גם אלוהים צריך לפרוק כמו אדם (סנדלר) SPACEMAN

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול.

למי זה מתאים: למי שלא מבין למה דברים לא הולכים לו כמו שהוא רוצה.

לאיזה מצב צבירה לצפות: לא ציני. הסרט משתמש בקלישאות בצורה מתוחכמת ככלי עזר לספר סיפור שמעביר מסר קיומי. ניצרו את הציונות, היוצרים ציניים כלפי הקלישאות האלה יותר מכם, רק שהם ירדו מההר הגבוה שכולנו טיפסנו עליו ובזכות זה הם זכו שיקשיבו להם.

ממה להיזהר: מלדבר יותר מדי. הקשיבו בקשב ובריכוז למה שיש לאדם שממריא לתוך ענן סגול לספר לכם על המסע.

ציון כללי: 5 כוכבים מתוך 5.

מילה על העלילה

יאקוב, אסטרונאוט צ'כי בגיל העמידה, נשלח לחלל כדי לחקור ענן אבק סגול ומסתורי שנמצא בשמי העבר. אנחנו לא יודעים לאיזו שנה בדיוק מחזיר אותנו הסרט, אשר מבוסס על הספר: Spaceman of Bohemia, אבל אנחנו יכולים לתאר לעצמנו על פי הטכנולוגיות והלבוש שמוצגים בסרט כי היוצרים כיוונו אותנו אל שנות ה – 60' או ה – 70' של המאה הקודמת. במקום הרוסים והאמריקאים שהתחרו במציאות על מי תגיע ראשונה לירח, אלה הצ'כים והדרום קוריאנים (בחירה גאונית בגרוסטיותקה של היוצר) שמתחרה בדרום קוריאה על מי תגיע ראשון לענן.

אז מה הגאונות פה בעצם?

שזה לא משנה אם זו אמריקה, רוסיה, צ'כיה, דרום קוריאה, סין או ישראל – בסוף מדובר באדם שנולד לשאוף להישגים וחי בתוך חברה שמנצלת באופן ציני את השאיפות שלו. אף אחד לא רואה את הניצול מבלבד אשתו של יאקוב – לאה.. לאנקה! סליחה, לא לאה, לאנקה, קוראים לה לאנקה לאשה שמחליטה לעזוב אותו כשהוא נמצא לבדו בטיסה אל הלא נודע אי שם בחלל השחור, בעוד היא נמצאת בהריון מתקדם.

יאקוב ממשיך לעבוד עבור רח.. סליחה, לא יודע מה יש לי היום, באתי להגיד רחל… אז לא, סליחה, לא רחל, עבור הדבר אליו הוא התחייב, נו, החלום הזה שהוא רצה להגשים פעם, לפני הרבה שנים, כשהוא היה אדם אחר לגמרי.

יאקוב לא יודע שלאנקה החליטה לעזוב אותו, אבל הוא מרגיש שמשהו לא כשורה כשלאנקה לא עונה לשיחות שלו ולא יוצרת קשר. יש לו תא טלפון בטכנולוגיה מיוחדת בחללית שממנו הוא יכול להתקשר הביתה, תא אותו מאשים האחראי הישיר של יאקוב בכך שיאקוב לא מצליח לתקשר עם לאנקה. 

משל הטכנולוגיה ככשל תקשורתי

כמה פעמים תפסת את עצמך מוחק וכותב מילים בוואטסאפ?

אני אוהב אותך וזה קשה מאי פעם

יאקוב הוא לא אדם פשוט. הוא חושב שהוא יודע את זה, אבל הוא בטוח שכולם כאלה ושהדבר החשוב ביותר זה להיות טוב. כל עוד אני שומר על עצמי טוב – אני אמור להיות אהוב. אם שמרתי על עצמי טוב והפסקתי להיות אהוב, אני יכול לחיות עם עצמי בשלום. נכון? אז זהו, שלא.

פרדוקס החיים

בעודו שוקע לאטו אל תוך עננת הקדרות, יאקוב חולם על עכביש שמגיח מנחיר אפו. פורקן לא ברור שהולך ומתבהר ככל שהסרט מתקדם. כל חייך עבדת בשביל ערכים שאינם שלך, בשביל נרטיבים מדומיינים שהאמנת כי הם אלו שמגדירים אותך. כל דבר תם ונשלם, גם השקר וגם האמת. 

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול. 

 

שנזכה למחילה שלמה במהרה בימינו אמן.

 

ושָׂמְתָ אֶת שְׁמִי עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַאֲנִי אֲבָרֲכֵם

 

 

חפשו אותי באתר e-vrit

 

הנחמה שעבר לאבסורד - רומן פסיכולוגי

לעוד המלצות צפייה בנטפליקס >>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

שיר השירים אשר לשלמם: החבר'ה הטובים שלא מפספסים הפגנה וישרפו כולם

להורים שלנו לא היה שום דבר. מהאדמה הם בנו את עצמם, קמו מאפר. אנחנו בני שישים עכשיו, שבעים עכשיו, יתומים מאם, יתומים מאב. נתנו לכם חיים טובים ואתם מזלזלים. יושבים אצל פסיכולוגים בספה ומתבכיינים על כן חיבוקים – לא חיבוקים. שם למעלה יושב גנב על כסא מלוכה ועל ראשו כובע להבה. שלחנו יד וקיבלנו כוויה.

ייעוץ-לכותבים

מה צריך לעשות?

בתור עורך תסריט ומנחה סדנאות כתיבה וחדרי כותבים, וכנציג של איגוד התסריטאים, כותבים רבים שואלים אותי שאלות רבות שמסתירות שאלה גדולה אחת: מה צריך לעשות כדי שמה שכתבתי יצליח? אם השאלה הזו מטרידה גם אותך, אז אני מאמין שהגעת למקום הנכון.

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

בואי נקח לנו יום (אני מתגעגע אלייך)

אני רואה שלא טוב לך בימים האחרונים ואני פוחד להאשים את עצמי בזה, אז אני שומר על מרחק. אני שונא את האינטסטינקט המחורבן והמקולל הזה. מה אם לא היינו צריכים לעבוד עכשיו? אם היינו לוקחים לנו יום ושוכבים כל היום, לא עושים כלום – רק שוכבים כל היום?

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

בקול דממה דקה: אידיאל הצמצום הקיומי

אידיאל הצמצום בא לידי ביטוי בסיפור גירוש האדם מגן עדן (על שלא הסתפק במה שיש), בסיפור קין והבל (המעט שקיבל קין על פי התאוריה שלנו הוא ברכה אותה הוא ראה כקללה), עקדת יצחק (האידיאל האנושי הוא להגיע לכדי צמצום מוחלט והסיבה היחידה שהוא לא יכול להגיע לכדי זאת היא התערבות אלוהית), ארץ ישראל ("הארץ הטובה" שהיא הקטנה ביותר מכל ארצות האזור ויחד עם זאת מחוברת לשני ימים ורוויית מים טבעיים ובארות, בשמש טובה, והיום אנחנו יודעים שגם בגז טבעי.

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

מבול: חזון הפלת האליטות של יהודה וישראל

המסע האישי שלי אחר משמעות בעולם אבסורדי מוביל אותי לבחון את החברה הישראלית דרך עדשות מגוונות – פילוסופיה, מדע, ספרות ודת. בסיפור קצר זה אני משלב ביקורת סאטירית על מה שאני תופס כאליטיזם מזיק וגזענות מדכאת, תוך שאני מנסה למצוא דרך להבנה וקבלה עצמית.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.