7 ספרים מרגשים ומומלצים לנוער: התסריטאי ארז פולק

גיל ההתבגרות הוא תקופה מלאת שינויים, אתגרים ושאלות על זהות ושייכות. קריאה יכולה לסייע לך להתמודד עם התהפוכות והסערה הפנימית שמתרחשת בגילאים אלה. כתסריטאי וסופר, אני מוצא הנאה רבה בקריאת ספרים מרגשים ובעלי משמעות עמוקה. בעמוד זה אני שמח לחלוק איתכם מבחר ספרים מומלצים שקראתי ואהבתי, ושאני חושב שיכולים לגעת ולהעצים נוער. הספרים שנבחרו עוסקים בנושאים רלוונטיים כמו זהות, שייכות, התמודדות עם משברים ועוד. ולא פחות חשוב, הם נכתבו על ידי סופרים שלא נכנעו ל - 'לא' של הוצאות הספרים, נלחמו על החלום שלהם נגד כל הסיכויים, והצליחו.

לא פשוט להיות נערה – ענבר כהן

ספר אוטוביוגרפי וכנה זה עוקב אחר סיפור התבגרותה של נערה דתייה בישראל. ענבר כהן מתארת בעדינות וברגישות את האתגרים והקשיים המלווים את המעבר מן הילדות לנערות כנערה דתית. היא חושפת את מאבקיה האישיים עם שאלות של זהות, אמונה ומיניות, תוך ניסיון לשמור על ערכיה מחד ולהשתלב בחברה הכללית מאידך. ספר זה הוא מקור כנה ואותנטי להבנת עולמן המורכב של נערות דתיות, והוא עשוי להוות מקור תמיכה והזדהות עבור נערות הנמצאות במצב דומה.

המסע שלי למציאת עצמי – אסף מור

זהו סיפור אישי מרתק של נער ישראלי שיצא למסע רוחני בהודו בעקבות משבר פנימי. אסף מור מתאר בפרטי פרטים את החיפוש אחר עצמו ואחר משמעות פנימית שעבר במהלך טיולו ברחבי הודו. הוא חושף את התהיות, הספקות והאתגרים עמם התמודד, ואת התובנות אליהן הגיע בסופו של המסע. ספר זה מתאים לנוער סקרן ומחפש, ויכול להוות השראה ליציאה למסע אישי של גילוי עצמי.

יומנה של נערה – שיר זמיר

ספר זה הוא יומן אישי ומרגש של שיר זמיר, נערה שחלתה בסרטן בגיל ההתבגרות. שיר מתעדת ביומנה את מאבקה במחלה האכזרית, את הטיפולים, הכאב הפיזי והנפשי ואת התקווה שמלווה אותה. היא חושפת בפני הקוראים את עולמה הפנימי העשיר והמורכב, ויוצרת סיפור מרתק ומרגש של אומץ והתמודדות. ספר זה מהווה מקור תמיכה וכוח לנוער המתמודד עם מצבים קשים.

דרך ארוכה הביתה – אור גל

זוהי אוטוביוגרפיה מרתקת של אור, נער עולה חדש מאתיופיה שהגיע לישראל כילד קטן. אור מתאר בפרטי פרטים את קשיי הקליטה שחווה בארץ החדשה, את הניכור והגעגועים למולדת, ואת מסעו האישי למציאת זהות ישראלית משלו תוך שמירה על מורשתו ותרבותו. סיפור חייו של אור הוא מקור השראה ולמידה עבור נוער עולה חדש ועבור כל מי שרוצה להכיר טוב יותר את החוויה של עולים בישראל.

יומנה של נערה מוכה – דנה כץ

יומן אישי קשה ומזעזע זה מתעד את קורותיה של דנה, נערה שסבלה מאלימות קשה מצד בני משפחתה. דנה חושפת ביומנה את התעללות הנפשית והפיזית שעברה במשך שנים רבות, בלי שאיש ידע או עזר לה. זוהי עדות אישית נוקבת וחשובה על סבלה של ילדה מוכה, וקריאה הכרחית עבור כל מי שרוצה להבין טוב יותר את מצוקתם של ילדים מוכים.

