משחקי הדיונון: זעקת החירות של המערב המשועבד ומותו של המיתוס היהודי

משחקי הדיונון מעבירים מסר מהפכני, אבל עצם העובדה שנטפליקס ממשיכה לשדר את הסדרה, למרות הפופולריות חסרת התקדים שלה, רק מראה עד כמה קברניטי רשת הסטרימינג הגדולה בעולם מזלזלים בצופים, ובטוחים שכל הדם הזה יבלבל אתכם עד כדי כך שלא תבינו עד כמה הסדרה הזו רלוונטית לחיים שלכם. או שהם פשוט לא פוחדים.
משחקי הדיונון - המלצה צפייה

למי זה מתאים: לגילאי 16+, אבל בתור הורה אני ממליץ בחום שלא לתת לילדים לצפות לבד. צפו יחד וקראו את המאמר הזה לפני הצפייה.

באיזה מצב צבירה לצפות: כשבא לכם לחשוב עד כמה המטריקס בו אנחנו חיים יכול להתהפך עלינו.

ממה להיזהר: מראות קשים חברים, מראות קשים, תהיו חזקים.

ציון כולל: 5 מתוך 5.

אני מתאר לעצמי שכבר צפית כבר בסדרה, ואם לא צפית אז זה הזמן. אני לא הולך לתת פה ספוילרים, ואני יודע שהצפייה בסדרה יכולה להיות קשה, אבל מי שיכול לעמוד במוות אחר מוות על מסך הטלוויזיה חייב את הסדרה הזו לעצמו, כי אני לא יודע כמה זמן קברניטי נטפליקס ישאירו אותה באוויר, וממש לא בגלל האלימות שיש בה (למרות שזה מה שהם יטענו).

מרטין היידגר הוא אחד מגדולי הפילוסופים של המאה ה – 20, והוא גם היה תומך נלהב של המפלגה הנאצית, שלא לומר – נאצי נלהב בעצמו. היידגר לא כתב יותר מדי על היהודים, אלא יותר על הצורך לחזור לאדמה ולזנוח את הקפיטליזם המערבי שחונק את אירופה. 

משחקי הדיונון וכל הכסף שבעולם

אבל כמה מילים הוא בכל זאת כתב על היהודים, ובמילים האלה הוא טען שהיהודים לא יכולים להיות חלק מהפתרון כי החשיבה האנליטית שלהם לא מאפשרת להם לחזור לאדמה. מבחינת היידגר, העולם בשנות השלושים של המאה העשרים הוא עולם יהודי, ואם הוא היה חי היום, הוא היה טוען שהוא עדיין כזה.

אז לא, אני לא חושב שהיידיגר צודק בהבחנה שלו. יהודים יכולים, כמו כל בני האדם בעולם, להתחבר לאדמה, לחשוב חשיבה אנליטית ולעשות את שניהם יחד. אבל בעיה באיך שהחברה המערבית בנויה בהחלט יש, ומשחקי הדיונון של נטפליקס מפרקים את הבעיה הזו בצורה הכי אותנטית והכי פראית שאפשר להעלות על הדעת.

חירות על פי משחקי הדיונון וסיפור יציאת מצרים

אני לא יודע עד כמה יוצרי הסדרה מכירים את המיתוס המכונן של העם היהודי, ואני לא מתיימר להכיר את המיתוסים המכוננים של העם הקוריאני, אבל או שהייתה העתקה ברוטלית, או שמושג החירות הוא פשוט אמת אוניברסלית שקשה מאוד לערער עליו.

על פי המיתוס היהודי, בני ישראל קיבלו הזדמנות לצאת מהשיעבוד הנורא אותו הם חוו במצרים. 'עבדים היינו'.. מכירים. אלוהים בכבודו ובעצמו שלח, לא פחות ולא יותר מאחיו החורג של מלך מצרים, האיש היחיד שיש לו את הכוח ואת האומץ לעמוד מול פרעה ולדרוש ממנו לשחרר את עמו. עממה, העם לא בדיוק רצה להשתחרר. והסיבה? כמובן, כלכלית.

אני לא אעשה ספוילר, אבל הדמויות במשחקי הדיונון עומדות פחות או יותר באותו מצב. יש להם את האפשרות לבחור בין חירות, שכוללת מסע ארוך ומפרך לעבר הארץ המובטחת, אליה לא כולם יגיעו בחיים, או חזרה להשתעבדות במערכת קפיטליסטית ששואבת מהם את כל מה שהם עבדו עבורו כל החיים ומתייחסת אליהם כמו אל עבדים נרצעים.

משתתפי ומפעילי המשחקי הדיונון בשני טורים מאיימים

אלוהים מת, אנחנו הרגנו אותו

זוכרים את ניטשה? ההוא שהרג את אלוהים? אז זהו, שהוא לא הרג אותו, הוא רק הודיע לעולם שלצערו זה המצב, וכולם לקחו את האמירה הזו פשוטה כמשמעה. גם יוצרי משחקי הדיונון עשו את זה. הם הרגו את אלוהי חירות האדם והבחירה החופשית והשאירו את המין האנושי לבד בעולם, והעולם הזה הוא הסיוט הכי גדול של האנושות מאז שחר ההיסטוריה.

אם נמשיך עם ההקבלה בין משחקי הדיונון לבין סיפור יציאת מצרים, אז נגלה שחירות יהודית, על פי משחקי הדיונון, היא בלתי אפשרית. לאדם אין אפשרות לצאת ממצרים, הדלתות נסגרו, השערים ננעלו, המפתח נזרק לים סוף, ואלוהים, חי או מת, כבר מזמן לא שולח שליחים כדי להציל את חבורת הקופים שיושבת כאן למטה והורסת לו את הבריאה.

