האני הסולח: לא שומר טינה כלפי העם שלי יותר

לא אוהבים אותי ואין לי מה לעשות נגד זה. אני יהודי. יש כאלה שחושבים שזו ברכה ויש כאלה שחושבים שזו ברכה, ואני לפעמים מאמין לאלה ולפעמים לאלה, אבל מה שאני יודע זה שזאת האמת, המציאות. אני יהודי למרות שקשה לי עם זה שהפעולה הראשונה של יהודה הייתה קשורה לבצע, אבל היום אני שלם עם זה יותר. היום אני מזכה אותו מחמת הספק וטוען שלא הייתה לו ברירה, הוא ידע ששמעון ולוי הם רוצחים מסוכנים וערמומיים שכבר הוכיחו את הנכונות שלהם להוציא תוכניות זדוניות לפועל, והוא היה חייב לעצור אותם כדי להציל את יוסף. גם הוא לא אהב את יוסף, אף אחד מבני לאה לא אהב את יוסף, בטח לא אחרי שאבא שלהם גער בו על החלומות היהירים שלו. אבל הוא הציל אותו בזה שהוא הציע למכור אותו לישמעאלים, ויוסף סלח לו על זה. אז אם יוסף סלח, גם אני סולח.

מישהו פישל בגדול וכל מה שמעניין אותי עכשיו זה להגן על הילדים שלי. אני גר בחיפה, וכבר מדברים פה על מלחמה עם חיזבאללה, אבל הלב שלי עוד לא שם. 

בבוקר יצאתי עם הכלב לטיול והקשבתי לרשת ב' באוזיניות, אחרי שאתמול לקחתי את הילדים לגן משחקים כל אחרי הצוהריים כי הבנתי שכל המבוגרים האחרים בחיים שלהם לא מצליחים לנתק את עצמם מהמצב.

הרשתי לעצמי להתמסר לחדשות רק אחרי שהילדים הלכו לישון, ואחרי שנמאס לי לשמוע איך כולם מנסים להבין מי אשם כיביתי והלכתי לישון. כבר שבוע שאני חולם חלומות מאוד ברורים, שבוע שאני כותב אותם בבוקר, אבל הלילה לא חלמתי על כלום. שינה חשוכה.

קלמן וליברמן דיברו עם אמא שלא יודעת איפה הילדים שלה, בני ה – 12 וה – 16. טיילתי עם הכלב, הקשבתי לה פורצת בבכי בשידור ובכיתי איתה. אחר כך נכנסתי הביתה והורדתי את האוזניות, אבל הפנים שלי סיפרו את הכל. הן עדיין מספרות. 

אני רוצה להילחם

להשיג נשק, להגן, אבל גם להיות עם הילדים שלי ולשמור עליהם. אני רוצה להשיג נשק ולשמור עליהם בבית. אני רוצה לשמור על הילדים שלי ושום דבר אחר לא חשוב לי יותר בעולם. לא מעניין אותי אם החברים התסריטאים שלי יגידו שאני ימני ולא מעניין אותי אם החברים הימניים שלי יגידו לי – אמרנו לך. לא רוצה להיות צודק יותר, רוצה לשמור על הילדים שלי, זה הכל, זה הכוח של מלחמה ועכשיו אני מבין למה אנחנו צריכים אותה. 

אתמול ניצת בי אור חדש, והיום זה היום השני, ובסוף הכל יכלה כך או כך, אבל גם זה לא אכפת לי – רק הילדים. אני אשמור עליהם גם אם זה יעלה לי בחיי, אני מוכן להילחם בידיים, ברגליים, בשיניים, בסכינים ובמילים. אותן מילים שמיהרתי להפנות כלפי העם שלי, בזמן שיש אנשים בעולם שאם הייתה להם הזדמנות היו רוצחים את הילדים שלי ושל כל מי שאני מכיר ואוהב, וגם את אלה שלא. 

מי ידע את כל הדברים באלה בגיל – 18?!

