עצבים תרבותיים: איפה אתם נגמרים והאחר מתחיל?

אחרי הצפייה בסדרה 'עצבים' של נטפליקס נשארתי עם כמה שאלות שכאדם בוגר שחי בעולם ומגדל בו ילדים, אין לי עליהן תשובות: לאיזו אכזריות אנחנו מתחברים יותר? המערבית שמחפשת לשעבד את האחר או המזרחית שמחפשת סיבות להשתעבד אל האחר?
עצבים

למי זה מתאים: למי שמבין שהחיים הם לא שחור ולבן.

באיזה מצב צבירה לצפות: אני ממליץ על מצב של פתיחות וחשבון נפש, אבל אפשר גם בלי.

ממה להיזהר: מצפייה חד מימדית (תשאלו את גוגל על האדם החד מימדי של הרברט מרכוזה).

ציון כולל: 4.5 מתוך 5.

מילה על העלילה

היא על סף אקזיט, הוא שיפוצניק כושל, שניהם פוגעים זה בזו ברגע הכי פחות מתאים, והדרך הטובה ביותר בה אפשר להגדיר את מה שמתפתח מכאן ואילך זה טרגדיה אנושית אבסורדית.

כשאני אומר 'אבסורד' אני לא מתכוון לכך במובן הפופולרי של המילה, כלומר – דבר שלא יכול להתרחש במציאות, אלא במובן המקורי של המילה, במובן הספרותי שלה. אירועים אבסורדיים קורים במציאות בכל יום, אנשים רבים אחד עם השני על מקומות חניה והסכסוכים האלו, בין אנשים שלפני רגע לא היו מודעים לקיומו של האחר, מגיעים לעיתים למצבים בהם הם רוצחים את מי שהם שללו ממנו את צלם האנוש שבו.

 

 

קנאה – המקום בו הכל מתחיל

עצבים בעצם לוקחת כל תגרת רחוב בין שני זרים, כל ריב על חניה שאי פעם התרחש בתולדות האנושות, כל רגע שגרם לבן אנוש אחד להתכחש לקיומו של בן אנוש אחר, ומתוך כל אלה היא יוצרת סיפור מיתולוגי עדין ונוגע ללב שרחוק שנות אור מהמיתולוגיה המערבית – יוונית ששולטת בתעשיית הסרטים והסדרות האמריקנית, ודווקא קרובה הרבה יותר למיתולוגיית הנפש העדינה של עמי המזרח, כן כן, גם של אלה שקרובים יותר מערב.

להכיר את החברה דרך האכזריות שבה

כמה רחוק אנחנו מוכנים ללכת כדי להנות מהסבל של האחר?

המערב הפרוע

בגרמנית יש מילה לתופעה בה אדם אחד שואב עונג מתוך צפייה בסבל של אדם אחר: Schadenfreude. אנחנו מכירים את סיפורי מלחמת הגלדיאטורים בתקופת האימפריה הרומית, את מלחמות השוורים בספרד שנערכות עד היום ואת ההאבקות המודרנית שלובשת צורות ושמות רבים כמו אגרוף, האבקות מקצוענית וכולי. אפשר לסכם את התופעה התרבותית – מערבית המתמשכת הזו במילה אחת פשוטה: מוחצנות. היא הבסיס עליו התרבות הערבית בנתה את מגדל הבבל בו היא נמצאת היום.

המזרח השקוע

בתרבות המזרח הרחוק יש תנועה תרבותית הפוכה, שבה אנשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות להרוג את עצמם בעצמם. מהחרקירי וטייסי הקמיקזה היפניים, דרך תרבות שתיית האלכוהול הבלתי אנושית של מאסטרי הקונג פו הסיניים, ועד להשתעבדות הצפון קוריאנית של ימינו למשחקי מחשב ולמציאות מדומה (אותו מקרה זכור של הורים שהזניחו את התינוק האנושי שלהם עד שרעב למוות, בזמן שהם טיפלו בתינוק טמגוצ'י או איזו שטות אחרת).

אז באיזו אכזריות אנחנו בוחרים?

לאיזו אכזריות אנחנו מתחברים יותר? למערבית שמחפשת לשעבד את האחר או למזרחית שמחפשת למה היא יכולה להשתעבד? 'עצבים' דנה בסוגיה ההיסטוריה-תרבותית הזו מנקודת מבט פוסט-מודרנית, פשוטה, מותחת, מבדרת ובעיקר מאוד מתוחכמת. נסו לשאול את עצמכם את השאלות האלה במהלך הצפייה. אתם תופתעו לגלות עד כמה אנחנו, כאנושות שממשיכים להביא לעולם צאצאים, עדיין רחוקים מלתת עליהן תשובות ברורות.

איפה אני נגמר והאחר מתחיל?

למה אנחנו עצובים כשאדם אחד, שמעולם לא הכרנו, נפטר מהחיים ואדישים כשאחר נפטר מהם? החברה הישראלית היא חברה שזוכרת ושכואבת יחד, כנראה יותר מכל חברה אחרת בעולם. יחד עם זאת אנחנו חיים בחווית מציאות אדישה, בה דקה אחרי הפוש האחרון שבישר לנו על מותה של עוד נערה חפה מפשע או על עוד רצח בעקבות סכסוך חניה, אנחנו עוברים מיד לפוש הבא או לאייטם הבא בפיד ושוכחים, כי מה כבר אפשר לעשות? עוד יום זיכרון לזכר קורבנות הטיפשות האנושית? די, עייפנו, לא ככה?

