44 שעות: NDE והטראומה שלא נגמרת

44 שעות

למי זה מתאים: לכולם, אבל ההמלצה הזו פונה למי שהחיים מעסיקים אותו יותר מהמוות.

באיזה מצב צבירה לצפות: אחרי שגיבשת דעה על תפקיד המערכת המשונה שנקראת – חיים.

ממה להיזהר: מאמונה עיוורת בסוף. הסרט של הגיבור לא נגמר כשצוות הצילום חזר איש איש לביתו.

ציון כולל: 4.5 מתוך 5.

מילה על העלילה

בחור ישראלי ממוצע באמצע שנות ה – 30 לחייו עובר אירוע מוחי קשה שמכניס אותו למצב מוות קליני – בו הוא חווה את המציאות מפרספקטיבה חיצונית לגוף שלו. אבל זה לא עיקר הסיפור – האיש חוזר לחיים ומוצא את עצמו כלוא בתוך הגוף של עצמו, בלי שום יכולת לתקשר. הסרט התיעודי עוקב אחרי הניסיונות של הגיבור לתקשר עם האנשים שסביבו ולהסביר להם שהוא שומע אותם, שהוא בהכרה מלאה, למרות שכל הסימנים מראים שהוא בקומה.

הטראומה שמאחורי חוויות NDE (Near-Death Experience)

אנשים שחוו חוויות NDE, מוצאים את עצמם במקרים רבים לכודים בתוך עולם חדש של חיפוש מתמיד אחרי משמעות. אחוז מקרי ההתאבדות בעקבות חוויות NDA הם גבוהים להחריד, וגם אחוז הגירושין בקרב זוגות שאחד מבני הזוג חווה חוויית NDE גבוהים מהממוצע. לצערי, גם גיל אבני, גיבור הסרט '44 שעות' ואשתו לא צלחו את משבר המשמעות הגדול שבא בעקבות החוויה הקשה שעבר אבני וחוסר היכולת שלו לחזור לחיים. גיל ואשתו התגרשו, ואני שמעתי על זה דרך מכרים, ואני לא מכיר אישית את גיל ולא הייתי מעז לכתוב את זה כאן – אבל אפשר לראות את זה בעמוד הפייסבוק של גיל אז כנראה שלא מדובר בסוד מדינה.

הגיע הזמן שנבין שפוסט טראומה היא פוסט טראומה

אנחנו נכשלים פעם אחר פעם, כחברה, להשיב את האנשים שסובלים מ – PTSD לחיים, גם אם הם שרדו את התופת. אם זה בצבא, במערכת החינוך, אם אלה פליטים מאזורי מלחמה ואם זה הסבים והסבתות שלנו שהגיעו מאושוויץ או מבגדד. אנחנו מורחים להם את עצמנו כ – 'הצלחה' שלהם בחיים ומסרבים לקבל את העבודה הפשוטה – אנחנו פשוט לא מספיקים. אדם צריך למצוא משמעות לחייו בחייו, ואירועים גדולים ומיוחדים, ניסיים, הם הדבר שאותו אנחנו מחפשים בתוך חיי השגרה שלנו.

זה לא נגמר עד שזה נגמר

הסרט נגמר בנקודה שבה הוא נגמר, אבל החיים של גיל ושל אלפים רבים של פוסט טראומתיים נמשכים גם אחרי שהם מקבלים (אם הם מקבלים) את רגעי התהילה החולפים שלהם. האמת? כולנו פוסט טראומתיים, וכולנו מחכים לנס שיגרום לנו להרגיש מיוחדים, שינער אותנו, שיוציא אותנו משממת החיים ומהחיפוש המתמיד אחרי הדבר המיוחד הבא.

