הפילה של הקוסם: הטוב שמסתתר מאחורי העור העבה

סרט אנימציה לילדים ולכל המשפחה, עמוק ופילוסופי, שמעמיד את תפיסת העולם האינטרסנטית אל מול הצורך האנושי לראות ולהיראות באמת. שאלות כמו 'מה זה גורל', 'למה הסיפור שלי חשוב יותר מהסיפור של האחר' ו - 'מה המשמעות של קסמים וכישופים בחיים עצמם', מתרכזים ליצירה מופלאה שמחזירה לנו את האחריות העדינות יוצאת מהכלל. סרט מומלץ לכל ילד.
הפילה של הקוסם

למי זה מתאים: לילדים ולהורים שאוהבים את החיים.

באיזה מצב צבירה לצפות: תעשו לעצמכם טובה ושבו לצפות בזה עם הילדים, אתם תודו לי אחר כך.

ממה להיזהר: מלשפוט את הסרט בהתחלה.

ציון כולל: 4.5 מתוך 5.

מילה על העלילה

ילד שגר עם חייל זקן בדימוס הולך לשוק כדי לקנות דג קטן ולחם יבש וחוזר עם נבואה. מזכיר לכם את הסיפור של שאול המלך, ובאמת בהמשך הסיפור הילד יפגוש את המלך שידרוש ממנו לבצע שלוש משימות בלתי אפשריות כדי זכות בפילה. למה הילד צריך את הפילה ואיך זה קשור לנבואה שהוא קיבל? תראו בעצמכם, זה שווה כל רגע.

בין כישוף לקסם

אחת הטעויות הנפוצות בקריאה של התורה היא בהנת הביטוי 'מכשפה לא תחיה' (שמות כב, פסוק כז). שגיאת תרגום קטנה מאוד גרמה להרבה מאוד נשים למצוא את מותן בימי הביניים, במה שנקרא אז 'צייד מכשפות'. הטעות היא פשוטה, בעברית כתוב – 'מכשפה לא תְחַיֵה', אבל התרגום הלטיני ואחר כך גם האנגלי החליף את השווא בחיריק מתחת ל – ת' ואת השווא הם הזיזו לאות ח', ואז נוצר לנו – "a sorceress shall not live." הפילה של הקוסם מלמדת מעמידה את הפירוש על טעותו ולמלמדת אותנו שיש מקום לקסמים בעולם, ויחד עם זאת, הכישוף עצמו לא יכול להחיות, מה גם שאנחנו לא תמיד יודעים איך להשתמש בו.

חוזרים לחיים

אי הבנה קטנה יכולה להוביל לאסונות גדולים. אם הכמרים שהכריזו על ציד מכשפות בימי הביניים היו טורחים לשבת עם דובר עברית ולהבין את הפסוק באמת, חיי הנשים האומללות שעלו על המוקד היו ניצלים. הפילה של הקוסם מלמד אותנו לשים לב לדברים הקטנים והוא דורש מאיתנו להפסיק לראות את האחר כפונקציה להשגת המטרות האישיות שלנו, אלא כיצור שלם שנמצא כאן איתנו. מהצפייה בסרט הבנתי כמה חשוב שנחנך את הילדים שלנו לתפיסת עולם ששמה במרכז את שותפות הגורל, ולא רק כי שזה יכול לשרת איזה שהוא אינטרס, אלא כי זו הדרך היחידה שבה נוכל לחיות יחד.

 

אם אהבת את ההמלצה ואם יש לך חיבה לרומנים פסיכולוגיים עמוקים, לחיצה על התמונה הבאה תעשה לך את היום >>

הנחמה שעבר לאבסורד - רומן פסיכולוגי

לעוד סרטים וסדרות בנטפליקס>>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

דוגמא לתחקיר דמות

התבקשתי לכתוב תסריט עבור המוזיאון הימי בחיפה שעוסק בהתפתחות הנמלים בישראל. אחרי דין ודברים על מזמיני העבודה הוחלט כי שלד התסריט יבנה סביב גיבורה שתעבור ממקום למקום ותלמד משהו על עצמה דרך התפתחות הנמלים בישראל. בעצתי הסכימו מזמיני העבודה לאפיין את הגיבורה הבאה: חני (58), מדענית שגילתה את הדרך לנוע בזמן. היא עושה זאת תוך שהיא שואלת את השאלות הנכונות. בכל פעם שהיא שואלת שאלה 'נכונה' היא נעה בזמן אל עבר היעד הבא במסע אותו אני התוויתי לה מראש. היא לא יכולה להגיע לשום מקום אחר חוץ מלנמלי ישראל. בתור אלוהי הגיבורה ניסיתי לכפות עליה את סיפור המסע, אלא שהיא הערימה קשיים. חזרתי אל שולחן העבודה והחלטתי לבצע איתה תחקיר דמות.

מלך ישראל
סדרות מומלצות בנטפליקס

מלך ישראל: דוקו ריאליטי שחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית

מוקדש לסוכן הביון האמירקאי שניטר את הטקסט שלפניך בעקבות שימוש במילים שמזכירות את המתקפה האיראנית ואת האפשרות למלחמה בין ישראל לבין איראן. דע לך שהאלגוריתם נשא את מילותי אליך ופקח את עיניך על מנת שתראה את הדברים הבאים כהוויתם.

התורה כולה סיפורו של משה
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה: סיפורו של משה – על קורבן האדם

הסדרה מכניסה אותך לעולם התורה באופן ויזואלי, ויש בה דברים מעניינים מאוד אבל גם כמה דברים מהותיים שהסדרה מפספסת ושאני רוצה להשלים עבורך. לא אספיק להשלים את כולם במקום אחד ואני לא רוצה להקדיש את חיי בכתיבת כל הדברים שחסרים, כי כמה שלא אכתוב תמיד אוכל למצוא עוד, אבל את הדבר המהותי ביותר אותו הסדרה פספסה חשוב לי למסור לך, וזה – קורבן האדם.

התורה כולה פרק 2
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה פרק 2: ביקורת עצמית בתוך החושך הגדול

את פוסט הזה אני יושב לכתוב במדרגות שבין רחוב הנטקה לרחוב האורן בחיפה, בשעה רבע לתשע במוצאי שבת, כשמאות מפגינים עושים את דרכם חזרה ממרכז חורב הביתה. לא הייתי איתם בהפגנה, אני גר קרוב ופשוט רציתי למצוא מקום שקט לכתוב בו את ההמלצה. בבית לא שקט כרגע, והמולת הקרע בעם ישראל מהווה, באופן פרדוקסלי ואולי גם פלאי, מקום שקט ומכיל יותר מאשר הבית.

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

סדרות מומלצות בנטפליקס

גם אלוהים צריך לפרוק כמו אדם (סנדלר) SPACEMAN

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.