רק רציתי להוכיח לעצמי שאני גבר! זה הכל! לא עניין אותי ערבים, לא עניין אותי יהודים, לא עניין אותי ערכים, לא עניין אותי שום דבר חוץ מעצמי. יש כאלה שאומרים שזה מה שהצבא רוצה, ילדים שעוד לא מבינים מה הם עושים, כי הם היו מבינים מה הם היו עושים הם לא היו מוכנים לעשות את זה. אולי זה נכון ביחס לכל צבא אחר בעולם, אבל אצלנו, ברגע שאתה מתבגר אתה מבין שאתה חייב להילחם. שאין ברירה אלא להילחם. למה? ככה. כי כל המשפחה של סבא שלי נשרפה באושוויץ וכל המשפחה של סבתא שלי גורשה מבגדד. 

לא אוהבים אותי ואין לי מה לעשות נגד זה

אני יהודי. יש כאלה שחושבים שזו ברכה ויש כאלה שחושבים שזו ברכה, ואני לפעמים מאמין לאלה ולפעמים לאלה, אבל מה שאני יודע זה שזאת האמת, המציאות. אני יהודי למרות שקשה לי עם זה שהפעולה הראשונה של יהודה הייתה קשורה לבצע, אבל היום אני שלם עם זה יותר. היום אני מזכה אותו מחמת הספק וטוען שלא הייתה לו ברירה, הוא ידע ששמעון ולוי הם רוצחים מסוכנים וערמומיים שכבר הוכיחו את הנכונות שלהם להוציא תוכניות זדוניות לפועל, והוא היה חייב לעצור אותם כדי להציל את יוסף. גם הוא לא אהב את יוסף, אף אחד מבני לאה לא אהב את יוסף, בטח לא אחרי שאבא שלהם גער בו על החלומות היהירים שלו. אבל הוא הציל אותו בזה שהוא הציע למכור אותו לישמעאלים, ויוסף סלח לו על זה. אז אם יוסף סלח, גם אני סולח.

גם לשמעון ולוי אני סולח

לא בלב שלם, כי ברור לי שהמקום שהם פעלו ממנו הוא מקום רע, מקום שמזהה חולשה ובונה על האמונה של הצד השני כי הכתם שנכתם בינו לבינם נשאר מאחור ועכשיו נפתח דף חדש. הם לא סלחו לשכם בן חמור על זה שהוא שכב עם אחותם הנערה, וכשאבא שלהם החליט על חתונה הם אמרו כן – בתנאי שהחתן המיועד יעשה ברית מילה. אבא שלו הסכים, ולא רק זה, הוא הבטיח לימול גם את עצמו ואת כל עירו, וכבר פיתח ציפיות שהמעשה שלו יגרום גם לבנים הכועסים להתחתן עם הבנות שלו. שמעון ולוי חיכו שכולם ישכבו כאובים אחרי ההליך הרפואי הקשה, ואז התפלו עליהם, הרגו את כולם ובזזו את העיר. 

אז למה אני סולח להם?

כי הם עשו את זה בשביל אחותם ולא בשביל הכסף. הם טעו, ואבא שלהם קילל אותם לפני שמת וביקש הפרדה מוחלטת בין זכרו לזכרם, אבל אני לא מקבל את הבקשה של יעקב אבינו. הם הבנים שלך, הם האחים שלי, וגם אם הם עשו דבר שפגע בנו למשך דורות, דבר שכנראה עומד בבסיס השנאה היוקדת והבלתי מוסברת של כמעט כל מי שבא במגע עם יהודים – הם אבות אבותיי, הם ניסו לעשות את הכי טוב שהם יכולים כדי להגן על אחותם וזה הסיפור שלהם – לטוב ולרע.

הלוואי שכל השבויים והחטופים ישובו הביתה בשלום, שכל הפצועים יחלימו במהרה, ושנדע כולנו להושיט יד לכל האחים והאחיות שהחיים שלהם לעולם יחזרו להיות כשהיו.

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

wix SEO
קידום אתרים

קידום אתר WIX: שישה תובנות של מקדם אתרים ושל – AI

בנית אתר בוויקס ורוצה למשוך לקוחות פוטנציאליים? הגיע הזמן לקדם אותו בגוגל. כאן אני אסביר לך איך עובד קידום אתרים אורגני על פי תוכנות – AI מובילות, ועל סמך הניסיון שלי כמקדם אתרים וכותב תוכן לקידום אתרים, כך שהאתר שלך יגיע למקומות הראשונים בתוצאות האורגניות של מנועי החיפוש בתוך זמן קצר.