אני רוצה לפנות מכאן לגיל, לילדיו ולמשפחתו בברכה אמיתית מהלב – תהיה חזק אחי, זה לא קל להיחשף לאמת כמו זו שאתה נחשפת אליה, אבל אנחנו אבות ויש לנו תפקיד חשוב בחיים של הילדים שלנו, של הסביבה שלנו. המשמעות האמיתית נמצאת כאן ועכשיו, במשחק הכדורגל שאתה רואה עם הילדים, בארוחה הקטנה שאתה מכין להם בערב, בנסיעה לחוג, בקולות מצחיקים, בשטויות, בנחמה שמעבר לאבסורד.

 

אם אהבת את ההמלצה ואם יש לך חיבה לרומנים פסיכולוגיים עמוקים, לחיצה על התמונה הבאה תעשה לך את היום >>

הנחמה שעבר לאבסורד - רומן פסיכולוגי

לעוד המלצות צפייה בנטפליקס >>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

דוגמא לתחקיר דמות

התבקשתי לכתוב תסריט עבור המוזיאון הימי בחיפה שעוסק בהתפתחות הנמלים בישראל. אחרי דין ודברים על מזמיני העבודה הוחלט כי שלד התסריט יבנה סביב גיבורה שתעבור ממקום למקום ותלמד משהו על עצמה דרך התפתחות הנמלים בישראל. בעצתי הסכימו מזמיני העבודה לאפיין את הגיבורה הבאה: חני (58), מדענית שגילתה את הדרך לנוע בזמן. היא עושה זאת תוך שהיא שואלת את השאלות הנכונות. בכל פעם שהיא שואלת שאלה 'נכונה' היא נעה בזמן אל עבר היעד הבא במסע אותו אני התוויתי לה מראש. היא לא יכולה להגיע לשום מקום אחר חוץ מלנמלי ישראל. בתור אלוהי הגיבורה ניסיתי לכפות עליה את סיפור המסע, אלא שהיא הערימה קשיים. חזרתי אל שולחן העבודה והחלטתי לבצע איתה תחקיר דמות.

מלך ישראל
סדרות מומלצות בנטפליקס

מלך ישראל: דוקו ריאליטי שחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית

מוקדש לסוכן הביון האמירקאי שניטר את הטקסט שלפניך בעקבות שימוש במילים שמזכירות את המתקפה האיראנית ואת האפשרות למלחמה בין ישראל לבין איראן. דע לך שהאלגוריתם נשא את מילותי אליך ופקח את עיניך על מנת שתראה את הדברים הבאים כהוויתם.

התורה כולה סיפורו של משה
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה: סיפורו של משה – על קורבן האדם

הסדרה מכניסה אותך לעולם התורה באופן ויזואלי, ויש בה דברים מעניינים מאוד אבל גם כמה דברים מהותיים שהסדרה מפספסת ושאני רוצה להשלים עבורך. לא אספיק להשלים את כולם במקום אחד ואני לא רוצה להקדיש את חיי בכתיבת כל הדברים שחסרים, כי כמה שלא אכתוב תמיד אוכל למצוא עוד, אבל את הדבר המהותי ביותר אותו הסדרה פספסה חשוב לי למסור לך, וזה – קורבן האדם.

התורה כולה פרק 2
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה פרק 2: ביקורת עצמית בתוך החושך הגדול

את פוסט הזה אני יושב לכתוב במדרגות שבין רחוב הנטקה לרחוב האורן בחיפה, בשעה רבע לתשע במוצאי שבת, כשמאות מפגינים עושים את דרכם חזרה ממרכז חורב הביתה. לא הייתי איתם בהפגנה, אני גר קרוב ופשוט רציתי למצוא מקום שקט לכתוב בו את ההמלצה. בבית לא שקט כרגע, והמולת הקרע בעם ישראל מהווה, באופן פרדוקסלי ואולי גם פלאי, מקום שקט ומכיל יותר מאשר הבית.

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

סדרות מומלצות בנטפליקס

גם אלוהים צריך לפרוק כמו אדם (סנדלר) SPACEMAN

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.