סיפורים קצרים

איך כותבים סיפור קצר?

לכל כותב יש המון סיפורים שמסתובבים לו בראש, אבל הוא לא תמיד יודע מה לעשות איתם.
הכוח של הסיפור הקצר הוא ביכולת שלו להכיל סיפור, גם את הסיפור הארוך ביותר עליו חשבת, ולזקק אותו לרעיון מרכזי.
תסריטאים רבים מתקשים לכתוב סינופסיס, ובצדק – הוא נראה, מרגיש ומתנהג אחרת לגמרי מהתוצר הסופי  שהוא התסריט או המחזה, אבל הסינופסיס הוא גם מסמך המכירה שלך, והוא ככל הנראה המסמך החשוב ביותר בתהליך העבודה תסריט.
כתיבת סיפור קצר יכולה לשחרר אותך ממגבלות התבנית של הסינופסיס ומכל מגבלה אחרת.
הסיפור הקצר נותן לך הזדמנות לכתוב את הסיפור שלך דרך נקודת מבטו של הגיבור ואפילו מנקודת מבטו של האנטגוניסט.
זהו כלי מצוין שיכול לעזור לך לבחון את המוטיבציות של הדמויות בסיפור שלך, את הרצונות שלהן, את הצרכים שלהן ולא פחות חשוב – להכיר אותן לעומק ולדעת מי הן באמת.

כמה סיפורים קצרים שכתבתי ושעזרו לי לכתוב את הסיפורים הגדולים

שיר השירים אשר לשלמם: החבר'ה הטובים שלא מפספסים הפגנה וישרפו כולם

להורים שלנו לא היה שום דבר. מהאדמה הם בנו את עצמם, קמו מאפר. אנחנו בני שישים עכשיו, שבעים עכשיו, יתומים מאם, יתומים מאב. נתנו לכם חיים טובים ואתם מזלזלים. יושבים אצל פסיכולוגים בספה ומתבכיינים על כן חיבוקים – לא חיבוקים. שם למעלה יושב גנב על כסא מלוכה ועל ראשו כובע להבה. שלחנו יד וקיבלנו כוויה.

קרא עוד »

מה צריך לעשות?

בתור עורך תסריט ומנחה סדנאות כתיבה וחדרי כותבים, וכנציג של איגוד התסריטאים, כותבים רבים שואלים אותי שאלות רבות שמסתירות שאלה גדולה אחת: מה צריך לעשות כדי שמה שכתבתי יצליח? אם השאלה הזו מטרידה גם אותך, אז אני מאמין שהגעת למקום הנכון.

קרא עוד »

בקול דממה דקה: אידיאל הצמצום הקיומי

אידיאל הצמצום בא לידי ביטוי בסיפור גירוש האדם מגן עדן (על שלא הסתפק במה שיש), בסיפור קין והבל (המעט שקיבל קין על פי התאוריה שלנו הוא ברכה אותה הוא ראה כקללה), עקדת יצחק (האידיאל האנושי הוא להגיע לכדי צמצום מוחלט והסיבה היחידה שהוא לא יכול להגיע לכדי זאת היא התערבות אלוהית), ארץ ישראל ("הארץ הטובה" שהיא הקטנה ביותר מכל ארצות האזור ויחד עם זאת מחוברת לשני ימים ורוויית מים טבעיים ובארות, בשמש טובה, והיום אנחנו יודעים שגם בגז טבעי.

קרא עוד »

מבול: חזון הפלת האליטות של יהודה וישראל

המסע האישי שלי אחר משמעות בעולם אבסורדי מוביל אותי לבחון את החברה הישראלית דרך עדשות מגוונות – פילוסופיה, מדע, ספרות ודת. בסיפור קצר זה אני משלב ביקורת סאטירית על מה שאני תופס כאליטיזם מזיק וגזענות מדכאת, תוך שאני מנסה למצוא דרך להבנה וקבלה עצמית.

קרא עוד »

התשובה למשבר הפוליטי בישראל נמצאת אצל מסי

הלבד שלי זה המקום בו אני יכול לבטא את עצמי בדרך הכי טובה. הלבד הוא המקום בו אני רוקד, משחק, הלבד בשבילי זה כמו מגרש כדורגל בשביל מסי. בלי מגרש כדורגל אין מסי. בתוך הלבד הזה כל מה שאני צריך כדי לעשות קסמים זה אמצעים לכתיבה. דף ועט או צג אלקטרוני, שם ושם קורים קסמים.

קרא עוד »

לשליחת סיפורים קצרים