המלחמה של קיירי

למה זו זכותו של קיירי אירווינג שלא להתחסן ועדיין לשחק כדורסל, ולמה הגיע הזמן שכולנו נצא לו מהוריד.
קיירי אירווינג על המגרש

קיירי אירווינג נגד העולם, או שזה מה שרוצים שנחשוב?

אני חולה על קיירי. כשהוא שיחק בקליבלנד, הייתי רואה את המשחקים שלהם בגללו ולא בגלל לברון. כן, הייתי מדליק את הטלוויזיה ומחכה שהאיש הקטן (1.88 מטר), ינהל את המשחק של הקאבס כמו שרק הוא יודע. אז נכון, לפעמים לברון היה כופה את עצמו על תפקיד הרכז (או על כל תפקיד אחר במגרש), אבל גם אז, קיירי ידע לעבור לפוזיציית הגארד ולדפוק את השלשה בול בזמן (כמו זו שהביאה לקאבס את האליפות).

בעולם של שחקנים שנראה כאילו הונדסו במעבדה, כמו לברון, KD וסטף, קיירי הוא הפרוטגוניסט שבחרתי לעצמי. השחקן שנמצא בעשירייה, אם לא בחמישייה הפותחת של רשימת השחקנים הטובים בעולם, הוא גם הדבר הכי אנושי על הפרקט. 

הטעויות שהוא עושה לפעמים במהלך המשחק יכולות להפיל אותך לרצפה, ההתנתקויות שלו ממה שקורה על המגרש, ההתכנסות שלו לתוך עצמו, כאילו שהוא לפעמים חושב לעצמו – 'רגע, איך הגעתי לפה? למה אני עושה את זה עכשיו? זה מי שאני? שחקן NBA? לוקח כדור וזורק לסל, ואם הוא נכנס אז כל עשרות אלפי האנשים שנמצאים פה קופצים משמחה? אוקיי.. מטופש, אבל פאק – איט, whatever.'

למה אסור לקיירי לשחק או להתאמן בעיר ניו יורק?

אז מה הסכנה בזה שקיירי לא יתחסן? במידה וקיירי ידבק בנגיף, הסיכוי שלו לפתח מחלה גבוה יותר ממי שחוסן. אוקיי, זו בעיה שלו, לא? לקיירי יש את הזכות לחיים ולשמירה על הבריאות, אבל יש לו גם את הזכות לבחור בשביל עצמו, כל עוד הוא לא פוגע באחרים. אז האם הבחירה של קיירי שלא להתחסן פוגעת במישהו חוץ ממנו?

התשובה הקצרה היא – לא. הבחירה של קיירי שלא להתחסן, פוגעת בעיקר בו. קיירי יכול להידבק בנגיף, בדיוק כמו מי שהתחסן ונדבק (תזכורת למי ששכח – החיסון לא מונע הדבקה), והוא יכול להעביר את הנגיף הלאה, כמו מי שבחר להתחסן.

המרכז האמריקאי למניעת מחלות מציין כי  אנשים מחוסנים עדיין יכולים להידבק ומוסיף שגם הם בעלי פוטנציאל להפיץ את הנגיף לאחרים, אם כי בשיעורים נמוכים בהרבה מאנשים לא מחוסנים. מה זה 'שיעורים נמוכים בהרבה'? 

אם נקח בחשבון המחקרים המדעיים שנערכים בנושא הסיכוי של מחוסנים להפיץ את המחלה, התחילו להתפרסם רק באוגוסט 2021, אז התמונה שנקבל היא שהמדע פשוט עדיין לא יודע האם מחוסנים מדביקים יותר מלא מחוסנים, או שאין קשר ישיר בין חיסון לבין הסיכוי להעביר את המחלה. 

"בשורה התחתונה, זה יכול לקרות. זה יכול להיות נכון שאנשים מחוסנים יכולים להפיץ את הנגיף. אך אנו עדיין איננו יודעים מהו תפקידם היחסי בהתפשטות המחלה הכוללת." את הדברים האלה אמר תומאס פרידריך, עמית מחקר באוניברסיטת ויסקונסין, בה נערך אחד המחקרים הראשונים, והילדים שפורסמו עד היום (אוקטובר 2021), שבדק מחוסנים.

אבל קיירי הוא לא סתם אחד, הוא מודל לחיקוי, לא?

מדיניות החיסונים של העיר ניו יורק, דורשת מכל מי ששוהה בעיר להוכיח כי הוא קיבל לפחות מנה אחת של החיסון ל- COVID-19 על מנת ללכת למסעדות, ברים, ובמקרה של שחקני NBA, להשתמש בחדר כושר מקורה הכולל את מדיסון סקוור גארדן ומרכז ברקליס, הבית של הניקס והנטס.

