אגדת אהבה והאסון שבא בעקבותיה: יעקב ועקיבא

המחשבה הראשונה שעלתה בי בבוקר היא על רבי עקיבא אשר עונה למוות. מה בסך הכל רצה המהנהיג הרוחני השני של צבא ישראלי שהחליט למרוד במשעבדיו? לעשות טוב. אז איך יכול להיות שהוא סיים את חייו כשמסרקי ברזל מסרקים את עורו? האם זהו סופו של צדיק תמים?

הדמיון הנרטיבי בין רבי עקיבא ליעקב אבינו משפיע באופן מובהק על אפיון הדמות, על ערכיה ועל פועלה ופעולותיה. יעקב מתאהב ברחל ועובד למענה בשביל אביה שנים ארוכות שמרגישות לו כימים אחדים, רבי עקיבא מתאהב ברחל משלו ועובד למענה בשביל אביה שנים ארוכות. התכנית של יעקב משתבשת כשבמקום רחל הוא מקבל ממעסיקו את לאה, והתכנית של רבי עקיבא משתבשת כשהוא מתגלה כתלמיד חכם ונשלח מהשדה אל כיתת הלימוד.

החיבור בין יעקב ללאה הוא החיבור שאחראי על החלק הגדול ביותר בחייו, והחיבור בין רבי עקיבא לתורה הוא החיבור שאחראי על החלק הגדול ביותר בחייו. החלק הגדול ביותר בחייו של יעקב הוא האשם בכל האסונות הכי גדולים שקרו לו בחיים, וכך גם בחייו של רבי עקיבא. את הסיבה לאסונות גדולים שפוגעים באדם למדנו כבר בסיפור גן עדן – חוסר יכולת לשמוח בחלקך באמת, או כמו שראש ממשלת ישראל אחד אמר לפני עידן ועידנים – "חמוצים". צדק ראש הממשלה, רק שהוא לא יודע עד כמה הוא צדק, כי אם היה יודע לא היה מחכה לקונצנזוס בעם כדי להוביל את המהלך המתבקש – חמיצות היא שורש כל האסונות.

את שורש האסון תוכלו למצוא בכל אחד מהעדים והעדות שברומן הפסיכולוגי 'הנחמה שמעבר לאבסורד'. 10 עדים ועדות אשר ניצבים אל מול מלך מלכי המלכים, בלי לדעת שהן עומדות מולו, ונותנות עדות מלאה על חייהן – בלי לדעת שהן מזמן כבר מתו. מה היא מטרת העדות ומה הוא פשרה בעולם בו יכולו השמיים והארץ וכל צבאם, וכולם יודעים את זה. קראו בספר וגלו מדוע אתם זקוקים באופן כה נואש לספר את עצמכם לאחרים, ואיך שורש הנואשות הזו קשורה לתחושת ההחמצה הקבועה שמלווה אתכם מאז ומעולם. ספויילר – עד שתסיימו לקרוא את הספר תחושת ההחמצה תיעלם כלא הייתה. ברוכים הבאים לשארית חייכם. ברוכים הבאים לגן עדן.

 

אני נמצא במסע מתמיד של חיפוש אחר משמעות, תוך כדי שאני מסתכל על החיים דרך עדשת הפילוסופיה, המדע, הספרות והדת. התוכן שלי מתאר את התפיסה שלי כמערכת של מערכות, שכל אחת מתקיימת באמצעות תקשורת והעברת מסרים. אני מבין שהחיים הם מעגל של יחסי גומלין, שבו כל פעולה יוצרת שרשרת תגובות. הסיפורים הקצרים שאני כותב, מוקדשים לחיפוש אחר העצמי במציאות אבסורדית, כשהם מספרים על אנשים שמנסים למצוא את עצמם ומשמעות לחייהם. בעזרת הספר "הנחמה שמעבר לאבסורד", אני מציע דרך לקבלה והבנה של החיים, תוך שאני מחבר בין העצמי לבין הסביבה המורכבת שבה אנו חיים. הפעם אני דן בשאלת הצדיק התמים.

רוצה לדעת מי אני

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

שיר השירים אשר לשלמם: החבר'ה הטובים שלא מפספסים הפגנה וישרפו כולם

להורים שלנו לא היה שום דבר. מהאדמה הם בנו את עצמם, קמו מאפר. אנחנו בני שישים עכשיו, שבעים עכשיו, יתומים מאם, יתומים מאב. נתנו לכם חיים טובים ואתם מזלזלים. יושבים אצל פסיכולוגים בספה ומתבכיינים על כן חיבוקים – לא חיבוקים. שם למעלה יושב גנב על כסא מלוכה ועל ראשו כובע להבה. שלחנו יד וקיבלנו כוויה.

ייעוץ-לכותבים

מה צריך לעשות?

בתור עורך תסריט ומנחה סדנאות כתיבה וחדרי כותבים, וכנציג של איגוד התסריטאים, כותבים רבים שואלים אותי שאלות רבות שמסתירות שאלה גדולה אחת: מה צריך לעשות כדי שמה שכתבתי יצליח? אם השאלה הזו מטרידה גם אותך, אז אני מאמין שהגעת למקום הנכון.

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

בואי נקח לנו יום (אני מתגעגע אלייך)

אני רואה שלא טוב לך בימים האחרונים ואני פוחד להאשים את עצמי בזה, אז אני שומר על מרחק. אני שונא את האינטסטינקט המחורבן והמקולל הזה. מה אם לא היינו צריכים לעבוד עכשיו? אם היינו לוקחים לנו יום ושוכבים כל היום, לא עושים כלום – רק שוכבים כל היום?

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

בקול דממה דקה: אידיאל הצמצום הקיומי

אידיאל הצמצום בא לידי ביטוי בסיפור גירוש האדם מגן עדן (על שלא הסתפק במה שיש), בסיפור קין והבל (המעט שקיבל קין על פי התאוריה שלנו הוא ברכה אותה הוא ראה כקללה), עקדת יצחק (האידיאל האנושי הוא להגיע לכדי צמצום מוחלט והסיבה היחידה שהוא לא יכול להגיע לכדי זאת היא התערבות אלוהית), ארץ ישראל ("הארץ הטובה" שהיא הקטנה ביותר מכל ארצות האזור ויחד עם זאת מחוברת לשני ימים ורוויית מים טבעיים ובארות, בשמש טובה, והיום אנחנו יודעים שגם בגז טבעי.

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

מבול: חזון הפלת האליטות של יהודה וישראל

המסע האישי שלי אחר משמעות בעולם אבסורדי מוביל אותי לבחון את החברה הישראלית דרך עדשות מגוונות – פילוסופיה, מדע, ספרות ודת. בסיפור קצר זה אני משלב ביקורת סאטירית על מה שאני תופס כאליטיזם מזיק וגזענות מדכאת, תוך שאני מנסה למצוא דרך להבנה וקבלה עצמית.

אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

אילו היה אברהם מקריב את יצחק

היה עליו לאכול אותו ולהשאיר חתיכה ממנו לאלוהים. אלו הם דיני הקורבנות כולם, להיאכל על ידי אדם ולהישרף באש המאכלת. כך היו לפני האדם וכך יהיו אחריו.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.