הסיפור שלא סופר: סדרה מעולה על תרבות שוקעת

הסדרה התיעודית של נטפליקס, מתארת סיפורי ספורט קיצוניים בצורה שעוד לא ראית. יחד עם זאת, ואולי בלי לשים לב, היא מתארת את כל מה שמקולקל בתרבות הקפיטליסטית, ומראה איך אנשים עם רצון טוב, שרק רוצים להצליח, יכולים למצוא את עצמם בפסגה ובתהום - באותו זמן.
הסיפור שלא סופר - נטפליקס

מה מתחבא מאחורי אגרוף לפנים?

לפני שהתחלתי את קריירת הכתיבה שלי, עבדתי בבית חולים פסיכיאטרי כמאבטח. משמרות הלילה היו שקטות, היה לי מחשב וגישה לאינטרנט, אהבתי NBA, והחלטתי לנצל את ההזדמנות ולראות משחקים ב – LIVE.

במשך כל השנים שעבדתי שם, חיזקתי את האהבה שלי לליגת הכדורסל הטובה בעולם בלילה, והייתי עד ליחס המזעזע שמקבלים חולים פסיכיאטריים ביום. 

אני לא מדבר על אלימות, שהרימה את הראש מדי פעם, אני מדבר בעיקר על ההתייחסות לחולים פסיכיטריים כאל טיפשים, פרועים, פראיים, ולעיתים אפילו כלא אנושיים.

את התקרית של רון ארטסט, שחקן NBA שסובל מבעיות פסיכיאטריות ושמצא את עצמו מתחרה באחת הליגות התחרותיות ביותר בעולם, ראיתי בשידור חי. הוא נתן לאוהד אגרוף לפרצוף. הפרק בסדרה שמדבר על המקרה הזה, מראה איך האגרוף הזה שינה את מסלול הקריירה של ארטסט ושל חבריו לקבוצה.

מה עומד מאחורי האגרוף? למה אף אחד לא ראה את זה מגיע? איך ענייני גזע ומעמדות חברתיים גרמו לליגה לנקוט בצעדים ההזויים שהם נקטו לאחר התקרית? שווה לצפות ולהבין שהתהליכים שהביאו את דונלד טראמפ לנשיאות, נמצאים עמוק בתוך הגרון של כל חלקה טובה באמריקה, אפילו ב – NBA.

איפה היו ההורים שלהם, איפה?

המתאגרפת שפתחה את דלת עולם האגרוף עבור נשים, היא כריסטי מרטין. הפרק שעוסק בהתפתחות הקריירה שלה, יגרום לכם לאהוב אותה, אחר כך לשנוא אותה, אחר כך להבין אותה, ואז לכעוס על ההורים שלה וכנראה שגם על ההורים שלכם.

כריסטי התגלגלה לאימוני אגרוף בגיל מבוגר יחסית, כמו שכל צעיר וצעירה יכולים להתגלגל לחוגים להוצאת אנרגיה. היא גילתה שהיא יודעת לתת ובעיקר לקבל אגרופים, ומשם מתוארת הדרך שלה לפסגה.

הזהות המינית של כריסטי, הקשר שלה עם המאמן שלה, הדבקות ב – 'חלום', שמעולם לא היה לה, לפני שהיא דרכה באולם האגרוף, כל אלה הביאו את כריסטי לסחרור מטורף ששווה מאוד לראות. 

כריסטי מרטין היא הסיפור האמריקאי המובהק לסכנה הגדולה שהחברה האמריקאית האמריקניזציה הגולבלית, מפיצה בעולם באמצעות ציפיות בלתי סבירות בעליל מאינדיבידואלים כמו כריסטי, שלא מבינים איך הם מצאו את עצמם במקום הזה.

כן אמריקה? ככה אתם רוצים אותנו?

כל סיפור ספורט טוב מתחיל בגיבור או גיבורה עם כישרון שמלווה בפחד ובדים מהעבר. המשוואה האמריקאית להתגברות על פחדים, היא משוואה עם נעלם אחד: פחד + התגברות = הצלחה – X.

