ליהנות או לא ליהנות: זאת השאלה?

יש גיבור, יש אנטי גיבור ויש.. את כל השאר

כשלמדתי תסריטאות בסם שפיגל, אחד הדברים הראשונים שהסבירו לי זה שלגיבור צריך להיות 'רצון'. אוקיי, הקשבתי, כתבתי דמויות שרצו כל מיני דברים ויצאו לי כמה תסריטים גרועים וכמה תסריטים לא רעים, אבל אף אחד לא ניסה לתת תשובה לשאלה שמעסיקה כל כותב צעיר:

אבל מי לא רוצה את זה?

קשה מאוד להסביר רצון. לפעמים אנחנו יכולים לדעת מה אנחנו רוצים, אבל איך אנחנו יודעים – למה אנחנו רוצים? וחוץ מזה, אם אנחנו רוצים משהו, אם אנחנו יודעים שאנחנו רוצים אותו, ואם אנחנו פועלים כדי להשיג את מה שאנחנו רוצים, זה אמור להספיק לנו כדי לחיות חיים מספקים ומלאי הנאה, לא?

אבק כוכבים

את האירוע המחולל של אולימפיאדת טוקיו, הרגע שאולי סימן את תחילת הסוף של עידן שליווה את האנושות (שלא לומר 'התעלק' עלינו), ב – 400 השנים האחרונות, זכיתי לראות בשידור חי, ככה שהצלחתי לחוות רגש אותנטי כלפי האירוע ולזכור את הרגש הזה לפני שהתחילה הסערה התקשורתית. 

אז מה ראיתי? כוכבת שנופלת ומפילה יחד איתה את הערכים, השאיפות, התקוות והחלומות של כל מי ששותף להגמוניית החלום האמריקאי, ששם את האדם במרכז. אז צפיתי בשידור, ובזמן שסימון ביילס אספה את הציוד שלה ולא כל כך ידעה אם ללכת או להישאר, שאלתי את עצמי:

  • האם באמת אין גבול למה שהאדם יכול להשיג? 
  • האם זה שנשקיע מספיק מאמץ יביא לכך שבהכרח אנחנו נצליח?
  • האם באמת, אבל באמת אין דבר העומד בפני הרצון?

ההתחלה של סוף עידן ה – Fun

הספרות החינוכית ועולם התרבות המערבי עבר מקידוש תוצאות לקידוש דרך חיים, כשהמוטו הוא: לא משנה התוצאה, העיקר להנות מהדרך. 

כן? העיקר זה 'להנות'? בשביל זה אנחנו כאן, על הכוכב הזה, בזמן הזה, בגוף הזה, עם המחשבות ועם הרגשות האלה? זו המשמעות של כל הדבר הזה? 'ליהנות'? ומה קורה כשאנחנו כבר לא נהנים? מה סימון ביילס, בחורה בת – 24, שכבר זכתה בכמה מדליות אולימפיות בגיל – 20, אמורה לעשות כשהיא כבר לא 'נהנת'? 

אנחנו, כתרבות, צועקים עליה פה אחד: "מה זה לא רוצה? קומי על החיים שלך ותעשי קפיצות מהר אבל! בשביל מה פתחנו טלוויזיה ב – 11 בבוקר? יאללה, יאללה, עאלק לא רוצה.. גם אני לא רוצה ללכת לעבוד באותה עבודה כל היום, אז מה? אז אני נשאר בבית ועושה מה שבא לי? יש לי אחריות, אנשים סומכים עליי, ההצגה חייבת להימשך, נופלים וקמים, מי שלא עושה לא טועה, אין דבר העומד בפני הרצון.. לא לימדו אותך את הדברים האלה?"

אז אולי זה רק אני, אבל נדמה שעידן הליצנות האנושית מתקרב את קצו. מצד אחד, אנשים מעלים תמונות מחייכות של חיים מושלמים לאינסטגרם כל יום, אבל מצד שני, זו תופעה צינית שכולם מודעים לה וכולם מדברים עליה בגלוי.

לדעתי, סימני ההתפוררות של מושבת הליצים העולמית, מופיעים בזמן האחרון בכל מקום ובכל תחום, בטח כשאנחנו מדברים על תחומים שמערבים את היצר התחרותי בנפש האדם. 

