זמנכם עבר: קומדיה על תרבות פרוגרסיבית שקורסת לתוך עצמה

באחת הסצנות המעניינות של הסרט, בעיצומה של אסיפת הורים, אחד האבות האחרים מסרב להכיר בעצמו כאדם לבן וזועק בגאווה את תוצאות הבדיקה הגנטית שלו. "אני 3% סרילנקי!", הוא מוחה בתוקף. אז נכון, יוצרי הסרט בחרו להציג את בני דור ה – Y כאלו המתחכשים לעצמם ולזהותם, ובעצם כאלו שמובילים את הקו הפרוגרסיבי שמקריס את התרבות המערבית לתוך עצמה - אבל האמת היא שהאמירה של הסרט הזה היא הרבה מעבר למאבק בין דורי. זה מאבק בין חיים למוות.
זמנכם עבר - נטפליקס

למי זה מתאים: לישראלים שלא מבינים מאיפה באו לנו הפרוגרסיביים הדפוקים בראש האלה מארה"ב.

לאיזה מצב צבירה לצפות: כשבא לכם לצחוק על טמטום וצביעות מוסרית וכשאתם רוצים להכיר מקרוב את האויב הגדול הבא של העם היהודי.

ממה להיזהר: מהניסיונות הכושלים של היוצרים להצדיק את הכנסיה הפרוגרסיבית של ארה"ב.

ציון כללי: 4.6 כוכבים מתוך 5.

הביצ'יות הפרוגרסיבית אכולת האשמה

בתור ישראלי – יהודי שחי בישראל פוסט 10/7, הסרט החביב "זמנכם עבר" עזר לי לראות את ההתבוששות המטרידה של התרבות האמריקנית הפריבילגית שלא מוכנה לקבל את גורלה האכזר כשליטה הבלתי המעורערת של העולם. קרן מור הייתה אומרת זה – "אוי יוי יוי… יש לי הכל ואני שונאת את עצמי בגלל זה…" הניסיון התמים של יוצרי הסרט להתמקד בפן הבין – דורי הוא, כשלעצמו, ניסיון "בומרי" על פי הסטנדרטים של "זמנכם עבר".

כל אחת ממנהלות מכללות היוקרה של ארה"ב יכולה לגלם את דמות המנהלת

הביצ'יות הפרוגרסיבית, שאת עזות רוחה גילינו במגוון התגובות / אי התגובות של ארגוני זכויות האדם שמוקמים ונשלטים על ידי בעלי עניין אמריקאים ובני בריתם במערב, מוצגת בסרט בדמותה של מנהלת בית הספר הפרטי בו נמצאים ילדיהם של שלושת גיבורי הסרט. יוצרי הסרט אולי חשבו שהם מקצינים את דמותה של המנהלת הביצ'ית, אבל אני מבטיח לך שאם אני מלהק במקום השחקנית ששיחקה אותה את אחת משלוש מנהלות מוסדות האקדמיה המובילות בארה"ב, שנחשפו בערוותן הצבועה בשימוע המביש בקונגרס, אף אחד לא היה מתלונן על חוסר אמינות.

אהדה עצמית פרוגרסיבית עוברת דרך כניעה וביטול עצמי

אין פה שום עניין בין – דורי. המאבק של שלושה גברים בני – 50, שרידים אחרונים בעולם ההורות המערבית המתחדשת שמקדשת את החירות הילדית גם במחיר של פגיעה בזולת, הוא מאבק חסר משמעות. אף אחד לא רוצה לשמוע מה יש לשלושה גברים פריבלגיים להגיד בשום נושא שבעולם. למה? כי מעצם היותם גברים שמקבלים את זהותם הגברית ואפילו (השם ישמור) מחבבים את עצמם – הם מסומנים כאויב הציבור מספר 1.

אהדה עצמית בעולם הפרוגרסיבי של "זמנכם עבר" יכולה לסוב אך ורק סביב הלקאה עצמית. אדם נחשב בעיני החברה רק אם הוא נכנע ומבטל את עצמו, שזו בעצם תחפושת מאוד מתוחכמת ומאוד לא אמינה של אותה נצרות ישנה ורעה שמפיצה את רעל המוות בעולם, אמונה שאומרת שהחיים עצמם לא שווים שום דבר ושהדרך לחיות אותם חייבת לעבור דרך ביטול עצמי והכאה על חטא.

