מבול: חזון הפלת האליטות של יהודה וישראל

המסע האישי שלי אחר משמעות בעולם אבסורדי מוביל אותי לבחון את החברה הישראלית דרך עדשות מגוונות – פילוסופיה, מדע, ספרות ודת. בסיפור קצר זה אני משלב ביקורת סאטירית על מה שאני תופס כאליטיזם מזיק וגזענות מדכאת, תוך שאני מנסה למצוא דרך להבנה וקבלה עצמית.

מבול

תמיד יש דברים מעניינים שמעסיקים אותי,

ואני פתוח לדבר עליהם עם כל אחד.

לאף אחד לא אכפת מהדברים שמעסיקים אותי, חוץ מאותם מסכנים מוכי גורל שמתעניינים בנפש האדם.

הם האכזריים ביותר.

תמיד לכלכתי על אנשים מאחורי גבם.

הנחש עשה את זה ראשון.

חשוב לי שתדעו כי חשוב לי לספר.

לא אכפת לי מה יקרה עם זה הלאה.

אני את שלי מוכרח להגיד מהתחלה עד הסוף.

עד שלא אספק את יצר הטענה לא אשקוט ולא ארגע.

אנחנו צריכים להפסיק לדבר פנים אל פנים.

זה גדול מדי, קדוש מדי.

יום אחד השמיים יכוסו עננים כבדים מאד ומבול כבד ירד בכל הארץ הרעה. 

והיה ביום ההוא ישב ישראל בציון הטובה

אשר נבראה בצלם אלוקים.

ראשונים יפלו הפלישתים אשר ביהודה ובשומרון והעמלקים אשר בעזה ובלבנון.

אחריהם יפלו המדינים והסורים,

המצרים והתימנים,

התירסים, העיראקים והסינים.

והיה ביום ההוא ויפסק המבול והשמש תשוב ותמלא את הארץ.

מכתזית

״מה שאתה אומר עכשיו זה אסון.״, ירה יניב לאחר שתיקה ממושכת, ״אסון.״ 

כשהתנדבתי למילואים אחרי הפוגה של 14 שנה לא ידעתי מה בדיוק יעשו איתי ולא היה לי אכפת. הצטערתי על כל השנים הארורות בהן חמקתי משירות מילואים. בשנים הראשונות טענתי שכואב לי כאן ושם. הם ביקשו אישור רופא וכמובן שמיד יצאתי את ביתי ושרתי חיש מהר אל ממלכת הרופאים. העריצה ישבה בתוך החדר הסגור ואני הצטרפתי אל יתר הנתינים שמילאו את הכיסאות בגופם הקמל. פניהם זועפות וחושדות. 

תרתי אחר הטרף. עיניהם מושפלות. צעירה אחת יושבת עם אוזניות ומשקפי שמש כהים. זו, גם אם אפנה אליה תתעלם מקיומי. אסור שזה יקרה. אישה זקנה עם מעט שיניים, מטפחת לראשה ומקל תחת שתי ידיה הסגולות. היא מביטה בי, יודעת שהיא הטרף הקל ביותר. הסיכוי שהיא נמצאת כאן באופן לא חוקי הוא אפסי. איש לא מרחם עליה והיא יודעת את זה. חייה שווים כקליפת השום ובכל זאת היא בוכה כשעצוב ומתרגשת כששמח. 