מה הוא הנעלם שצריך להוריד מההצלחה, כדי לגרום לספורטאי האמריקאי להתגבר על הפחד? ניחשתם נכון – זהות. מה הזהות שלנו? מה מגדיר אותנו? לאיזה חלק באישיות שלנו אנחנו צריכים להתחבר כדי להצליח?

על זה הסדרה מדברת. זו משוואה מעניינת, אבל צריך לקחת אותה בעירבון מוגבל. יש במשוואה הזו הרבה חורים, היא מפשטת מאוד את הדמויות ואת האירועים, נוטה לקחת צד, ומבטלת את הצדדים בהם היא בוחרת שלא לעסוק, כדי להדגיש נרטיב כזה או אחר.

בקיצור, מתאים לצפייה לצורך הנאה, אבל ממש לא מתאים למי שמחפש סדרה על ספורטאים שהצליחו כדי לקבל השראה.

 

אם אהבת את ההמלצה ואם יש לך חיבה לרומנים פסיכולוגיים עמוקים, לחיצה על התמונה הבאה תעשה לך את היום >>

הנחמה שעבר לאבסורד - רומן פסיכולוגי

 

להמלצות צפייה נוספות>>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

דוגמא לתחקיר דמות

התבקשתי לכתוב תסריט עבור המוזיאון הימי בחיפה שעוסק בהתפתחות הנמלים בישראל. אחרי דין ודברים על מזמיני העבודה הוחלט כי שלד התסריט יבנה סביב גיבורה שתעבור ממקום למקום ותלמד משהו על עצמה דרך התפתחות הנמלים בישראל. בעצתי הסכימו מזמיני העבודה לאפיין את הגיבורה הבאה: חני (58), מדענית שגילתה את הדרך לנוע בזמן. היא עושה זאת תוך שהיא שואלת את השאלות הנכונות. בכל פעם שהיא שואלת שאלה 'נכונה' היא נעה בזמן אל עבר היעד הבא במסע אותו אני התוויתי לה מראש. היא לא יכולה להגיע לשום מקום אחר חוץ מלנמלי ישראל. בתור אלוהי הגיבורה ניסיתי לכפות עליה את סיפור המסע, אלא שהיא הערימה קשיים. חזרתי אל שולחן העבודה והחלטתי לבצע איתה תחקיר דמות.

מלך ישראל
סדרות מומלצות בנטפליקס

מלך ישראל: דוקו ריאליטי שחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית

מוקדש לסוכן הביון האמירקאי שניטר את הטקסט שלפניך בעקבות שימוש במילים שמזכירות את המתקפה האיראנית ואת האפשרות למלחמה בין ישראל לבין איראן. דע לך שהאלגוריתם נשא את מילותי אליך ופקח את עיניך על מנת שתראה את הדברים הבאים כהוויתם.

התורה כולה סיפורו של משה
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה: סיפורו של משה – על קורבן האדם

הסדרה מכניסה אותך לעולם התורה באופן ויזואלי, ויש בה דברים מעניינים מאוד אבל גם כמה דברים מהותיים שהסדרה מפספסת ושאני רוצה להשלים עבורך. לא אספיק להשלים את כולם במקום אחד ואני לא רוצה להקדיש את חיי בכתיבת כל הדברים שחסרים, כי כמה שלא אכתוב תמיד אוכל למצוא עוד, אבל את הדבר המהותי ביותר אותו הסדרה פספסה חשוב לי למסור לך, וזה – קורבן האדם.

התורה כולה פרק 2
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה פרק 2: ביקורת עצמית בתוך החושך הגדול

את פוסט הזה אני יושב לכתוב במדרגות שבין רחוב הנטקה לרחוב האורן בחיפה, בשעה רבע לתשע במוצאי שבת, כשמאות מפגינים עושים את דרכם חזרה ממרכז חורב הביתה. לא הייתי איתם בהפגנה, אני גר קרוב ופשוט רציתי למצוא מקום שקט לכתוב בו את ההמלצה. בבית לא שקט כרגע, והמולת הקרע בעם ישראל מהווה, באופן פרדוקסלי ואולי גם פלאי, מקום שקט ומכיל יותר מאשר הבית.

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

סדרות מומלצות בנטפליקס

גם אלוהים צריך לפרוק כמו אדם (סנדלר) SPACEMAN

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.