לא על פי 'עצבים'. המקום בו אני נגמר ואתם מתחילים הוא המקום שאנחנו בוחרים שהוא יהיה. האם הוא על הכביש? האם הוא בחשבון הבנק? האם הוא בחינוך הילדים? איפה תרצו שנסמן את הקו? הרי ברור לכם שאם אנחנו לא נסמן לעצמנו את הקו, מישהו אחר כבר יסמן אותו בשבילנו.

 

אם אהבת את ההמלצה, אני מזמין אותך לעקוב אחרי בפייסבוק ולקבל את המלצות הצפייה החדשות לפני כולם.

להמלצות צפייה נוספות >>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

wix SEO
קידום אתרים

קידום אתר WIX: שישה תובנות של מקדם אתרים ושל – AI

בנית אתר בוויקס ורוצה למשוך לקוחות פוטנציאליים? הגיע הזמן לקדם אותו בגוגל. כאן אני אסביר לך איך עובד קידום אתרים אורגני על פי תוכנות – AI מובילות, ועל סמך הניסיון שלי כמקדם אתרים וכותב תוכן לקידום אתרים, כך שהאתר שלך יגיע למקומות הראשונים בתוצאות האורגניות של מנועי החיפוש בתוך זמן קצר.

- Vector graphic of a three-step process to embark on an informed SEO campaign. Step 1 titled 'Exposure' has a lightbulb symbolizing new ideas and strat
קידום אתרים

7 טיפים מקצועיים לקידום אתר הסטארטאפ שלך בעזרת תוכן

כמומחה לתוכן וקידום אתרים עם ניסיון רב בעבודה עם סטארטאפים, אני יודע שפיתוח הנוכחות המקוונת היא אתגר מרכזי עבור חברות הזנק צעירות. המטרה הסופית היא למשוך לקוחות פוטנציאליים למוצר או השירות החדשני שלכם. אבל קודם כל, עליכם להביא אותם לאתר שלכם. כאן נכנסות לפעולה אסטרטגיות קידום אתרים ממוקדות תוכן. בהסתמך על הניסיון שלי, הנה 7 הטיפים הטובים ביותר לקידום SEO של אתרי סטארטאפ:

קידום אתרים חד פעמי לסטארט-אפים
קידום אתרים

איך קידום אתרים יכול לעזור לסטארט-אפים לגייס סבב מימון נוסף

קידום דיגיטלי הוא כלי חשוב עבור כל סטארטאפ ששואף לגייס סבב מימון נוסף. באמצעות קידום דיגיטלי, אתה יכול למשוך את תשומת לבם של משקיעים פוטנציאליים, להציג את המוצר או השירות שלך בצורה הטובה ביותר ולגדיל את הסיכויים שלך לגייס את הכסף שאתה צריך כדי להצליח.

טיפים לקידום אתרים חד פעמי בעזרת סרטוני טיקטוק ויוטיוב
קידום אתרים

טיפים לקידום אתרים חד פעמי בעזרת סרטוני טיקטוק ויוטיוב

תוכן וידאו הוא כלי חזק לקידום אתרים. הוא יכול לעזור לך למשוך יותר תנועה לאתר שלך, לשפר את דירוג החיפוש שלך ולבנות מותג חזק יותר. כדי למנף את תוכן הווידאו שלך, עליך להתמקד ביצירת תוכן איכותי, רלוונטי ומעניין. תוכן הווידאו שלך צריך להיות מתויג כהלכה עם מילות מפתח רלוונטיות, ועלייך להפיץ אותו במגוון פלטפורמות. מדובר באסטרטגיה יעילה מאוד לקידום אתרים חד פעמי, שכן תוכן וידאו הוא סוג התוכן הנצפה ביותר באינטרנט, ואפשר לייצר אותו בקלות, באופן מקצועי ובלי לשבור את הכיס – מהטלפון הנייד.

Image for a blog post about recommended books, featuring the book 'Ai HaEfshar' by Dubi Zakhai. This image should depict a rich fantasy world where te
ספרים מומלצים

7 ספרים מומלצים בעברית שיחממו לכם את הלב

ברוכים הבאים למדריך המלצות הספרים שלנו, המוקדש במיוחד לספרות העברית העכשווית. במדריך זה, תמצאו אוסף מקיף של ספרים מומלצים בעברית שיצאו בהוצאה עצמית: מיצירות פורצות דרך ועד לספרים קלאסיים שעוצבו מחדש. אם אתם מחפשים חוויית קריאה מעמיקה, מרגשת, ומעשירה בעברית, אתם במקום הנכון.

ספרים מומלצים

אהבה, שלום ורדיפתם: המלצת קריאה אופטימית לזמן מלחמה

הספר הנפלא של הרב אריה גולדמן מביט על היחסים הבין אישיים דרך עדשה תורה. הרב אריה גולדמן עוסק בשאלות בסיסיות על יחסי גומלין בין בני אדם, כגון מדוע זה מאתגר לשמור על תקשורת נעימה וליצור קשרים חיוביים. הוא מתעמק בנושאים אלה על ידי מתן תובנות מבוססות תורה בשפה נגישה וניתנת להקשר.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.