אין לי ספק ששליטי ההגמוניה המטיריאליסטית לא יפנו את הזירה כל כך מהר, אין לי ספק שאנחנו עומדים לפני (או בעיצומו) של מאבק נוסף בין שני כוחות אידיאולוגיים שמובילים את המחשבה האנושית: הכוחות שמקדמים את הרעיון שאומר כי בני האדם הם חומר בלבד, והכוחות שמאמינים שבני האדם הם לא רק חומר. 

שקיעת אשליית ה – 'אויבים מבחוץ'

אז הפעם זאת הייתה סימון ביילס, סמל החומר של בירת המטריאליזם העולמי המודרני, שעברה צד בשידור חי, מול מיליארדי צופים בכל העולם. והאירוניה?

היא עשתה את זה כשמהצד השני עומדת נבחרת שמייצגת את המדינה שעמדה עד לפני מספר עשורים בודדים, מאחורי הרעיון האידיאולוגי היחיד שניסה לאתגר בצורה כלשהי את השליטה האידיאולוגית – אמריקאית בעולם (דרך שכשלה, ללא ספק, אך רק בזכות עצמה).

מי שגדל על סרטי פעולה אמריקאיים משנות ה – 80' וה – 90', היה עד לתופעה מעניינת, שיכולה לכוון פרוז'קטור על הבעייתיות שבשיטת ההפחדה, כאמצעי לשליטה בבני אדם. הרבה אחרי – 1991, עמוק לתוך שנות ה – 90' והאלפיים, יוצרים אמריקאים המשיכו לייצר סרטים וסדרות, בהם הרוסים הם האויב הגדול שמאיים על עתיד החלום האמריקאי. 

זו לא חכמה גדולה לשבת על הכסא הליברלי ולהטיף לעולם 'הישן' על תפיסת המציאות 'המעוותת' שלו. זו לא חכמה לסמן את מצביעי דונלד טרמפ כאספסוף שמחפש אויבים להטיל בהם את האשמה על כך שהחיים שלהם לא נראים כמו שהם דמיינו אותם, זו לא חכמה לסמן את העם הגרמני של שנות ה – 30' וה – 40' כאוסף של זומבים שטופי מוח שהולכים אחרי מנהיג שמאפשר להם שלא לחשוב בשביל עצמם.

 זאת גם לא חכמה גדולה להסתכל על קבוצות האוכלוסייה השונות בישראל שמטיחות זו בזו את האשמה על כך ש: המשיח לא מגיע, אי אפשר להתחתן עם מי ואיך שרוצים, ההמנון הלאומי מבטל עשרים אחוז מהאוכלוסייה, זוכי מדליות אולימפיות צריכים לשלם 35 אחוז למס הכנסה, וכולי..

חשבון נפש במקום אידיאולוגיה

אולי 'אידיאולוגיה' היא מילה מכובסת להסתגרות ולסימון אויבים חיצוניים. כשאנחנו קובעים לעצמנו 'אידיאולוגיות', אנחנו בעצם אומרים לעצמנו שאת הגבולות האלה אנחנו לא מוכנים לתת לעצמנו לעבור מול אנשים אחרים, ואנחנו לא מוכנים לתת לאנשים אחרים לעבור את הגבולות האלה איתנו.

אבל כמה אנחנו באמת חושבים על הגבולות האלה? 

למה אנחנו ממהרים להגיד כל הזמן 'לא', גם כשזה נוגע לאנשים שאנחנו הכי אוהבים?

מתי בפעם האחרונה חשבנו מה אנחנו באמת רוצים ולמה אנחנו רוצים את זה?

מתי שאלנו את עצמנו בפעם האחרונה, מה אנחנו מרגישים שיעשה לנו טוב?

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

wix SEO
קידום אתרים

קידום אתר WIX: שישה תובנות של מקדם אתרים ושל – AI

בנית אתר בוויקס ורוצה למשוך לקוחות פוטנציאליים? הגיע הזמן לקדם אותו בגוגל. כאן אני אסביר לך איך עובד קידום אתרים אורגני על פי תוכנות – AI מובילות, ועל סמך הניסיון שלי כמקדם אתרים וכותב תוכן לקידום אתרים, כך שהאתר שלך יגיע למקומות הראשונים בתוצאות האורגניות של מנועי החיפוש בתוך זמן קצר.