אז אמרנו שהחיסון לא נועד למנוע הדבקה, ושנכון להיום המדע לא יודע להגיד האם ועד כמה החיסון יעיל נגד העברת המחלה הלאה. אז מה הבעיה עם מה שקיירי עושה? 

הבעיה היא שהוא שחקן כדורסל ושילדים שרואים אותו יכולים להחליט ללכת בעקבותיו ולא להתחסן. זה חוסר אחריות! 

האמנם?

למה קיירי לא מוכן להתחסן?

הינה המסר הכי חשוב שאני רוצה להעביר בכל הטקסט הארוך הזה – זה לא משנה! 

סליחה? מה זאת אומרת זה לא משנה? לא אכפת שהוא פוגע בבריאות של עצמו ושל אחרים? הוא שחקן כדורסל, הוא אמור להוות דוגמא, הוא מודל לחיקוי, ילדים קטנים מסתכלים עליו עכשיו, עומד על שלו כמו איזה ליצן, לא מוכן להתחסן בגלל.. אלוהים יודע מה! ואתה אומר לי 'זה לא משנה?' אז בשביל מה קראתי את השטויות שלך עד עכשיו?

מה אומר המדע והאם ולמה זה לא באמת משנה?

כן, זה לא משנה. קיירי אירווינג בחר שלא להתחסן בחיסון שאמור להגן עליו מלחלות בקורונה. האמת היא שגם זה לא נכון, המטרה של החיסון היא לגרום למערכת החיסונית של קיירי להכיר את הנגיף, כך שבמידה והוא נדבק, המערכת החיסונית שלו תוכל להגיב לנגיף מהר יותר, ובצורה יעילה יותר, מאדם שאינו מחוסן.

אז למה כל חשוב שהוא יתחסן ומה הנרטיב שמאחורי המלחמה הזו?

קיירי עלה על עץ גבוה, ואין לו איך לרדת ממנו. הרבה מאוד 💸 עומד על כף המאזניים, הרבה תהילה, מורשת, אז למה קיירי עושה לעצמו את זה?

אלה עיקר הטענות שתשמעו מהתקשורת האמריקאית שמסקרת את הנושא בהרחבה, אבל דואגת לרמוז על הזמן לכיוון הרקע הנפשי המורכב של קיירי, ולא מאפשרת לו להביע דעה שנויה המחלוקת בנושא חם, מבלי לזלזל באדם שמנסה להביע אותה. 

למה הם עושים את זה? איך דעה של שחקן כדורסל אחד תופס כל כך הרבה כותרות, ונראה כאילו מאיימת על עצם קיומה של החברה האמריקאית? ולמה דואגים כל הזמן לטפטף לנו כמה 💸 קיירי מפסיד בכל הסיפור הזה? הרי יש לו מאות מיליונים בבנק, אז למה שיהיה לי אכפת אם הוא מוותר על כמה עשרות מיליונים נוספים כדי להילחם עבור מטרה שהוא מאמין בה? 

Follow the money 💰

למה הסיקור התקשורתי מבליט את נושא ההפסד הכספי שלו?

דיון תקשורתי לא יכול להיות דיון עמוק וענייני, לא היום. ככל שתרבות ה – אופירה וברקו הולכת ומשתלטת על איך התקשורת נראית, ופחות ופחות תוכניות כמו 'לונדון וקירשנבאום' מגיעות למסך, הסיכוי שלכם ליפול על איזה שהוא דיון ענייני ועמוק שואף לאפס. זה נכון גם לגבי זרועות התקשורות המרכזית באינטרנט, שם המצב אפילו קשה יותר מבטלוויזיה.

זוכרים מה קרה אחרי שארה"ב ביטלה את העבדות? האנשים שהפסידו כסף יצאו למלחמה שכמעט וגמרה את הפרויקט האמריקאי. עכשיו, כשקם אדם ומבקש שלא להיות עבד של מערכת שמנסה להחליט על הגוף שלו, בתמורה לכסף, קמים שוב בעלי ההון ומנסים להשתיק את העבד ולהחזיר אותו לחווה.

!Dance for us

אני לא יודע אם קיירי יתחסן או לא, אני לא מכיר את האיש ואני לא יודע עד כמה הנפש שלו חזקה ועד כמה רחוק הוא מוכן ללכת עם האמונה שלו. אני אישית לא מאמין שהחיסון נגד קורונה הוא סוף העולם, אבל אני מאמין שאם אדם בוחר שלא לקבל טיפול רפואי כלשהו, זו זכותו, בטח כשהוא אינו פוגע באחרים.

