גוף שני יחיד: לצלול לתוך הכישרון של סייד קישוע

גוף שני יחיד, ספרו של סייד קשוע שיצא לאור בשנת - 2013, הוא אחת היצירות המרתקות של הסופר והתסריטאי (לצד הסדרה 'התסריטאי'). ההמלצה המלאה לפניך.
גוף שני יחיד של סייד קשוע - המלצת קריאה

מילה על העלילה

עורך דין ערבי ממזרח ירושלמי מתחיל לחשוד שאשתו בוגדת בו. הוא יוצא למסע חיצוני ופנימי, בו הוא מנסה לטהר את שמה של אשתו, כדי שהוא עצמו יניח לעצמו לנפשו. במילים אחרות, הגיבור של הספר המרתק הזה נכנס למערבולת של רגשות שסחפה אותי עמוק פנימה לתוך המסע שלו, בהווה ובעבר. 

מצד שני, עובד סוציאלי ערבי מבטל את החיים הקודמים שלו ויוצא למסע משלו, בדרך לחיים חדשים כאמן. זה לא ספוילר שהדרכים של השניים מתנגשים, אבל המטען שכל אחד מביא אתו בדרך למפגש הבלתי נמנע הזה, הוא מה שהופך את 'גוף שני יחיד', ל – Page Turner. 

לא עבודה ערבית ולא – ויהי בוקר

הורסטיליות של סייד קשוע ככותב מפתיעה אותי בכל פעם מחדש. הוא מדבר על אותם נושאים, זה נכון, אבל הוא עושה את זה בכל פעם בדרך חדשה, כזו שמזכירה לי מה זה להיות גבר בחברה מצ'ואיסטית ושמרנית. קשוע תוקף את נושא הגבריות בכל יצירה ממקום אחר ובדרך אחרת. 'התסריטאי' זה לא 'עבודה ערבית', ו – 'גוף שני יחיד', זה לא 'ויהי אור', למרות שתאורתית כל היצירות האלה עוסקות בדיוק באותו דבר.

סיימתי את הספר תוך 4 ימים

אפשר לקחת את זה גם כאזהרה, אבל בעיקר כהמלצה חמה. קשה מאוד לניח את הספר בצד, והדמויות הולכות איתך כל היום עד הקריאה הבאה. בקיצור מומלץ, קריאה מהנה!

 

לעוד ספרים מומלצים >>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

דוגמא לתחקיר דמות

התבקשתי לכתוב תסריט עבור המוזיאון הימי בחיפה שעוסק בהתפתחות הנמלים בישראל. אחרי דין ודברים על מזמיני העבודה הוחלט כי שלד התסריט יבנה סביב גיבורה שתעבור ממקום למקום ותלמד משהו על עצמה דרך התפתחות הנמלים בישראל. בעצתי הסכימו מזמיני העבודה לאפיין את הגיבורה הבאה: חני (58), מדענית שגילתה את הדרך לנוע בזמן. היא עושה זאת תוך שהיא שואלת את השאלות הנכונות. בכל פעם שהיא שואלת שאלה 'נכונה' היא נעה בזמן אל עבר היעד הבא במסע אותו אני התוויתי לה מראש. היא לא יכולה להגיע לשום מקום אחר חוץ מלנמלי ישראל. בתור אלוהי הגיבורה ניסיתי לכפות עליה את סיפור המסע, אלא שהיא הערימה קשיים. חזרתי אל שולחן העבודה והחלטתי לבצע איתה תחקיר דמות.

מלך ישראל
סדרות מומלצות בנטפליקס

מלך ישראל: דוקו ריאליטי שחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית

מוקדש לסוכן הביון האמירקאי שניטר את הטקסט שלפניך בעקבות שימוש במילים שמזכירות את המתקפה האיראנית ואת האפשרות למלחמה בין ישראל לבין איראן. דע לך שהאלגוריתם נשא את מילותי אליך ופקח את עיניך על מנת שתראה את הדברים הבאים כהוויתם.

התורה כולה סיפורו של משה
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה: סיפורו של משה – על קורבן האדם

הסדרה מכניסה אותך לעולם התורה באופן ויזואלי, ויש בה דברים מעניינים מאוד אבל גם כמה דברים מהותיים שהסדרה מפספסת ושאני רוצה להשלים עבורך. לא אספיק להשלים את כולם במקום אחד ואני לא רוצה להקדיש את חיי בכתיבת כל הדברים שחסרים, כי כמה שלא אכתוב תמיד אוכל למצוא עוד, אבל את הדבר המהותי ביותר אותו הסדרה פספסה חשוב לי למסור לך, וזה – קורבן האדם.

התורה כולה פרק 2
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה פרק 2: ביקורת עצמית בתוך החושך הגדול

את פוסט הזה אני יושב לכתוב במדרגות שבין רחוב הנטקה לרחוב האורן בחיפה, בשעה רבע לתשע במוצאי שבת, כשמאות מפגינים עושים את דרכם חזרה ממרכז חורב הביתה. לא הייתי איתם בהפגנה, אני גר קרוב ופשוט רציתי למצוא מקום שקט לכתוב בו את ההמלצה. בבית לא שקט כרגע, והמולת הקרע בעם ישראל מהווה, באופן פרדוקסלי ואולי גם פלאי, מקום שקט ומכיל יותר מאשר הבית.

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

סדרות מומלצות בנטפליקס

גם אלוהים צריך לפרוק כמו אדם (סנדלר) SPACEMAN

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.