אמא, לא אמרתי שאני אוהב יהודים

שיחה בין אם גרמניה לבנה, ברוח התקופה.
סיפור קצר ברוח התקופה

ברלין, 1933,

בן: "אני לא אומר שאני אוהב יהודים, אני רק אומר שאני לא יודע אם הם באמת עכברושים שמפיצים מחלות ושולטים בעולם, זה הכל."
אמא: "אני לא מבינה מאיפה אתה מביא את הקונספירציות האלה. תגיד לי, מה זה נראה לך, משחק? אתה לא מבין שיש פה מחלה? מה אתה רוצה, להרוג את אבא שלך? להרוג אותי?"
בן: "אמא, אני לא מוכן לקחת את הצד הזה בוויכוח, טוב? אני לא בצד של אלה שאומרים שהיהודים הם לא בעיה, אבל אני גם לא בצד שחושב שהם המקור לכל מה שרע בעולם. אני לא מוכן לרדת לשיח הקיצוני הזה."
אמא: "אתה מכחיש יודנראוס?"
בן: "אני לא מכחיש שום דבר, אבל אני גם לא מוכן לקבל את זה, רק כי מישהו אמר."
אמא: "מישהו? כולם אומרים. אתה לא קורא עיתונים? אתה לא רואה את התמונות של המפלצות האלה? איפה אתה חי תגיד לי?"
בן: "אני רואה, אבל אני גם יודע שיש מישהו שכותב את העיתונים האלה, ושהוא רוצה למכור אותם. אז לפני ארבע שנים זה היה הבורסה בניו יורק והאנשים שקפצו מהגגות, ועכשיו זה פרצופים של יהודים, כל פעם משהו אחר מוכר עיתונים."
אמא: "אתה לא מאמין בשום דבר?"
בן: "אמא, זכותי להאמין או לא להאמין במה שאני רוצה. עד שהיטלר נבחר את האמנת באלוהים. עכשיו פתאום הפסקת. אני אומר לך משהו? זכותך."
אמא: "זה לא אותו דבר! נפתחו לי העיניים, לכולם פה נפתחו העיניים! רק אתה, עם הגישה המבאסת שלך.."
בן: "גישה ביקורתית קוראים לזה."
אמא: "מבאסת! העולם משתנה, דברים זזים, אמיתות מתגלות. פעם לא ידעו שהעולם עגול, עכשיו יודעים! אז מה? תתכחש גם לזה? תגיד לי שכדור הארץ שטוח?"
בן: "לא. אמרתי שאני ביקורתי, לא מטומטם. אני יודע שאפשר להגיע לאוסטרליה משני כיוונים. אבל את יודעת מה? נגיד שאני חושב שכדור הארץ שטוח? במי זה פוגע? זכותי לחשוב ככה, בדיוק כמו שזכותך להאמין רגע אחד באלוהים וברגע אחר בהיטלר. תאמיני במה שאת רוצה, כל עוד האמונה שלך לא פוגעת באנשים אחרים."
אמא: "אבל אתה לא מבין שהאמונה שלך פוגעת באנשים אחרים? פוגעת בי? אם אתה לא תקבל את זה שיהודים הם עכברושים מפיצי מחלות, אז אתה עוד עלול להדביק אותי במחלות שלהם, להדביק את אבא שלך, את סבתא. ואז מה?"
בן: "אבל אומרים שרק דם יהודי יכול להדביק, אז גם אם את מאמינה בזה, אני זה שלוקח סיכון, אם נגיד ואני נפגש עם יהודים, לא את. את מחוסנת."
אמא: "אתה נפגש עם יהודים?!"
בן: "אמרתי נגיד ו.. אני מדבר אתך היפותטית, לא חייבים לקחת כל דבר לקיצון."
אמא: "אני לא מכירה אותך, אתה לא הילד שגידלתי, מה קרה לך?"
בן: "אני בסך הכל מנסה לחשוב בשביל עצמי אמא. מציע לך לנסות לחשוב בשביל עצמך."

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

דוגמא לתחקיר דמות

התבקשתי לכתוב תסריט עבור המוזיאון הימי בחיפה שעוסק בהתפתחות הנמלים בישראל. אחרי דין ודברים על מזמיני העבודה הוחלט כי שלד התסריט יבנה סביב גיבורה שתעבור ממקום למקום ותלמד משהו על עצמה דרך התפתחות הנמלים בישראל. בעצתי הסכימו מזמיני העבודה לאפיין את הגיבורה הבאה: חני (58), מדענית שגילתה את הדרך לנוע בזמן. היא עושה זאת תוך שהיא שואלת את השאלות הנכונות. בכל פעם שהיא שואלת שאלה 'נכונה' היא נעה בזמן אל עבר היעד הבא במסע אותו אני התוויתי לה מראש. היא לא יכולה להגיע לשום מקום אחר חוץ מלנמלי ישראל. בתור אלוהי הגיבורה ניסיתי לכפות עליה את סיפור המסע, אלא שהיא הערימה קשיים. חזרתי אל שולחן העבודה והחלטתי לבצע איתה תחקיר דמות.

מלך ישראל
סדרות מומלצות בנטפליקס

מלך ישראל: דוקו ריאליטי שחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית

מוקדש לסוכן הביון האמירקאי שניטר את הטקסט שלפניך בעקבות שימוש במילים שמזכירות את המתקפה האיראנית ואת האפשרות למלחמה בין ישראל לבין איראן. דע לך שהאלגוריתם נשא את מילותי אליך ופקח את עיניך על מנת שתראה את הדברים הבאים כהוויתם.

התורה כולה סיפורו של משה
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה: סיפורו של משה – על קורבן האדם

הסדרה מכניסה אותך לעולם התורה באופן ויזואלי, ויש בה דברים מעניינים מאוד אבל גם כמה דברים מהותיים שהסדרה מפספסת ושאני רוצה להשלים עבורך. לא אספיק להשלים את כולם במקום אחד ואני לא רוצה להקדיש את חיי בכתיבת כל הדברים שחסרים, כי כמה שלא אכתוב תמיד אוכל למצוא עוד, אבל את הדבר המהותי ביותר אותו הסדרה פספסה חשוב לי למסור לך, וזה – קורבן האדם.

התורה כולה פרק 2
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה פרק 2: ביקורת עצמית בתוך החושך הגדול

את פוסט הזה אני יושב לכתוב במדרגות שבין רחוב הנטקה לרחוב האורן בחיפה, בשעה רבע לתשע במוצאי שבת, כשמאות מפגינים עושים את דרכם חזרה ממרכז חורב הביתה. לא הייתי איתם בהפגנה, אני גר קרוב ופשוט רציתי למצוא מקום שקט לכתוב בו את ההמלצה. בבית לא שקט כרגע, והמולת הקרע בעם ישראל מהווה, באופן פרדוקסלי ואולי גם פלאי, מקום שקט ומכיל יותר מאשר הבית.

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

סדרות מומלצות בנטפליקס

גם אלוהים צריך לפרוק כמו אדם (סנדלר) SPACEMAN

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.