נשקים שלופים במשחקי הדיונון זה מראה שכיח

לצפות ולהבין עד כמה הכסף תקוע לנו בנשמה

תצפו במשחקי הדיונון ותבינו שהכסף תופס אותנו מכל הכיוונים, חונק אותנו, שולט לנו במחשבה, בגוף וגם בנפש, לא מתבייש לבטל את עצם קיומה של הנפש אם זה מה שצריך. יוצרי משחקי הדיונון זועקים שדרושה מהפכה, אבל הם יודעים שאנחנו חיים בתקופה ניהיליסטית, תקופה בה כולם מרגישים Comftermbly numb, ואף אחד לא רוצה שיבוא איזה משה עם מקל ולוחות אבן ויראה לו את הדרך. במקום זה, אנשים מוכנים למות בשביל סיכוי של 1 ל – 435 להתעשר, כשבצד השני, אף אחד לא מבטיח שהם יחיו.

לעוד סדרות מומלצות בנטפליקס>>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

wix SEO
קידום אתרים

קידום אתר WIX: שישה תובנות של מקדם אתרים ושל – AI

בנית אתר בוויקס ורוצה למשוך לקוחות פוטנציאליים? הגיע הזמן לקדם אותו בגוגל. כאן אני אסביר לך איך עובד קידום אתרים אורגני על פי תוכנות – AI מובילות, ועל סמך הניסיון שלי כמקדם אתרים וכותב תוכן לקידום אתרים, כך שהאתר שלך יגיע למקומות הראשונים בתוצאות האורגניות של מנועי החיפוש בתוך זמן קצר.

- Vector graphic of a three-step process to embark on an informed SEO campaign. Step 1 titled 'Exposure' has a lightbulb symbolizing new ideas and strat
קידום אתרים

7 טיפים מקצועיים לקידום אתר הסטארטאפ שלך בעזרת תוכן

כמומחה לתוכן וקידום אתרים עם ניסיון רב בעבודה עם סטארטאפים, אני יודע שפיתוח הנוכחות המקוונת היא אתגר מרכזי עבור חברות הזנק צעירות. המטרה הסופית היא למשוך לקוחות פוטנציאליים למוצר או השירות החדשני שלכם. אבל קודם כל, עליכם להביא אותם לאתר שלכם. כאן נכנסות לפעולה אסטרטגיות קידום אתרים ממוקדות תוכן. בהסתמך על הניסיון שלי, הנה 7 הטיפים הטובים ביותר לקידום SEO של אתרי סטארטאפ:

קידום אתרים חד פעמי לסטארט-אפים
קידום אתרים

איך קידום אתרים יכול לעזור לסטארט-אפים לגייס סבב מימון נוסף

קידום דיגיטלי הוא כלי חשוב עבור כל סטארטאפ ששואף לגייס סבב מימון נוסף. באמצעות קידום דיגיטלי, אתה יכול למשוך את תשומת לבם של משקיעים פוטנציאליים, להציג את המוצר או השירות שלך בצורה הטובה ביותר ולגדיל את הסיכויים שלך לגייס את הכסף שאתה צריך כדי להצליח.

טיפים לקידום אתרים חד פעמי בעזרת סרטוני טיקטוק ויוטיוב
קידום אתרים

טיפים לקידום אתרים חד פעמי בעזרת סרטוני טיקטוק ויוטיוב

תוכן וידאו הוא כלי חזק לקידום אתרים. הוא יכול לעזור לך למשוך יותר תנועה לאתר שלך, לשפר את דירוג החיפוש שלך ולבנות מותג חזק יותר. כדי למנף את תוכן הווידאו שלך, עליך להתמקד ביצירת תוכן איכותי, רלוונטי ומעניין. תוכן הווידאו שלך צריך להיות מתויג כהלכה עם מילות מפתח רלוונטיות, ועלייך להפיץ אותו במגוון פלטפורמות. מדובר באסטרטגיה יעילה מאוד לקידום אתרים חד פעמי, שכן תוכן וידאו הוא סוג התוכן הנצפה ביותר באינטרנט, ואפשר לייצר אותו בקלות, באופן מקצועי ובלי לשבור את הכיס – מהטלפון הנייד.

Image for a blog post about recommended books, featuring the book 'Ai HaEfshar' by Dubi Zakhai. This image should depict a rich fantasy world where te
ספרים מומלצים

7 ספרים מומלצים בעברית שיחממו לכם את הלב

ברוכים הבאים למדריך המלצות הספרים שלנו, המוקדש במיוחד לספרות העברית העכשווית. במדריך זה, תמצאו אוסף מקיף של ספרים מומלצים בעברית שיצאו בהוצאה עצמית: מיצירות פורצות דרך ועד לספרים קלאסיים שעוצבו מחדש. אם אתם מחפשים חוויית קריאה מעמיקה, מרגשת, ומעשירה בעברית, אתם במקום הנכון.

ספרים מומלצים

אהבה, שלום ורדיפתם: המלצת קריאה אופטימית לזמן מלחמה

הספר הנפלא של הרב אריה גולדמן מביט על היחסים הבין אישיים דרך עדשה תורה. הרב אריה גולדמן עוסק בשאלות בסיסיות על יחסי גומלין בין בני אדם, כגון מדוע זה מאתגר לשמור על תקשורת נעימה וליצור קשרים חיוביים. הוא מתעמק בנושאים אלה על ידי מתן תובנות מבוססות תורה בשפה נגישה וניתנת להקשר.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.