- Vector graphic of a three-step process to embark on an informed SEO campaign. Step 1 titled 'Exposure' has a lightbulb symbolizing new ideas and strat
קידום אתרים

7 טיפים מקצועיים לקידום אתר הסטארטאפ שלך בעזרת תוכן

כמומחה לתוכן וקידום אתרים עם ניסיון רב בעבודה עם סטארטאפים, אני יודע שפיתוח הנוכחות המקוונת היא אתגר מרכזי עבור חברות הזנק צעירות. המטרה הסופית היא למשוך לקוחות פוטנציאליים למוצר או השירות החדשני שלכם. אבל קודם כל, עליכם להביא אותם לאתר שלכם. כאן נכנסות לפעולה אסטרטגיות קידום אתרים ממוקדות תוכן. בהסתמך על הניסיון שלי, הנה 7 הטיפים הטובים ביותר לקידום SEO של אתרי סטארטאפ:

קידום אתרים חד פעמי לסטארט-אפים
קידום אתרים

איך קידום אתרים יכול לעזור לסטארט-אפים לגייס סבב מימון נוסף

קידום דיגיטלי הוא כלי חשוב עבור כל סטארטאפ ששואף לגייס סבב מימון נוסף. באמצעות קידום דיגיטלי, אתה יכול למשוך את תשומת לבם של משקיעים פוטנציאליים, להציג את המוצר או השירות שלך בצורה הטובה ביותר ולגדיל את הסיכויים שלך לגייס את הכסף שאתה צריך כדי להצליח.

טיפים לקידום אתרים חד פעמי בעזרת סרטוני טיקטוק ויוטיוב
קידום אתרים

טיפים לקידום אתרים חד פעמי בעזרת סרטוני טיקטוק ויוטיוב

תוכן וידאו הוא כלי חזק לקידום אתרים. הוא יכול לעזור לך למשוך יותר תנועה לאתר שלך, לשפר את דירוג החיפוש שלך ולבנות מותג חזק יותר. כדי למנף את תוכן הווידאו שלך, עליך להתמקד ביצירת תוכן איכותי, רלוונטי ומעניין. תוכן הווידאו שלך צריך להיות מתויג כהלכה עם מילות מפתח רלוונטיות, ועלייך להפיץ אותו במגוון פלטפורמות. מדובר באסטרטגיה יעילה מאוד לקידום אתרים חד פעמי, שכן תוכן וידאו הוא סוג התוכן הנצפה ביותר באינטרנט, ואפשר לייצר אותו בקלות, באופן מקצועי ובלי לשבור את הכיס – מהטלפון הנייד.

Image for a blog post about recommended books, featuring the book 'Ai HaEfshar' by Dubi Zakhai. This image should depict a rich fantasy world where te
ספרים מומלצים

7 ספרים מומלצים בעברית שיחממו לכם את הלב

ברוכים הבאים למדריך המלצות הספרים שלנו, המוקדש במיוחד לספרות העברית העכשווית. במדריך זה, תמצאו אוסף מקיף של ספרים מומלצים בעברית שיצאו בהוצאה עצמית: מיצירות פורצות דרך ועד לספרים קלאסיים שעוצבו מחדש. אם אתם מחפשים חוויית קריאה מעמיקה, מרגשת, ומעשירה בעברית, אתם במקום הנכון.

ספרים מומלצים

אהבה, שלום ורדיפתם: המלצת קריאה אופטימית לזמן מלחמה

הספר הנפלא של הרב אריה גולדמן מביט על היחסים הבין אישיים דרך עדשה תורה. הרב אריה גולדמן עוסק בשאלות בסיסיות על יחסי גומלין בין בני אדם, כגון מדוע זה מאתגר לשמור על תקשורת נעימה וליצור קשרים חיוביים. הוא מתעמק בנושאים אלה על ידי מתן תובנות מבוססות תורה בשפה נגישה וניתנת להקשר.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.