איך כותבים סיפור מתוך חוויה אישית?

NURSE - Tel Aviv University Short Play Competition Winner

בשנת – 2017, כתבה בת זוגתי, לילי טסלר, מחזה קצר מתוך חוויה אישית שלה כאחות בבית החולים הדסה בזמן אירועי אלימות חוזרים ונשנים בירושלים. המחזה זכה במקום השני בתחרות המחזות הקצרים של אוניברסיטת תל אביב ותורגם לערבית ולצרפתית.

איך כותבים מחזה או תסריט מתוך חוויה אישית?

לילי מספרת איך נולד הסיפור: "עברתי לגור עם ארז בירושלים ב – 2014. שנינו חיפאיים במקור. אני אחות במקצועי ובתקופה בה גרנו בירושלים עבדתי ביחידת טיפול נמרץ, תקופה בה טיפלתי בלא מעט צעירים וצעירות שדקרו או לפחות ניסו לדקור חיילים ואנשי ביטחון ופונו לטיפול נמרץ."

איך בוחרים מה לכתוב מתוך הסיפור האישי?

המחזה 'אחות', מתאר אירוע אשר מורכב בעצם ממספר אירועים שונים שקרו במציאות, בהן לילי, אחות יהודיה, חיפאית, שגדלה, למדה ועבדה עם ערבים וערביות בחיפה מצד אחד ושירתה בצבא בעצמה מצד שני. המפגש הזה גרם לה לחשוב על דברים שעד לאותו זמן היא לקחה כמובנים מאליהם, ולראות את המציאות של חייה האישיים ושל הסביבה בה היא חיה, באור שונה לגמרי.

המחזה עוסק ביחסים המורכבים המתפתחים בין אחות יהודייה לבין צעירה פלסטינית המאושפזת ביחידה לטיפול נמרץ בבית-חולים בירושלים לאחר שנפצעה במהלך ניסיון לדקור חיילים ישראלים. 

איך מתרחקים מהסיפור האישי ובכל זאת נשארים נאמנים לו?

זו היא אחת השאלות המרתקות שאני נתקל בהן בהנחיית קבוצות ובליווי אישי של כותבים.
יש לא מעט טכניקות שיכולות לעזור לך להתרחק מהסיפור, אבל בסופו של דבר הכל תלוי בך, בסיפור ובמערכת היחסים שלך אתו ברגע הזה.

האם אפשר בכל זאת להתרחק מהסיפור מספיק כדי לכתוב אותו?

התשובה היא כן. אפשר לכתוב סיפור אישי ולמצוא את הקונפליקט, לא לפחד לגעת בו ולגלות על עצמך דברים חדשים.
זה יכול להיות תהליך בונה ומפרה, אבל זה יכול גם להיות תהליך מורכב ואפילו כואב.
כאן עולות בדרך שאלות כמו 'האם זה הזמן הנכון?' וכמו 'אולי אני קרוב מדי לסיפור הזה?'.

המחזה של זוגתי, לילי טסלר, 'אחות', זכה בתחרות המחזות הקצרים של קרן ארדיטי מטעם אוניברסיטת תל אביב.
המחזה של לילי הוא דוגמה לכתיבת מחזה מתוך סיפור אישי בזמן אמת, תוך חיפוש אחר מרכיבים משמעותיים בסיפור – קונפליקט, פעולות, מכשולים וכו'.
המחזה כאמור, זכה בתחרות, זיכה את לילי בפרס כספי, תורגם לערבית ולצרפתית ועלה כמחזה הקראה באירוע חד פעמי.

אני ליוויתי את לילי במהלך הכתיבה, והתוצר הסופי לפניך:

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

דוגמא לתחקיר דמות

התבקשתי לכתוב תסריט עבור המוזיאון הימי בחיפה שעוסק בהתפתחות הנמלים בישראל. אחרי דין ודברים על מזמיני העבודה הוחלט כי שלד התסריט יבנה סביב גיבורה שתעבור ממקום למקום ותלמד משהו על עצמה דרך התפתחות הנמלים בישראל. בעצתי הסכימו מזמיני העבודה לאפיין את הגיבורה הבאה: חני (58), מדענית שגילתה את הדרך לנוע בזמן. היא עושה זאת תוך שהיא שואלת את השאלות הנכונות. בכל פעם שהיא שואלת שאלה 'נכונה' היא נעה בזמן אל עבר היעד הבא במסע אותו אני התוויתי לה מראש. היא לא יכולה להגיע לשום מקום אחר חוץ מלנמלי ישראל. בתור אלוהי הגיבורה ניסיתי לכפות עליה את סיפור המסע, אלא שהיא הערימה קשיים. חזרתי אל שולחן העבודה והחלטתי לבצע איתה תחקיר דמות.

מלך ישראל
סדרות מומלצות בנטפליקס

מלך ישראל: דוקו ריאליטי שחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית

מוקדש לסוכן הביון האמירקאי שניטר את הטקסט שלפניך בעקבות שימוש במילים שמזכירות את המתקפה האיראנית ואת האפשרות למלחמה בין ישראל לבין איראן. דע לך שהאלגוריתם נשא את מילותי אליך ופקח את עיניך על מנת שתראה את הדברים הבאים כהוויתם.

התורה כולה סיפורו של משה
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה: סיפורו של משה – על קורבן האדם

הסדרה מכניסה אותך לעולם התורה באופן ויזואלי, ויש בה דברים מעניינים מאוד אבל גם כמה דברים מהותיים שהסדרה מפספסת ושאני רוצה להשלים עבורך. לא אספיק להשלים את כולם במקום אחד ואני לא רוצה להקדיש את חיי בכתיבת כל הדברים שחסרים, כי כמה שלא אכתוב תמיד אוכל למצוא עוד, אבל את הדבר המהותי ביותר אותו הסדרה פספסה חשוב לי למסור לך, וזה – קורבן האדם.

התורה כולה פרק 2
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה פרק 2: ביקורת עצמית בתוך החושך הגדול

את פוסט הזה אני יושב לכתוב במדרגות שבין רחוב הנטקה לרחוב האורן בחיפה, בשעה רבע לתשע במוצאי שבת, כשמאות מפגינים עושים את דרכם חזרה ממרכז חורב הביתה. לא הייתי איתם בהפגנה, אני גר קרוב ופשוט רציתי למצוא מקום שקט לכתוב בו את ההמלצה. בבית לא שקט כרגע, והמולת הקרע בעם ישראל מהווה, באופן פרדוקסלי ואולי גם פלאי, מקום שקט ומכיל יותר מאשר הבית.

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

סדרות מומלצות בנטפליקס

גם אלוהים צריך לפרוק כמו אדם (סנדלר) SPACEMAN

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.