ההשוואה של החיסון נגד קורונה לחיסון נגד פוליו או לחיסונים אחרים שמיגרו מחלות היא מגוחכת. החיסון נגד פוליו נועד למנוע הידבקות במחלה, בעוד שהחיסון נגד קורונה נועד למנוע התפתחות של מחלה קשה. אם מישהו בוחר לסכן את עצמו ולחלות בקורונה בצורה קשה, זו זכותו. קיירי הוא אדם פרטי שיכול להחליט את ההחלטות הרפואיות שלו בעצמו, וכמו שחברו לקבוצה, ק. דוראנט אמר – 'זה אפילו לא נוח לי לדבר על זה'.

אז הינה מה שקיירי אומר, בלי פילטרים


"אני עומד לצד אלה שמאמינים במה שנכון. העולם מפולג בגלל החיסונים, כל אדם זכאי לעשות מה שהוא מוצא לנכון עם הגוף שלו. אנחנו נמצאים בזמנים משוגעים, חשוב לזכור שלא ביצעתי שום פשע ולא פגעתי באף אחד. יש בי חששות להתחסן וזה בסדר. אני תומך בכל מי שהתחסן ומתפלל עבור אלה שאיבדו את יקיריהם כתוצאה ממגיפת הקורונה."

לסיפורים קצרים נוספים >>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

דוגמא לתחקיר דמות

התבקשתי לכתוב תסריט עבור המוזיאון הימי בחיפה שעוסק בהתפתחות הנמלים בישראל. אחרי דין ודברים על מזמיני העבודה הוחלט כי שלד התסריט יבנה סביב גיבורה שתעבור ממקום למקום ותלמד משהו על עצמה דרך התפתחות הנמלים בישראל. בעצתי הסכימו מזמיני העבודה לאפיין את הגיבורה הבאה: חני (58), מדענית שגילתה את הדרך לנוע בזמן. היא עושה זאת תוך שהיא שואלת את השאלות הנכונות. בכל פעם שהיא שואלת שאלה 'נכונה' היא נעה בזמן אל עבר היעד הבא במסע אותו אני התוויתי לה מראש. היא לא יכולה להגיע לשום מקום אחר חוץ מלנמלי ישראל. בתור אלוהי הגיבורה ניסיתי לכפות עליה את סיפור המסע, אלא שהיא הערימה קשיים. חזרתי אל שולחן העבודה והחלטתי לבצע איתה תחקיר דמות.

מלך ישראל
סדרות מומלצות בנטפליקס

מלך ישראל: דוקו ריאליטי שחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית

מוקדש לסוכן הביון האמירקאי שניטר את הטקסט שלפניך בעקבות שימוש במילים שמזכירות את המתקפה האיראנית ואת האפשרות למלחמה בין ישראל לבין איראן. דע לך שהאלגוריתם נשא את מילותי אליך ופקח את עיניך על מנת שתראה את הדברים הבאים כהוויתם.

התורה כולה סיפורו של משה
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה: סיפורו של משה – על קורבן האדם

הסדרה מכניסה אותך לעולם התורה באופן ויזואלי, ויש בה דברים מעניינים מאוד אבל גם כמה דברים מהותיים שהסדרה מפספסת ושאני רוצה להשלים עבורך. לא אספיק להשלים את כולם במקום אחד ואני לא רוצה להקדיש את חיי בכתיבת כל הדברים שחסרים, כי כמה שלא אכתוב תמיד אוכל למצוא עוד, אבל את הדבר המהותי ביותר אותו הסדרה פספסה חשוב לי למסור לך, וזה – קורבן האדם.

התורה כולה פרק 2
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה פרק 2: ביקורת עצמית בתוך החושך הגדול

את פוסט הזה אני יושב לכתוב במדרגות שבין רחוב הנטקה לרחוב האורן בחיפה, בשעה רבע לתשע במוצאי שבת, כשמאות מפגינים עושים את דרכם חזרה ממרכז חורב הביתה. לא הייתי איתם בהפגנה, אני גר קרוב ופשוט רציתי למצוא מקום שקט לכתוב בו את ההמלצה. בבית לא שקט כרגע, והמולת הקרע בעם ישראל מהווה, באופן פרדוקסלי ואולי גם פלאי, מקום שקט ומכיל יותר מאשר הבית.

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

סדרות מומלצות בנטפליקס

גם אלוהים צריך לפרוק כמו אדם (סנדלר) SPACEMAN

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.