גם אלוהים צריך לפרוק כמו אדם (סנדלר) SPACEMAN

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול.

למי זה מתאים: למי שלא מבין למה דברים לא הולכים לו כמו שהוא רוצה.

לאיזה מצב צבירה לצפות: לא ציני. הסרט משתמש בקלישאות בצורה מתוחכמת ככלי עזר לספר סיפור שמעביר מסר קיומי. ניצרו את הציונות, היוצרים ציניים כלפי הקלישאות האלה יותר מכם, רק שהם ירדו מההר הגבוה שכולנו טיפסנו עליו ובזכות זה הם זכו שיקשיבו להם.

ממה להיזהר: מלדבר יותר מדי. הקשיבו בקשב ובריכוז למה שיש לאדם שממריא לתוך ענן סגול לספר לכם על המסע.

ציון כללי: 5 כוכבים מתוך 5.

מילה על העלילה

יאקוב, אסטרונאוט צ'כי בגיל העמידה, נשלח לחלל כדי לחקור ענן אבק סגול ומסתורי שנמצא בשמי העבר. אנחנו לא יודעים לאיזו שנה בדיוק מחזיר אותנו הסרט, אשר מבוסס על הספר: Spaceman of Bohemia, אבל אנחנו יכולים לתאר לעצמנו על פי הטכנולוגיות והלבוש שמוצגים בסרט כי היוצרים כיוונו אותנו אל שנות ה – 60' או ה – 70' של המאה הקודמת. במקום הרוסים והאמריקאים שהתחרו במציאות על מי תגיע ראשונה לירח, אלה הצ'כים והדרום קוריאנים (בחירה גאונית בגרוסטיותקה של היוצר) שמתחרה בדרום קוריאה על מי תגיע ראשון לענן.

אז מה הגאונות פה בעצם?

שזה לא משנה אם זו אמריקה, רוסיה, צ'כיה, דרום קוריאה, סין או ישראל – בסוף מדובר באדם שנולד לשאוף להישגים וחי בתוך חברה שמנצלת באופן ציני את השאיפות שלו. אף אחד לא רואה את הניצול מבלבד אשתו של יאקוב – לאה.. לאנקה! סליחה, לא לאה, לאנקה, קוראים לה לאנקה לאשה שמחליטה לעזוב אותו כשהוא נמצא לבדו בטיסה אל הלא נודע אי שם בחלל השחור, בעוד היא נמצאת בהריון מתקדם.

יאקוב ממשיך לעבוד עבור רח.. סליחה, לא יודע מה יש לי היום, באתי להגיד רחל… אז לא, סליחה, לא רחל, עבור הדבר אליו הוא התחייב, נו, החלום הזה שהוא רצה להגשים פעם, לפני הרבה שנים, כשהוא היה אדם אחר לגמרי.

יאקוב לא יודע שלאנקה החליטה לעזוב אותו, אבל הוא מרגיש שמשהו לא כשורה כשלאנקה לא עונה לשיחות שלו ולא יוצרת קשר. יש לו תא טלפון בטכנולוגיה מיוחדת בחללית שממנו הוא יכול להתקשר הביתה, תא אותו מאשים האחראי הישיר של יאקוב בכך שיאקוב לא מצליח לתקשר עם לאנקה. 

משל הטכנולוגיה ככשל תקשורתי

כמה פעמים תפסת את עצמך מוחק וכותב מילים בוואטסאפ?

אני אוהב אותך וזה קשה מאי פעם

יאקוב הוא לא אדם פשוט. הוא חושב שהוא יודע את זה, אבל הוא בטוח שכולם כאלה ושהדבר החשוב ביותר זה להיות טוב. כל עוד אני שומר על עצמי טוב – אני אמור להיות אהוב. אם שמרתי על עצמי טוב והפסקתי להיות אהוב, אני יכול לחיות עם עצמי בשלום. נכון? אז זהו, שלא.

פרדוקס החיים

בעודו שוקע לאטו אל תוך עננת הקדרות, יאקוב חולם על עכביש שמגיח מנחיר אפו. פורקן לא ברור שהולך ומתבהר ככל שהסרט מתקדם. כל חייך עבדת בשביל ערכים שאינם שלך, בשביל נרטיבים מדומיינים שהאמנת כי הם אלו שמגדירים אותך. כל דבר תם ונשלם, גם השקר וגם האמת. 

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול. 

 

שנזכה למחילה שלמה במהרה בימינו אמן.