- Vector graphic of a three-step process to embark on an informed SEO campaign. Step 1 titled 'Exposure' has a lightbulb symbolizing new ideas and strat
קידום אתרים

7 טיפים מקצועיים לקידום אתר הסטארטאפ שלך בעזרת תוכן

כמומחה לתוכן וקידום אתרים עם ניסיון רב בעבודה עם סטארטאפים, אני יודע שפיתוח הנוכחות המקוונת היא אתגר מרכזי עבור חברות הזנק צעירות. המטרה הסופית היא למשוך לקוחות פוטנציאליים למוצר או השירות החדשני שלכם. אבל קודם כל, עליכם להביא אותם לאתר שלכם. כאן נכנסות לפעולה אסטרטגיות קידום אתרים ממוקדות תוכן. בהסתמך על הניסיון שלי, הנה 7 הטיפים הטובים ביותר לקידום SEO של אתרי סטארטאפ:

קידום אתרים חד פעמי לסטארט-אפים
קידום אתרים

איך קידום אתרים יכול לעזור לסטארט-אפים לגייס סבב מימון נוסף

קידום דיגיטלי הוא כלי חשוב עבור כל סטארטאפ ששואף לגייס סבב מימון נוסף. באמצעות קידום דיגיטלי, אתה יכול למשוך את תשומת לבם של משקיעים פוטנציאליים, להציג את המוצר או השירות שלך בצורה הטובה ביותר ולגדיל את הסיכויים שלך לגייס את הכסף שאתה צריך כדי להצליח.

טיפים לקידום אתרים חד פעמי בעזרת סרטוני טיקטוק ויוטיוב
קידום אתרים

טיפים לקידום אתרים חד פעמי בעזרת סרטוני טיקטוק ויוטיוב

תוכן וידאו הוא כלי חזק לקידום אתרים. הוא יכול לעזור לך למשוך יותר תנועה לאתר שלך, לשפר את דירוג החיפוש שלך ולבנות מותג חזק יותר. כדי למנף את תוכן הווידאו שלך, עליך להתמקד ביצירת תוכן איכותי, רלוונטי ומעניין. תוכן הווידאו שלך צריך להיות מתויג כהלכה עם מילות מפתח רלוונטיות, ועלייך להפיץ אותו במגוון פלטפורמות. מדובר באסטרטגיה יעילה מאוד לקידום אתרים חד פעמי, שכן תוכן וידאו הוא סוג התוכן הנצפה ביותר באינטרנט, ואפשר לייצר אותו בקלות, באופן מקצועי ובלי לשבור את הכיס – מהטלפון הנייד.

Image for a blog post about recommended books, featuring the book 'Ai HaEfshar' by Dubi Zakhai. This image should depict a rich fantasy world where te
ספרים מומלצים

7 ספרים מומלצים בעברית שיחממו לכם את הלב

ברוכים הבאים למדריך המלצות הספרים שלנו, המוקדש במיוחד לספרות העברית העכשווית. במדריך זה, תמצאו אוסף מקיף של ספרים מומלצים בעברית שיצאו בהוצאה עצמית: מיצירות פורצות דרך ועד לספרים קלאסיים שעוצבו מחדש. אם אתם מחפשים חוויית קריאה מעמיקה, מרגשת, ומעשירה בעברית, אתם במקום הנכון.

ספרים מומלצים

אהבה, שלום ורדיפתם: המלצת קריאה אופטימית לזמן מלחמה

הספר הנפלא של הרב אריה גולדמן מביט על היחסים הבין אישיים דרך עדשה תורה. הרב אריה גולדמן עוסק בשאלות בסיסיות על יחסי גומלין בין בני אדם, כגון מדוע זה מאתגר לשמור על תקשורת נעימה וליצור קשרים חיוביים. הוא מתעמק בנושאים אלה על ידי מתן תובנות מבוססות תורה בשפה נגישה וניתנת להקשר.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.