אהבה זה כל הסיפור?

לאהוב זה טבעי, לרצות שיאהבו אותך זה אנושי, לרצות שמי שאתה אוהב יאהב אותך בחזרה זה אלוהי

לעניות דעתי, אלה הם שלושת הערכים המרכזיים בהם התורה עוסקת. השאלה שהתורה מציגה בפני בני האדם היא – איזה ערך קודם?

אהבה שמתחילה מבראשית

התורה מתחילה בסיפור בראשית עם הערך האלוהי והערך הטבעי. קשה לדעת האם הערך האלוהי קודם לערך הטבעי או שהערך הטבעי הוא חלק מהערך האלוהי. בכל מקרה, סיפור בראשית לא עוסק בערך השלישי, האנושי. על פי סיפור התורה, הערך האלוהי אינו בר השגה והוא ערך שנמצא מחוץ לטבע ומחוץ לסדר הבריאה.

האירוע המחולל של של גיבור סיפורי התנ"ך, בורא עולם, הוא בריאת העולם. האירוע המחולל שולח את הגיבור לנסות ולהשיג את המטרה היחידה אותה הוא אינו יכול להשיג והיא – להצליח לגרום למי שהוא אוהב, לאהוב אותו בחזרה.

אהבה כרצון, כצורך וכמטרה

אנחנו, כבני אדם, אוהבים באופן טבעי. אנחנו לא בוחרים את מי לאהוב ואנחנו לא בוחרים מתי ואיך להתאהב, זה קורה כדרך הטבע. הרצון שלנו שיאהבו אותנו, באופן כללי, הוא רצון קיים ונוכח, אבל הוא לא עוצמתי כמו האהבה שאנו מרגישים כלפי מישהו או משהו והוא לא מתקרב לעוצמת הרצון שלנו שמי שאנו אוהבים יאהב אותנו בחזרה.

מה התורה מבקשת מאיתנו?

לעניות דעתי, התורה מבקשת מאיתנו לעשות סדר בערכים שלנו. להבין שאהבה היא דבר טבעי, הניסיון להבין אותה הוא ריק מתוכן והרצון לקבל אותה מהסביבה הוא צורך אנושי, כמו הצורך לאכול, לישון, וכולי.

אבל הרצון שלנו לקבל אהבה ממי שאנחנו אוהבים, כלומר, הרצון שלנו לגרום למושא אהבתנו לאהוב אותנו בחזרה, לא נתון בידינו.

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

סדרות מומלצות בנטפליקס

גם אלוהים צריך לפרוק כמו אדם (סנדלר) SPACEMAN

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול.

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

שיר השירים אשר לשלמם: החבר'ה הטובים שלא מפספסים הפגנה וישרפו כולם

להורים שלנו לא היה שום דבר. מהאדמה הם בנו את עצמם, קמו מאפר. אנחנו בני שישים עכשיו, שבעים עכשיו, יתומים מאם, יתומים מאב. נתנו לכם חיים טובים ואתם מזלזלים. יושבים אצל פסיכולוגים בספה ומתבכיינים על כן חיבוקים – לא חיבוקים. שם למעלה יושב גנב על כסא מלוכה ועל ראשו כובע להבה. שלחנו יד וקיבלנו כוויה.

ייעוץ-לכותבים

מה צריך לעשות?

בתור עורך תסריט ומנחה סדנאות כתיבה וחדרי כותבים, וכנציג של איגוד התסריטאים, כותבים רבים שואלים אותי שאלות רבות שמסתירות שאלה גדולה אחת: מה צריך לעשות כדי שמה שכתבתי יצליח? אם השאלה הזו מטרידה גם אותך, אז אני מאמין שהגעת למקום הנכון.

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

בואי נקח לנו יום (אני מתגעגע אלייך)

אני רואה שלא טוב לך בימים האחרונים ואני פוחד להאשים את עצמי בזה, אז אני שומר על מרחק. אני שונא את האינטסטינקט המחורבן והמקולל הזה. מה אם לא היינו צריכים לעבוד עכשיו? אם היינו לוקחים לנו יום ושוכבים כל היום, לא עושים כלום – רק שוכבים כל היום?

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

בקול דממה דקה: אידיאל הצמצום הקיומי

אידיאל הצמצום בא לידי ביטוי בסיפור גירוש האדם מגן עדן (על שלא הסתפק במה שיש), בסיפור קין והבל (המעט שקיבל קין על פי התאוריה שלנו הוא ברכה אותה הוא ראה כקללה), עקדת יצחק (האידיאל האנושי הוא להגיע לכדי צמצום מוחלט והסיבה היחידה שהוא לא יכול להגיע לכדי זאת היא התערבות אלוהית), ארץ ישראל ("הארץ הטובה" שהיא הקטנה ביותר מכל ארצות האזור ויחד עם זאת מחוברת לשני ימים ורוויית מים טבעיים ובארות, בשמש טובה, והיום אנחנו יודעים שגם בגז טבעי.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.