האני האכזר

כשהייתי בן 10 היא התחננה שאני ארה בה. היא שכבה על המדרכה, פלג גופה התחתון חסר וכל איבריה הפנימיים נשפכים ממנה. זה לא שהייתי הילד הראשון במשפחה שלי שנחשף לזוועות קשות כאלה, סבא שלי שרד את אושוויץ, אבל אני הראשון שראיתי את הזוועה הזאת בחדר צונן ונעים, דרך מסך המחשב, כשאני שולט בדמות בדיונית של אדם שרוצח אנשים שמנסים לרצוח אותו בחזרה - כשאין לי שמץ של מושג או שמץ של עניין לדעת למה.
האני האכזר

מדוע אנשים אכזריים כלפי אחרים?

אנשים יכולים להיות אכזריים בגלל טראומה אישית, חינוך, לחצים חברתיים או גורמים נוירולוגיים:

הפעם הראשונה שנחשפתי למשחק 'Duke Nukem' הייתה בבית של השכנים מהדלת ממול. קראתי לילד שלהם לשחק איתנו כדורגל למטה וראיתי את אבא שלו יושב ומשחק במחשב. זה היה בשנת – 96' ועוד לא היה לי מחשב משלי בבית. הדבר הראשון שאני  זוכר זה את הפרופורציות שבין האקדח שאחז ביד של גוף בלתי נראה (כן, ככה זה נראה לילד בן 9 ולא להיפך), לבין האנשים הקטנים ומכוסי הפנים שהפציעו ונורו מיד. 

היריה העוצמתית משכה את האקדח מעלה ויצרה ניצוץ מפליא ביופיו. שכחתי למה באתי, פשוט עמדתי שם ובהיתי באבא של חבר שלי יושב בגופיה מול המסך, חיוך ילדותי מרוח על פניו בעודו מנהל את מחול ההרג היפייפה, ואז פתאום הוא הבחין בי ואמר את המילים שמהדהדות באוזניי עד היום: "רוצה לשחק?"

סיבות פסיכולוגיות לאכזריות

הסיבות הפסיכולוגיות לאכזריות כוללות אמפתיה ירודה, חוויות טראומטיות או הפרעות אישיות:

מאותו רגע הייתי נחוש להשיג מחשב. אבא שלי בדיוק נכנע אחרי מאבק ארוך והסכים להתחבר לכבלים, כך שכל ניסיונות השכנוע שלי נתקלו בחומה בצורה. אמא שלי הציעה לי לרדת מזה בזמן הקרוב, אין שום סיכוי שאבא יסכים להיכנע להבלי העולם הזה פעם נוספת בסמיכות שכזו. עלינו לתת לו לעבור את תקופת הצינון.

היא לא מבינה אותי, חשבתי, אין לה מושג איזה אושר היא מונעת ממני עם חוסר היכולת שלה לעמוד על שלי מול אבא.

תמיד רבתי עם אחותי, אבל מאז Duke Nuke הריבים הפכו אכזריים. משכתי לה ביד בכל הכוח, העפתי אותה מהספה, זרקתי עליה את השלט של הטלוויזיה על הפנים – הייתי בלתי נסבל. אני רוצה מחשב, אמרתי בלי שום בושה. כמו טרורטיסט שיודע שהוא דורש דרישה לא הוגנת, אבל אותי כבר לא עניינה ההוגנות. אני רציתי להרוג.

הסברים אבולוציוניים לאכזריות

הסברים אבולוציוניים מצביעים על כך שתוקפנות יכולה להיות מנגנון הישרדות ודומיננטיות:

המחשב החדש ניצב בפינת האוכל שבלאו הכי לא מילאה את יעודה. כל אחד מאיתנו אכל לבד, בסלון או במטבח. 

את המשחקים קניתי בעצמי מדמי הכיס שלי, לא רציתי לבקש מההורים שלי לקנות כי לא רציתי שהם ישאלו אותי שאלות. 200 ש"ח עלה הדיסק, ולמרות שלא כל כך הבנתי בכסף בגיל – 10, משהו בי אמר לי שזה הרבה יותר מדי. אבל בכל זאת קניתי. 

בבית הספר הייתי נוכח – נפקד. ישבתי בשיעורים ושמעתי את הצלילים שיצאו מגרונה של המורה, אבל הראש לקח אותי לעולם הציד. גם אילו רציתי לא הייתי מסוגל להתנגד. משהו חייתי התעורר בי; יצר קדום, סמכותי. 

עד אז הייתי ילד עדין שנמנע מעימותים ובוכה לא מעט. הייתי מאותם הילדים שהולכים ברחוב ומדברים לעצמם כשהם עצובים. מרגע שדיוק נוקם נכנס לחיי כָּלַה הבכי וכלו הדיבורים. כל מה שעניין אותי זה לשוב הביתה, לשבות מכל מלאכה, לשבת על כסא המלך ולהתחבר לעולם האמיתי.

 

אהבת? לכתבות נוספות על הדרך לדעת מי אני לחצו כאן >>

ממש אהבת? אפשר להירשם לניוזלטר שלנו 👇👇👇 ולקבל תכנים חדשים ישירות אלייך:

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

סדרות מומלצות בנטפליקס

גם אלוהים צריך לפרוק כמו אדם (סנדלר) SPACEMAN

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול.

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

שיר השירים אשר לשלמם: החבר'ה הטובים שלא מפספסים הפגנה וישרפו כולם

להורים שלנו לא היה שום דבר. מהאדמה הם בנו את עצמם, קמו מאפר. אנחנו בני שישים עכשיו, שבעים עכשיו, יתומים מאם, יתומים מאב. נתנו לכם חיים טובים ואתם מזלזלים. יושבים אצל פסיכולוגים בספה ומתבכיינים על כן חיבוקים – לא חיבוקים. שם למעלה יושב גנב על כסא מלוכה ועל ראשו כובע להבה. שלחנו יד וקיבלנו כוויה.

ייעוץ-לכותבים

מה צריך לעשות?

בתור עורך תסריט ומנחה סדנאות כתיבה וחדרי כותבים, וכנציג של איגוד התסריטאים, כותבים רבים שואלים אותי שאלות רבות שמסתירות שאלה גדולה אחת: מה צריך לעשות כדי שמה שכתבתי יצליח? אם השאלה הזו מטרידה גם אותך, אז אני מאמין שהגעת למקום הנכון.

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

בואי נקח לנו יום (אני מתגעגע אלייך)

אני רואה שלא טוב לך בימים האחרונים ואני פוחד להאשים את עצמי בזה, אז אני שומר על מרחק. אני שונא את האינטסטינקט המחורבן והמקולל הזה. מה אם לא היינו צריכים לעבוד עכשיו? אם היינו לוקחים לנו יום ושוכבים כל היום, לא עושים כלום – רק שוכבים כל היום?

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

בקול דממה דקה: אידיאל הצמצום הקיומי

אידיאל הצמצום בא לידי ביטוי בסיפור גירוש האדם מגן עדן (על שלא הסתפק במה שיש), בסיפור קין והבל (המעט שקיבל קין על פי התאוריה שלנו הוא ברכה אותה הוא ראה כקללה), עקדת יצחק (האידיאל האנושי הוא להגיע לכדי צמצום מוחלט והסיבה היחידה שהוא לא יכול להגיע לכדי זאת היא התערבות אלוהית), ארץ ישראל ("הארץ הטובה" שהיא הקטנה ביותר מכל ארצות האזור ויחד עם זאת מחוברת לשני ימים ורוויית מים טבעיים ובארות, בשמש טובה, והיום אנחנו יודעים שגם בגז טבעי.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.