תסתכל עליהם, הם שם, עולים מהארובה

הרהור משונה תפס אותי לפני כמה ימים, אבל לא ידעתי איך לנסח אותו, אז עזבתי אותו, אבל הוא לא עזב אותי. למה שיהודי יגיד ליהודי אחר משפט כל כך מזעזע ברגע כל כך נמוך בחיים?
הארובה

ההרהור התחיל בתמונה: עשן עולה מאותה ארובה ארורה של מחנה ההשמדה הארור, ותחתיו עומדים בטורים מסודרים יהודים שמחכים לגורלם. יהודי צעיר שזה עתה ירד מהרכבת בדחיפות, במכות ובצרחות באותה שפת צווחות איומה, מנסה לאסוף את עצמו ולהבין האם הוא חולם או שאולי הוא מת, ואם הוא חולם, הוא שואל את עצמו מתי הוא יתעורר, ואם הוא מת אז הוא לא מבין למה הוא עדיין סובל.

הוא מביט במהומה האדירה שמתחוללת סביבו, מהומה שאולי אפשר להבין קמצוץ קטן ממנה כשצופים בסצנת הפתיחה של הסרט 'הבן של שאול'.

כולו הלם, בלבול, על גבול אובדן דעת מוחלט. תארו לעצמכם בחור צעיר, בן – 15 לצורך העניין, שזה היה גילו של סבא שלי עליו השלום כשהגיע למחנה המוות הנורא ביותר שידעה האנושות. סבא שלי, שאני בשר מבשרו, איש מתוק שבכל יום שישי נתן לי ולאחותי חמישים שקלים דמי כיס, גם כשכבר עברנו את גיל עשרים, איש שהיה מתפעל מהיכולות האקרובטיות של הולק הוגן ומהאכזריות של באם באם ביגולו, איש שהיה צוחק בקולי קולות ותמיד היה מתעניין איך הולך לי בבית הספר ושהיה שואל לשלומה של אמא גם בזמנים של מתח בין ההורים שלי, בקיצור סבא מתוק שבמתוקים – עמד בגיל 15 באותה סיטואציה בדיוק. הוא ירד מהרכבת בצרחות, מכות ונביחות כלבים, וברגע אחד עבר מהדחיסות הנוראית של קרונות הרכבת אל אש הגיהנום של אוושויץ. ההורים שלו, אחיו ואחיותיו, אחייניו, מכולם הוא נשאר רק עם אח אחד בתוך הכאוס הזה. איפה אמא ביילה? איפה אבא אפריים – יעקב? איפה שלום, בלומה, שרה, לאה, יואל, יוסף, יצחק, איפה ברוך? 

"אתה רואה שם?", אומר לו 'יהודי טוב' ומצביע על הארובה המחורבנת, הארובה המזוינת, הארובה הבלתי נסבלת, הבלתי נסלחת, "תסתכל עליה, הם שם, עולים ממנה, זהו."

אין כמעט עדות אחת של יהודים ששרדו את התופת של מחנה ההשמדה המקולל, בה הושמט המשפט הזה. מאות עדויות שמעתי בחיי, ואני מתאר לעצמי שאם אקשיב לכל עדות ועדות של שורדי מחנה ההשמדה הנורא הזה, הרוב המוחלט יעידו כי גם הם שמעו את אותו משפט שפל ברגע הכואב ביותר שחווה אדם כלשהו בתולדות האנושות. הגרמנים שלחו את היהודים למחנה ההשמדה, אבל היהודים היו אלה שהכניסו את היהודים למשרפות. את זה אני עוד יכול לקבל, אי אפשר לשפוט אדם שנמצא במאבק הישרדות, אבל המשפט הזה, מריחת האמת בפניו של מי שעוד רגע עלול למצוא את עצמו בתוך אותה משרפה ליד אמו, אביו, אשתו, ילדיו וחבריו – מה יש בה יותר מעמידה על דם רעיך? מה?