 

ושָׂמְתָ אֶת שְׁמִי עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַאֲנִי אֲבָרֲכֵם

 

 

חפשו אותי באתר e-vrit

 

הנחמה שעבר לאבסורד - רומן פסיכולוגי

לעוד המלצות צפייה בנטפליקס >>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

כתיבת תוכן AI
כתיבת תוכן

כתיבת תוכן בעזרת בינה מלאכותית

בעוד שבינה מלאכותית וכלים אוטומטיים יכולים להועיל רבות בכתיבת תוכן, ההתקשרות עם איש מקצוע אשר יודע לעבוד עם כלי – AI ולייצר תוכן מותאם לכוונת המשתמש יכולה לשדרג את איכות התוכן בצורה משמעותית, להבטיח שהוא קולע לכוונת המשתמש, ולהבדיל את האתר שלך מהתחרות.

ייעוץ-לכותבים

דוגמא לכתיבת דיאלוג הכנה לכתיבת מחזה או תסריט

כמה פעמים קרה שכתבת לוגליין, סינופסיס, טריטמנט ואפילו הגדלת וביצעת תחקיר דמות, אבל ברגע שהתיישבת לכתוב את התסריט / מחזה – הבנת שהדמויות שלך לא מסוגלות לדבר אחת עם השנייה בלי לשפוך האשמות, לריב ולצאת מהחדר? זה קורה כי המחזה/ תסריט לא יכול להיות המקום הראשון בו הדמויות שלך נפגשות לשיחה.

דוגמא לתחקיר דמות

התבקשתי לכתוב תסריט עבור המוזיאון הימי בחיפה שעוסק בהתפתחות הנמלים בישראל. אחרי דין ודברים על מזמיני העבודה הוחלט כי שלד התסריט יבנה סביב גיבורה שתעבור ממקום למקום ותלמד משהו על עצמה דרך התפתחות הנמלים בישראל. בעצתי הסכימו מזמיני העבודה לאפיין את הגיבורה הבאה: חני (58), מדענית שגילתה את הדרך לנוע בזמן. היא עושה זאת תוך שהיא שואלת את השאלות הנכונות. בכל פעם שהיא שואלת שאלה 'נכונה' היא נעה בזמן אל עבר היעד הבא במסע אותו אני התוויתי לה מראש. היא לא יכולה להגיע לשום מקום אחר חוץ מלנמלי ישראל. בתור אלוהי הגיבורה ניסיתי לכפות עליה את סיפור המסע, אלא שהיא הערימה קשיים. חזרתי אל שולחן העבודה והחלטתי לבצע איתה תחקיר דמות.

מלך ישראל
סדרות מומלצות בנטפליקס

מלך ישראל: דוקו ריאליטי שחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית

מוקדש לסוכן הביון האמירקאי שניטר את הטקסט שלפניך בעקבות שימוש במילים שמזכירות את המתקפה האיראנית ואת האפשרות למלחמה בין ישראל לבין איראן. דע לך שהאלגוריתם נשא את מילותי אליך ופקח את עיניך על מנת שתראה את הדברים הבאים כהוויתם.

התורה כולה סיפורו של משה
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה: סיפורו של משה – על קורבן האדם

הסדרה מכניסה אותך לעולם התורה באופן ויזואלי, ויש בה דברים מעניינים מאוד אבל גם כמה דברים מהותיים שהסדרה מפספסת ושאני רוצה להשלים עבורך. לא אספיק להשלים את כולם במקום אחד ואני לא רוצה להקדיש את חיי בכתיבת כל הדברים שחסרים, כי כמה שלא אכתוב תמיד אוכל למצוא עוד, אבל את הדבר המהותי ביותר אותו הסדרה פספסה חשוב לי למסור לך, וזה – קורבן האדם.

התורה כולה פרק 2
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה פרק 2: ביקורת עצמית בתוך החושך הגדול

את פוסט הזה אני יושב לכתוב במדרגות שבין רחוב הנטקה לרחוב האורן בחיפה, בשעה רבע לתשע במוצאי שבת, כשמאות מפגינים עושים את דרכם חזרה ממרכז חורב הביתה. לא הייתי איתם בהפגנה, אני גר קרוב ופשוט רציתי למצוא מקום שקט לכתוב בו את ההמלצה. בבית לא שקט כרגע, והמולת הקרע בעם ישראל מהווה, באופן פרדוקסלי ואולי גם פלאי, מקום שקט ומכיל יותר מאשר הבית.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.