4400 שקל גלובלי

"אני לא יודע כמה הם מרוויחים עכשיו, נראה לי בסביבות ה – 6 אלף, אבל ב – 2010 זה מה שהרווחתי. הייתי חייל משוחרר, פטור ממס הכנסה. החבר׳ה שהתגייסו איתי שילמו גם מס הכנסה. אחד שהתחברתי אתו התגייס בגיל – 30, רצה להגשים חלום, להיות ביס״מ. הוא ירד מ – 9000 שקל ל – 4200, כדי לתת מכות לפזר הפגנות. אבל הוא היוצא מהכלל, הרוב מתגייסים למשטרה כדי שיהיה להם ביטחון כלכלי. הם אמרו את זה באחד החטים שעשו לנו בקורס שוטרים. המפקדים שאלו אותנו אחד – אחד למה התגייסנו, ואמרו לנו שאין תשובה לא נכונה. כל סיבה שהביאה אותנו לידיה הצנומות של משטרת ישראל היא סיבה מבורכת. לי היה את סיפור האבא שלי הוא רכז חקירות וכל החיים שלי כל מה שהכרתי זה רק את המשטרה וכולי. האמת היא שאבא שלי אף פעם לא דיבר על העבודה שלו בבית. רציתי לעשות דברים גדולים לפני הצבא אבל המקום היחיד שהסכים לקבל אותי היה מג״ב, רציתי לעשות דברים גדולים אחרי הצבא אבל קיבלתי – 460 בפסיכומטרי, ואבא שלי התקרב לגיל פנסיה. הייתה לי חברה ורצינו לעבור לגור ביחד. הייתי צריך עבודה, והמשטרה הייתה העבודה הראשונה שעבדתי בה בחיים. הייתי בן – 21 כשהתגייסתי ובן – 22 כשהתפטרתי.״

אחרי שהבן הגדול שלי ירד ליד בית הספר התחילו חדשות

בני הצעיר היה עדיין באוטו, והוא שמע יחד איתי את קולם השבור של המפגינות. עריצים שמתעקשים להשפיל מבט ולתת לכל רשע מרושע לעשות בנו כרצונו ואז עוד לגרור אותנו למשא ומתן. אני יודע על מה הם מפגינים, וברור לי שאם הייתי במג״ב או ביס״מ והייתי נשלח לפנות אותם מכוח ממקום כזה או אחר הייתי עושה את זה בלי. להסס. בדיוק כמו שפיניתי מתנחלים מהבתים שלהם. שתי קבוצות של אליטות מתנשאות שחיים את החיים שאני וה – 4400 שקל העלובים שלי לעולם לא אחיה. קום אתה והמשפחה היהירה והמתנשאת שלך! עם הילדים המזדיינים שלך שקוראים שייקפסיר ומדקלמים הרב קוק בגיל – 15! ולך תחייה ברחוב! כלב יהודי! כלב יהודי! כלב יהודי!

פועלי הארץ! קומו עורו!

זה הזמן להעיף את שתי האליטות ששולטות לנו בחיים מאז ישראל ויהודה – לכל הרוחות! התאחדו! אנחנו הרוב! אנחנו, שלא גומרים את החודש! שלא סוגרים את ההלוואה! הערבים הורגים אותנו בגלל החרא שמנסה לעשות שלום עם הערבים ובגלל החרא שמנסה להרוג אותם. גם אנחנו ערבים! לסלק את האליטות! להפיל את עריצות הימין והשמאל! 

קדימה פנתרים!

מי שלא הבין את הסאטירה – שאלוהים ירחם עליו!

 

אני נמצא במסע מתמיד של חיפוש אחר משמעות, תוך כדי שאני מסתכל על החיים דרך עדשת הפילוסופיה, המדע, הספרות והדת. התוכן שלי מתאר את התפיסה שלי כמערכת של מערכות, שכל אחת מתקיימת באמצעות תקשורת והעברת מסרים. אני מבין שהחיים הם מעגל של יחסי גומלין, שבו כל פעולה יוצרת שרשרת תגובות. הסיפורים הקצרים שאני כותב, מוקדשים לחיפוש אחר העצמי במציאות אבסורדית, כשהם מספרים על אנשים שמנסים למצוא את עצמם ומשמעות לחייהם. בעזרת הספר "הנחמה שמעבר לאבסורד", אני מציע דרך לקבלה והבנה של החיים, תוך שאני מחבר בין העצמי לבין הסביבה המורכבת שבה אנו חיים.