אהבתם? לסיפורים קצרים נוספים>>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

wix SEO
קידום אתרים

קידום אתר WIX: שישה תובנות של מקדם אתרים ושל – AI

בנית אתר בוויקס ורוצה למשוך לקוחות פוטנציאליים? הגיע הזמן לקדם אותו בגוגל. כאן אני אסביר לך איך עובד קידום אתרים אורגני על פי תוכנות – AI מובילות, ועל סמך הניסיון שלי כמקדם אתרים וכותב תוכן לקידום אתרים, כך שהאתר שלך יגיע למקומות הראשונים בתוצאות האורגניות של מנועי החיפוש בתוך זמן קצר.

- Vector graphic of a three-step process to embark on an informed SEO campaign. Step 1 titled 'Exposure' has a lightbulb symbolizing new ideas and strat
קידום אתרים

7 טיפים מקצועיים לקידום אתר הסטארטאפ שלך בעזרת תוכן

כמומחה לתוכן וקידום אתרים עם ניסיון רב בעבודה עם סטארטאפים, אני יודע שפיתוח הנוכחות המקוונת היא אתגר מרכזי עבור חברות הזנק צעירות. המטרה הסופית היא למשוך לקוחות פוטנציאליים למוצר או השירות החדשני שלכם. אבל קודם כל, עליכם להביא אותם לאתר שלכם. כאן נכנסות לפעולה אסטרטגיות קידום אתרים ממוקדות תוכן. בהסתמך על הניסיון שלי, הנה 7 הטיפים הטובים ביותר לקידום SEO של אתרי סטארטאפ:

קידום אתרים חד פעמי לסטארט-אפים
קידום אתרים

איך קידום אתרים יכול לעזור לסטארט-אפים לגייס סבב מימון נוסף

קידום דיגיטלי הוא כלי חשוב עבור כל סטארטאפ ששואף לגייס סבב מימון נוסף. באמצעות קידום דיגיטלי, אתה יכול למשוך את תשומת לבם של משקיעים פוטנציאליים, להציג את המוצר או השירות שלך בצורה הטובה ביותר ולגדיל את הסיכויים שלך לגייס את הכסף שאתה צריך כדי להצליח.

טיפים לקידום אתרים חד פעמי בעזרת סרטוני טיקטוק ויוטיוב
קידום אתרים

טיפים לקידום אתרים חד פעמי בעזרת סרטוני טיקטוק ויוטיוב

תוכן וידאו הוא כלי חזק לקידום אתרים. הוא יכול לעזור לך למשוך יותר תנועה לאתר שלך, לשפר את דירוג החיפוש שלך ולבנות מותג חזק יותר. כדי למנף את תוכן הווידאו שלך, עליך להתמקד ביצירת תוכן איכותי, רלוונטי ומעניין. תוכן הווידאו שלך צריך להיות מתויג כהלכה עם מילות מפתח רלוונטיות, ועלייך להפיץ אותו במגוון פלטפורמות. מדובר באסטרטגיה יעילה מאוד לקידום אתרים חד פעמי, שכן תוכן וידאו הוא סוג התוכן הנצפה ביותר באינטרנט, ואפשר לייצר אותו בקלות, באופן מקצועי ובלי לשבור את הכיס – מהטלפון הנייד.

Image for a blog post about recommended books, featuring the book 'Ai HaEfshar' by Dubi Zakhai. This image should depict a rich fantasy world where te
ספרים מומלצים

7 ספרים מומלצים בעברית שיחממו לכם את הלב

ברוכים הבאים למדריך המלצות הספרים שלנו, המוקדש במיוחד לספרות העברית העכשווית. במדריך זה, תמצאו אוסף מקיף של ספרים מומלצים בעברית שיצאו בהוצאה עצמית: מיצירות פורצות דרך ועד לספרים קלאסיים שעוצבו מחדש. אם אתם מחפשים חוויית קריאה מעמיקה, מרגשת, ומעשירה בעברית, אתם במקום הנכון.

ספרים מומלצים

אהבה, שלום ורדיפתם: המלצת קריאה אופטימית לזמן מלחמה

הספר הנפלא של הרב אריה גולדמן מביט על היחסים הבין אישיים דרך עדשה תורה. הרב אריה גולדמן עוסק בשאלות בסיסיות על יחסי גומלין בין בני אדם, כגון מדוע זה מאתגר לשמור על תקשורת נעימה וליצור קשרים חיוביים. הוא מתעמק בנושאים אלה על ידי מתן תובנות מבוססות תורה בשפה נגישה וניתנת להקשר.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.