תסתכל עליהם, הם שם, עולים מהארובה

הרהור משונה תפס אותי לפני כמה ימים, אבל לא ידעתי איך לנסח אותו, אז עזבתי אותו, אבל הוא לא עזב אותי. למה שיהודי יגיד ליהודי אחר משפט כל כך מזעזע ברגע כל כך נמוך בחיים?
הארובה

ההרהור התחיל בתמונה: עשן עולה מאותה ארובה ארורה של מחנה ההשמדה הארור, ותחתיו עומדים בטורים מסודרים יהודים שמחכים לגורלם. יהודי צעיר שזה עתה ירד מהרכבת בדחיפות, במכות ובצרחות באותה שפת צווחות איומה, מנסה לאסוף את עצמו ולהבין האם הוא חולם או שאולי הוא מת, ואם הוא חולם, הוא שואל את עצמו מתי הוא יתעורר, ואם הוא מת אז הוא לא מבין למה הוא עדיין סובל.

הוא מביט במהומה האדירה שמתחוללת סביבו, מהומה שאולי אפשר להבין קמצוץ קטן ממנה כשצופים בסצנת הפתיחה של הסרט 'הבן של שאול'.

כולו הלם, בלבול, על גבול אובדן דעת מוחלט. תארו לעצמכם בחור צעיר, בן – 15 לצורך העניין, שזה היה גילו של סבא שלי עליו השלום כשהגיע למחנה המוות הנורא ביותר שידעה האנושות. סבא שלי, שאני בשר מבשרו, איש מתוק שבכל יום שישי נתן לי ולאחותי חמישים שקלים דמי כיס, גם כשכבר עברנו את גיל עשרים, איש שהיה מתפעל מהיכולות האקרובטיות של הולק הוגן ומהאכזריות של באם באם ביגולו, איש שהיה צוחק בקולי קולות ותמיד היה מתעניין איך הולך לי בבית הספר ושהיה שואל לשלומה של אמא גם בזמנים של מתח בין ההורים שלי, בקיצור סבא מתוק שבמתוקים – עמד בגיל 15 באותה סיטואציה בדיוק. הוא ירד מהרכבת בצרחות, מכות ונביחות כלבים, וברגע אחד עבר מהדחיסות הנוראית של קרונות הרכבת אל אש הגיהנום של אוושויץ. ההורים שלו, אחיו ואחיותיו, אחייניו, מכולם הוא נשאר רק עם אח אחד בתוך הכאוס הזה. איפה אמא ביילה? איפה אבא אפריים – יעקב? איפה שלום, בלומה, שרה, לאה, יואל, יוסף, יצחק, איפה ברוך? 

"אתה רואה שם?", אומר לו 'יהודי טוב' ומצביע על הארובה המחורבנת, הארובה המזוינת, הארובה הבלתי נסבלת, הבלתי נסלחת, "תסתכל עליה, הם שם, עולים ממנה, זהו."

אין כמעט עדות אחת של יהודים ששרדו את התופת של מחנה ההשמדה המקולל, בה הושמט המשפט הזה. מאות עדויות שמעתי בחיי, ואני מתאר לעצמי שאם אקשיב לכל עדות ועדות של שורדי מחנה ההשמדה הנורא הזה, הרוב המוחלט יעידו כי גם הם שמעו את אותו משפט שפל ברגע הכואב ביותר שחווה אדם כלשהו בתולדות האנושות. הגרמנים שלחו את היהודים למחנה ההשמדה, אבל היהודים היו אלה שהכניסו את היהודים למשרפות. את זה אני עוד יכול לקבל, אי אפשר לשפוט אדם שנמצא במאבק הישרדות, אבל המשפט הזה, מריחת האמת בפניו של מי שעוד רגע עלול למצוא את עצמו בתוך אותה משרפה ליד אמו, אביו, אשתו, ילדיו וחבריו – מה יש בה יותר מעמידה על דם רעיך? מה?

אהבתם? לסיפורים קצרים נוספים>>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

דוגמא לתחקיר דמות

התבקשתי לכתוב תסריט עבור המוזיאון הימי בחיפה שעוסק בהתפתחות הנמלים בישראל. אחרי דין ודברים על מזמיני העבודה הוחלט כי שלד התסריט יבנה סביב גיבורה שתעבור ממקום למקום ותלמד משהו על עצמה דרך התפתחות הנמלים בישראל. בעצתי הסכימו מזמיני העבודה לאפיין את הגיבורה הבאה: חני (58), מדענית שגילתה את הדרך לנוע בזמן. היא עושה זאת תוך שהיא שואלת את השאלות הנכונות. בכל פעם שהיא שואלת שאלה 'נכונה' היא נעה בזמן אל עבר היעד הבא במסע אותו אני התוויתי לה מראש. היא לא יכולה להגיע לשום מקום אחר חוץ מלנמלי ישראל. בתור אלוהי הגיבורה ניסיתי לכפות עליה את סיפור המסע, אלא שהיא הערימה קשיים. חזרתי אל שולחן העבודה והחלטתי לבצע איתה תחקיר דמות.

מלך ישראל
סדרות מומלצות בנטפליקס

מלך ישראל: דוקו ריאליטי שחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית

מוקדש לסוכן הביון האמירקאי שניטר את הטקסט שלפניך בעקבות שימוש במילים שמזכירות את המתקפה האיראנית ואת האפשרות למלחמה בין ישראל לבין איראן. דע לך שהאלגוריתם נשא את מילותי אליך ופקח את עיניך על מנת שתראה את הדברים הבאים כהוויתם.

התורה כולה סיפורו של משה
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה: סיפורו של משה – על קורבן האדם

הסדרה מכניסה אותך לעולם התורה באופן ויזואלי, ויש בה דברים מעניינים מאוד אבל גם כמה דברים מהותיים שהסדרה מפספסת ושאני רוצה להשלים עבורך. לא אספיק להשלים את כולם במקום אחד ואני לא רוצה להקדיש את חיי בכתיבת כל הדברים שחסרים, כי כמה שלא אכתוב תמיד אוכל למצוא עוד, אבל את הדבר המהותי ביותר אותו הסדרה פספסה חשוב לי למסור לך, וזה – קורבן האדם.

התורה כולה פרק 2
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה פרק 2: ביקורת עצמית בתוך החושך הגדול

את פוסט הזה אני יושב לכתוב במדרגות שבין רחוב הנטקה לרחוב האורן בחיפה, בשעה רבע לתשע במוצאי שבת, כשמאות מפגינים עושים את דרכם חזרה ממרכז חורב הביתה. לא הייתי איתם בהפגנה, אני גר קרוב ופשוט רציתי למצוא מקום שקט לכתוב בו את ההמלצה. בבית לא שקט כרגע, והמולת הקרע בעם ישראל מהווה, באופן פרדוקסלי ואולי גם פלאי, מקום שקט ומכיל יותר מאשר הבית.

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

סדרות מומלצות בנטפליקס

גם אלוהים צריך לפרוק כמו אדם (סנדלר) SPACEMAN

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.