רוצה לדעת מי אני

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

כתיבת תוכן AI
כתיבת תוכן

כתיבת תוכן בעזרת בינה מלאכותית

בעוד שבינה מלאכותית וכלים אוטומטיים יכולים להועיל רבות בכתיבת תוכן, ההתקשרות עם איש מקצוע אשר יודע לעבוד עם כלי – AI ולייצר תוכן מותאם לכוונת המשתמש יכולה לשדרג את איכות התוכן בצורה משמעותית, להבטיח שהוא קולע לכוונת המשתמש, ולהבדיל את האתר שלך מהתחרות.

ייעוץ-לכותבים

דוגמא לכתיבת דיאלוג הכנה לכתיבת מחזה או תסריט

כמה פעמים קרה שכתבת לוגליין, סינופסיס, טריטמנט ואפילו הגדלת וביצעת תחקיר דמות, אבל ברגע שהתיישבת לכתוב את התסריט / מחזה – הבנת שהדמויות שלך לא מסוגלות לדבר אחת עם השנייה בלי לשפוך האשמות, לריב ולצאת מהחדר? זה קורה כי המחזה/ תסריט לא יכול להיות המקום הראשון בו הדמויות שלך נפגשות לשיחה.

דוגמא לתחקיר דמות

התבקשתי לכתוב תסריט עבור המוזיאון הימי בחיפה שעוסק בהתפתחות הנמלים בישראל. אחרי דין ודברים על מזמיני העבודה הוחלט כי שלד התסריט יבנה סביב גיבורה שתעבור ממקום למקום ותלמד משהו על עצמה דרך התפתחות הנמלים בישראל. בעצתי הסכימו מזמיני העבודה לאפיין את הגיבורה הבאה: חני (58), מדענית שגילתה את הדרך לנוע בזמן. היא עושה זאת תוך שהיא שואלת את השאלות הנכונות. בכל פעם שהיא שואלת שאלה 'נכונה' היא נעה בזמן אל עבר היעד הבא במסע אותו אני התוויתי לה מראש. היא לא יכולה להגיע לשום מקום אחר חוץ מלנמלי ישראל. בתור אלוהי הגיבורה ניסיתי לכפות עליה את סיפור המסע, אלא שהיא הערימה קשיים. חזרתי אל שולחן העבודה והחלטתי לבצע איתה תחקיר דמות.

מלך ישראל
סדרות מומלצות בנטפליקס

מלך ישראל: דוקו ריאליטי שחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית

מוקדש לסוכן הביון האמירקאי שניטר את הטקסט שלפניך בעקבות שימוש במילים שמזכירות את המתקפה האיראנית ואת האפשרות למלחמה בין ישראל לבין איראן. דע לך שהאלגוריתם נשא את מילותי אליך ופקח את עיניך על מנת שתראה את הדברים הבאים כהוויתם.

התורה כולה סיפורו של משה
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה: סיפורו של משה – על קורבן האדם

הסדרה מכניסה אותך לעולם התורה באופן ויזואלי, ויש בה דברים מעניינים מאוד אבל גם כמה דברים מהותיים שהסדרה מפספסת ושאני רוצה להשלים עבורך. לא אספיק להשלים את כולם במקום אחד ואני לא רוצה להקדיש את חיי בכתיבת כל הדברים שחסרים, כי כמה שלא אכתוב תמיד אוכל למצוא עוד, אבל את הדבר המהותי ביותר אותו הסדרה פספסה חשוב לי למסור לך, וזה – קורבן האדם.

התורה כולה פרק 2
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה פרק 2: ביקורת עצמית בתוך החושך הגדול

את פוסט הזה אני יושב לכתוב במדרגות שבין רחוב הנטקה לרחוב האורן בחיפה, בשעה רבע לתשע במוצאי שבת, כשמאות מפגינים עושים את דרכם חזרה ממרכז חורב הביתה. לא הייתי איתם בהפגנה, אני גר קרוב ופשוט רציתי למצוא מקום שקט לכתוב בו את ההמלצה. בבית לא שקט כרגע, והמולת הקרע בעם ישראל מהווה, באופן פרדוקסלי ואולי גם פלאי, מקום שקט ומכיל יותר מאשר הבית.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.