לאהוב את שטיסל ולהישאר בחיים

אני התאהבתי בשטיסל כבר בעונה הראשונה, וכאן אני מנסה להסביר את ההתאהבות ולתת את ההמלצה שלי למי שעוד לא צפה בעונה השלישית.
שטיסל עונה 3

אם אהבת את: העונה הראשונה והשנייה, אז השלישית לא תאכזב אותך.

למה העונה הזו שווה, ב – 4 מילים: נטפליקס לא הרגו אותה.

לאיזה מצב צבירה זה מתאים: לבד, בערב, למי שרוצה לחלום קצת לפני החלומות.

ממה להיזהר: מעקיבא שטיסל, שככל הנראה מיצא את תפקידו כגיבור הסדרה.

ציון: 4.5 כוכבים (מתוך 5).

 

להבין את הקסם

כשהעונה הראשונה של שטיסל שודרה, עדיין למדתי תסריטאות בסם שפיגל. במחזור שלי למדו כוכבים כמו דור כאהן ויונתן בלומנפלד, שהשיחות איתם עזרו לי לראות את הסדרות, הסרטים ואפילו את הספרים שאני קורא, בדרך חדשה.

דור, סטנדאפיסט ואחד הכותבים הקומיים המוכשרים בארץ, 'נדבק' לשטיסל בדיוק כמוני. דיברנו על זה, לא כל כך הבנו מה לנו, שני חבר'ה שמנסים להצחיק (הוא יותר, אני לפעמים), ולסדרה על חברה חרדית במאה שערים שמדברים יידיש ולובשים בגדים חמים בקיץ.

May be an image of ‎2 people, beard and ‎text that says '‎3 שטיסל ישראל ננפליקס 17.8.21 תשפ"א אלול ט'‎'‎‎

סליחה, אבל אולי תצאו

המשפט שדור אמר לי נשאר איתי עד היום, ומלווה אותי בכל פעם שאני רואה משהו שנראה לי קצת מוזר, אבל בכל זאת מושך אותי: "סליחה מר שטיסל, אבל אולי תצאו."

אז מה תפס את דור? זה לא היה התפאורה, לא הלבוש, לא היידיש ולא הקצב המנומנם (למרות שכל אלה היוו את הסטאפ לרגע התפיסה). 

מה שתפס את דור היה הדרך בה אנשים ששונים ממנו שנות אור, רומזים בצורה לא עדינה בכלל, למי שנמצא מולם, שהאינטראקציה שלהם אתו הסתיימה ושהגיע הזמן שהוא יועיל בטובו ויעיף את עצמו החוצה.

May be an image of 3 people, people sitting and outerwear

להיות דתי לרגע בלי להתחייב לאמונה

חנוך דאום מגדיר את עצמו כדתי, אבל הוא לא מאמין באלוהים. לאנשים עדיין קשה לקבל את זה שאדם שחובש כיפה אומר שהוא לא מאמין, אבל כשזה מגיע לחדרים, זה כבר לא קשה, זה בלתי נתפס.

בעונה השלישית של שטיסל, אמונה היא דבר אמורפי, בדיוק כמו שהיא אצל חלק גדול מהחילונים. היא שם, אבל היא לא מגדירה את הדמויות. היא משפיעה על ההחלטות החברתיות, יותר מעל עולמם הפנימי של הגיבורים. 

עם שטיסל, אפשר להיכנס לעולם דתי בלי לעבור שטיפת מוח אמונית מצד אחד, או לחוות תעמולה אנטי – דתית מצד שני. זה לא העניין בסדרה. יש דמויות ברוך השם, יש עלילה, יש קונפליקטים, יש התפתחויות, יש דרמה, יש חתונה, יש חיים ויש מוות, יש עוגת גבינה שחייבים לטעום פעם בחיים, יש תיי ויש תה.. אז איך רב שולם שטיסל אומר, "מה יהודי צריך יותר?"

