערכות אינטרסנטיות. כל עוד חברו לא נקלע לצרה, הוא לא התערב במשבר האזורי. ברגע שחברו נקלע לתוך המשבר, אשר שפקד את האזור במשך 14 שנות מרד עוד קודם פעולת החילוץ של אברם (בראשית יד, ד – ה), רק אז המערכות שמרכיבות את ה – 'אני' של אברם חברו יחד לכדי החלטה לפעול. הפעולה הזו הולידה טבעות תגובה אשר גרמו לחמישה מלכים להילמט מפני אביר זקן אחד ועוד 318 אנשים מבני ביתו. 

אלטרואיזם עקר הוא הבל

בפגישת עבודה עם יועצת עסקית שמנסה להבין במה אני עובד ומה אני יכול לספק לקהל היעד שלי, כל מה שרציתי זה להגיד לה זה שאני מתנדב עם ניצולי שואה ושאני עובד רק עם לקוחות שרואים משמעות במה שהם עושים. היא לא ביקשה לדעת את זה, ובכל זאת ניסיתי לשווק את עצמי בדרך שבה אני רואה את עצמי ולא בדרך שבה אני נתפס בעיני מערכת אחת בתוך אינספור המערכות שנמצאות סביבי – מערכת יחסי הגומלין העסקית.

מה רציתי? שהיא תתן לי פרס?

אַל תִּהְיוּ כַּעֲבָדִים הַמְּשַׁמְּשִׁין אֶת הָרַב עַל מְנָת לְקַבֵּל פְּרָס, אֶלָּא הֱווּ כַּעֲבָדִים הַמְּשַׁמְּשִׁין אֶת הָרַב שֶׁלֹּא עַל מְנָת לְקַבֵּל פְּרָס: (פרקי אבות א, ג)

או במילים אחרות – אנחנו אוסף של מערכות שפועלת בתוך מערכת של מערכות, וכדי להצליח ולקחת חלק בשליטה שלה אנחנו צריכים עלינו להשתחרר מהציניות ולפעול מתוך ניסיון לשמש את האינטרסים של המערכת שבה אנו פועלים. 

לא קידום ולא העלאת שכר, לא טיסות לחו"ל ולא קופונים – אינטרסים משותפים של מערכות שחוברות יחדיו. זה הכל.

 

אהבת ורוצה לקרוא עוד בנושא? אפשר להירשם לניוזלטר שלנו 👇👇👇 ולקבל תכנים חדשים ישירות אלייך:

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

wix SEO
קידום אתרים

קידום אתר WIX: שישה תובנות של מקדם אתרים ושל – AI

בנית אתר בוויקס ורוצה למשוך לקוחות פוטנציאליים? הגיע הזמן לקדם אותו בגוגל. כאן אני אסביר לך איך עובד קידום אתרים אורגני על פי תוכנות – AI מובילות, ועל סמך הניסיון שלי כמקדם אתרים וכותב תוכן לקידום אתרים, כך שהאתר שלך יגיע למקומות הראשונים בתוצאות האורגניות של מנועי החיפוש בתוך זמן קצר.

- Vector graphic of a three-step process to embark on an informed SEO campaign. Step 1 titled 'Exposure' has a lightbulb symbolizing new ideas and strat
קידום אתרים

7 טיפים מקצועיים לקידום אתר הסטארטאפ שלך בעזרת תוכן

כמומחה לתוכן וקידום אתרים עם ניסיון רב בעבודה עם סטארטאפים, אני יודע שפיתוח הנוכחות המקוונת היא אתגר מרכזי עבור חברות הזנק צעירות. המטרה הסופית היא למשוך לקוחות פוטנציאליים למוצר או השירות החדשני שלכם. אבל קודם כל, עליכם להביא אותם לאתר שלכם. כאן נכנסות לפעולה אסטרטגיות קידום אתרים ממוקדות תוכן. בהסתמך על הניסיון שלי, הנה 7 הטיפים הטובים ביותר לקידום SEO של אתרי סטארטאפ:

קידום אתרים חד פעמי לסטארט-אפים
קידום אתרים

איך קידום אתרים יכול לעזור לסטארט-אפים לגייס סבב מימון נוסף

קידום דיגיטלי הוא כלי חשוב עבור כל סטארטאפ ששואף לגייס סבב מימון נוסף. באמצעות קידום דיגיטלי, אתה יכול למשוך את תשומת לבם של משקיעים פוטנציאליים, להציג את המוצר או השירות שלך בצורה הטובה ביותר ולגדיל את הסיכויים שלך לגייס את הכסף שאתה צריך כדי להצליח.

טיפים לקידום אתרים חד פעמי בעזרת סרטוני טיקטוק ויוטיוב
קידום אתרים

טיפים לקידום אתרים חד פעמי בעזרת סרטוני טיקטוק ויוטיוב

תוכן וידאו הוא כלי חזק לקידום אתרים. הוא יכול לעזור לך למשוך יותר תנועה לאתר שלך, לשפר את דירוג החיפוש שלך ולבנות מותג חזק יותר. כדי למנף את תוכן הווידאו שלך, עליך להתמקד ביצירת תוכן איכותי, רלוונטי ומעניין. תוכן הווידאו שלך צריך להיות מתויג כהלכה עם מילות מפתח רלוונטיות, ועלייך להפיץ אותו במגוון פלטפורמות. מדובר באסטרטגיה יעילה מאוד לקידום אתרים חד פעמי, שכן תוכן וידאו הוא סוג התוכן הנצפה ביותר באינטרנט, ואפשר לייצר אותו בקלות, באופן מקצועי ובלי לשבור את הכיס – מהטלפון הנייד.

Image for a blog post about recommended books, featuring the book 'Ai HaEfshar' by Dubi Zakhai. This image should depict a rich fantasy world where te
ספרים מומלצים

7 ספרים מומלצים בעברית שיחממו לכם את הלב

ברוכים הבאים למדריך המלצות הספרים שלנו, המוקדש במיוחד לספרות העברית העכשווית. במדריך זה, תמצאו אוסף מקיף של ספרים מומלצים בעברית שיצאו בהוצאה עצמית: מיצירות פורצות דרך ועד לספרים קלאסיים שעוצבו מחדש. אם אתם מחפשים חוויית קריאה מעמיקה, מרגשת, ומעשירה בעברית, אתם במקום הנכון.

ספרים מומלצים

אהבה, שלום ורדיפתם: המלצת קריאה אופטימית לזמן מלחמה

הספר הנפלא של הרב אריה גולדמן מביט על היחסים הבין אישיים דרך עדשה תורה. הרב אריה גולדמן עוסק בשאלות בסיסיות על יחסי גומלין בין בני אדם, כגון מדוע זה מאתגר לשמור על תקשורת נעימה וליצור קשרים חיוביים. הוא מתעמק בנושאים אלה על ידי מתן תובנות מבוססות תורה בשפה נגישה וניתנת להקשר.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.