חלק מייצוגי תעמולת הכנסיה הפרוגריסבית – נוצרית בסרט

באחת הסצנות המעניינות של הסרט, בעיצומה של אסיפת הורים, אחד האבות האחרים מסרב להכיר בעצמו כאדם לבן וזועק בגאווה את תוצאות הבדיקה הגנטית שלו. "אני 3% סרילנקי!", הוא מוחה בתוקף. אז נכון, יוצרי הסרט בחרו להציג את בני דור ה – Y כאלו המתחכשים לעצמם ולזהותם, ובעצם כאלו שמובילים את הקו הפרוגרסיבי שמקריס את התרבות המערבית לתוך עצמה. אבל מי שמובילים את הקריסה הזו הם אותם מנהלים עזי רוח וחמורי סבר, כמרי הכניסה הפרוגרסיבית שמתחפשים לאנשי העולם הגדול מאחורי הרבה מאוד ספרים שאף אחד חוץ מהם לא קרא. נחשים צמאי דם שרוצים להרוג את העולם ולהתאבד, רק כי אף אחד, אף פעם, לא באמת אהב אותם.

צפייה מהנה.

אם אהבת את ההמלצה ואם יש לך חיבה לרומנים פסיכולוגיים עמוקים, לחיצה על התמונה הבאה תעשה לך את היום >>

הנחמה שעבר לאבסורד - רומן פסיכולוגי

 

לעוד המלצות צפייה בנטפליקס >>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

ייעוץ-לכותבים

דוגמא לכתיבת דיאלוג הכנה לכתיבת מחזה או תסריט

כמה פעמים קרה שכתבת לוגליין, סינופסיס, טריטמנט ואפילו הגדלת וביצעת תחקיר דמות, אבל ברגע שהתיישבת לכתוב את התסריט / מחזה – הבנת שהדמויות שלך לא מסוגלות לדבר אחת עם השנייה בלי לשפוך האשמות, לריב ולצאת מהחדר? זה קורה כי המחזה/ תסריט לא יכול להיות המקום הראשון בו הדמויות שלך נפגשות לשיחה.

דוגמא לתחקיר דמות

התבקשתי לכתוב תסריט עבור המוזיאון הימי בחיפה שעוסק בהתפתחות הנמלים בישראל. אחרי דין ודברים על מזמיני העבודה הוחלט כי שלד התסריט יבנה סביב גיבורה שתעבור ממקום למקום ותלמד משהו על עצמה דרך התפתחות הנמלים בישראל. בעצתי הסכימו מזמיני העבודה לאפיין את הגיבורה הבאה: חני (58), מדענית שגילתה את הדרך לנוע בזמן. היא עושה זאת תוך שהיא שואלת את השאלות הנכונות. בכל פעם שהיא שואלת שאלה 'נכונה' היא נעה בזמן אל עבר היעד הבא במסע אותו אני התוויתי לה מראש. היא לא יכולה להגיע לשום מקום אחר חוץ מלנמלי ישראל. בתור אלוהי הגיבורה ניסיתי לכפות עליה את סיפור המסע, אלא שהיא הערימה קשיים. חזרתי אל שולחן העבודה והחלטתי לבצע איתה תחקיר דמות.

מלך ישראל
סדרות מומלצות בנטפליקס

מלך ישראל: דוקו ריאליטי שחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית

מוקדש לסוכן הביון האמירקאי שניטר את הטקסט שלפניך בעקבות שימוש במילים שמזכירות את המתקפה האיראנית ואת האפשרות למלחמה בין ישראל לבין איראן. דע לך שהאלגוריתם נשא את מילותי אליך ופקח את עיניך על מנת שתראה את הדברים הבאים כהוויתם.

התורה כולה סיפורו של משה
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה: סיפורו של משה – על קורבן האדם

הסדרה מכניסה אותך לעולם התורה באופן ויזואלי, ויש בה דברים מעניינים מאוד אבל גם כמה דברים מהותיים שהסדרה מפספסת ושאני רוצה להשלים עבורך. לא אספיק להשלים את כולם במקום אחד ואני לא רוצה להקדיש את חיי בכתיבת כל הדברים שחסרים, כי כמה שלא אכתוב תמיד אוכל למצוא עוד, אבל את הדבר המהותי ביותר אותו הסדרה פספסה חשוב לי למסור לך, וזה – קורבן האדם.

התורה כולה פרק 2
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה פרק 2: ביקורת עצמית בתוך החושך הגדול

את פוסט הזה אני יושב לכתוב במדרגות שבין רחוב הנטקה לרחוב האורן בחיפה, בשעה רבע לתשע במוצאי שבת, כשמאות מפגינים עושים את דרכם חזרה ממרכז חורב הביתה. לא הייתי איתם בהפגנה, אני גר קרוב ופשוט רציתי למצוא מקום שקט לכתוב בו את ההמלצה. בבית לא שקט כרגע, והמולת הקרע בעם ישראל מהווה, באופן פרדוקסלי ואולי גם פלאי, מקום שקט ומכיל יותר מאשר הבית.

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.