 

אם אהבת את ההמלצה ואם יש לך חיבה לרומנים פסיכולוגיים עמוקים, לחיצה על התמונה הבאה תעשה לך את היום >>

הנחמה שעבר לאבסורד - רומן פסיכולוגי

 

להמלצות צפייה נוספות>>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

ייעוץ-לכותבים

דוגמא לכתיבת דיאלוג הכנה לכתיבת מחזה או תסריט

כמה פעמים קרה שכתבת לוגליין, סינופסיס, טריטמנט ואפילו הגדלת וביצעת תחקיר דמות, אבל ברגע שהתיישבת לכתוב את התסריט / מחזה – הבנת שהדמויות שלך לא מסוגלות לדבר אחת עם השנייה בלי לשפוך האשמות, לריב ולצאת מהחדר? זה קורה כי המחזה/ תסריט לא יכול להיות המקום הראשון בו הדמויות שלך נפגשות לשיחה.

דוגמא לתחקיר דמות

התבקשתי לכתוב תסריט עבור המוזיאון הימי בחיפה שעוסק בהתפתחות הנמלים בישראל. אחרי דין ודברים על מזמיני העבודה הוחלט כי שלד התסריט יבנה סביב גיבורה שתעבור ממקום למקום ותלמד משהו על עצמה דרך התפתחות הנמלים בישראל. בעצתי הסכימו מזמיני העבודה לאפיין את הגיבורה הבאה: חני (58), מדענית שגילתה את הדרך לנוע בזמן. היא עושה זאת תוך שהיא שואלת את השאלות הנכונות. בכל פעם שהיא שואלת שאלה 'נכונה' היא נעה בזמן אל עבר היעד הבא במסע אותו אני התוויתי לה מראש. היא לא יכולה להגיע לשום מקום אחר חוץ מלנמלי ישראל. בתור אלוהי הגיבורה ניסיתי לכפות עליה את סיפור המסע, אלא שהיא הערימה קשיים. חזרתי אל שולחן העבודה והחלטתי לבצע איתה תחקיר דמות.

מלך ישראל
סדרות מומלצות בנטפליקס

מלך ישראל: דוקו ריאליטי שחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית

מוקדש לסוכן הביון האמירקאי שניטר את הטקסט שלפניך בעקבות שימוש במילים שמזכירות את המתקפה האיראנית ואת האפשרות למלחמה בין ישראל לבין איראן. דע לך שהאלגוריתם נשא את מילותי אליך ופקח את עיניך על מנת שתראה את הדברים הבאים כהוויתם.

התורה כולה סיפורו של משה
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה: סיפורו של משה – על קורבן האדם

הסדרה מכניסה אותך לעולם התורה באופן ויזואלי, ויש בה דברים מעניינים מאוד אבל גם כמה דברים מהותיים שהסדרה מפספסת ושאני רוצה להשלים עבורך. לא אספיק להשלים את כולם במקום אחד ואני לא רוצה להקדיש את חיי בכתיבת כל הדברים שחסרים, כי כמה שלא אכתוב תמיד אוכל למצוא עוד, אבל את הדבר המהותי ביותר אותו הסדרה פספסה חשוב לי למסור לך, וזה – קורבן האדם.

התורה כולה פרק 2
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה פרק 2: ביקורת עצמית בתוך החושך הגדול

את פוסט הזה אני יושב לכתוב במדרגות שבין רחוב הנטקה לרחוב האורן בחיפה, בשעה רבע לתשע במוצאי שבת, כשמאות מפגינים עושים את דרכם חזרה ממרכז חורב הביתה. לא הייתי איתם בהפגנה, אני גר קרוב ופשוט רציתי למצוא מקום שקט לכתוב בו את ההמלצה. בבית לא שקט כרגע, והמולת הקרע בעם ישראל מהווה, באופן פרדוקסלי ואולי גם פלאי, מקום שקט ומכיל יותר מאשר הבית.

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.