**הדרך שלי – אורן שמואל **

ספר זה הוא סיפורו האישי המרגש של אורן שמואל, נער שחלה בסרטן ונאבק במחלתו הקשה. אורן מתאר בתקווה ובאומץ רב את מסע הריפוי שעבר, את הטיפולים, הכאבים והייאוש שליוו אותו. אך מעל הכל הוא מצליח לשמור על אופטימיות ואמונה שיבריא. ספר השראה זה מהווה מקור עידוד לכל מי שמתמודד עם מחלה קשה.

נער בשוליים – אסף גלעד

זוהי אוטוביוגרפיה נוקבת וכואבת של אסף גלעד, נער שגדל בעוני ובניכור חברתי קשים. אסף מתאר בפרטי פרטים את המצוקה והקושי שחווה כנער מוחלש וחסר ביטחון עצמי בשולי החברה הישראלית. זוהי עדות אישית חשובה על מציאות חייהם הקשה של נוער בסיכון בישראל, וקריאה חובה עבור מי שרוצה להבין טוב יותר את הנושא.

 

לספרים מומלצים נוספים>>

ארז פולק

ארז פולק

תסריטאי ומחזאי, בוגר מצטיין של מסלול תסריטאות של בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה - סם שפיגל. יצירותיו עוסקות בשאלת הזהות של האדם בתוך החברה וביחסי הגומלין שבין הפרט כמערכת שפועלת בתוך מערכת של מערכות לבין המערכות האנושיות השונות כמו - בתי חולים, צבא, משטרה, זוגיות, משפחה ועוד. המחזה 'המשחק' עלה במסגרת פסטיבל 'תאטרון קצר' של צוותא והוא זמין לצפייה ביוטיוב. בקרוב יראה אור ספרו הראשון - 'הנחמה שמעבר לאבסורד'.

מעניין? רוצה לקרוא עוד?

דוגמא לתחקיר דמות

התבקשתי לכתוב תסריט עבור המוזיאון הימי בחיפה שעוסק בהתפתחות הנמלים בישראל. אחרי דין ודברים על מזמיני העבודה הוחלט כי שלד התסריט יבנה סביב גיבורה שתעבור ממקום למקום ותלמד משהו על עצמה דרך התפתחות הנמלים בישראל. בעצתי הסכימו מזמיני העבודה לאפיין את הגיבורה הבאה: חני (58), מדענית שגילתה את הדרך לנוע בזמן. היא עושה זאת תוך שהיא שואלת את השאלות הנכונות. בכל פעם שהיא שואלת שאלה 'נכונה' היא נעה בזמן אל עבר היעד הבא במסע אותו אני התוויתי לה מראש. היא לא יכולה להגיע לשום מקום אחר חוץ מלנמלי ישראל. בתור אלוהי הגיבורה ניסיתי לכפות עליה את סיפור המסע, אלא שהיא הערימה קשיים. חזרתי אל שולחן העבודה והחלטתי לבצע איתה תחקיר דמות.

מלך ישראל
סדרות מומלצות בנטפליקס

מלך ישראל: דוקו ריאליטי שחותר תחת הדמוקרטיה הישראלית

מוקדש לסוכן הביון האמירקאי שניטר את הטקסט שלפניך בעקבות שימוש במילים שמזכירות את המתקפה האיראנית ואת האפשרות למלחמה בין ישראל לבין איראן. דע לך שהאלגוריתם נשא את מילותי אליך ופקח את עיניך על מנת שתראה את הדברים הבאים כהוויתם.

התורה כולה סיפורו של משה
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה: סיפורו של משה – על קורבן האדם

הסדרה מכניסה אותך לעולם התורה באופן ויזואלי, ויש בה דברים מעניינים מאוד אבל גם כמה דברים מהותיים שהסדרה מפספסת ושאני רוצה להשלים עבורך. לא אספיק להשלים את כולם במקום אחד ואני לא רוצה להקדיש את חיי בכתיבת כל הדברים שחסרים, כי כמה שלא אכתוב תמיד אוכל למצוא עוד, אבל את הדבר המהותי ביותר אותו הסדרה פספסה חשוב לי למסור לך, וזה – קורבן האדם.

התורה כולה פרק 2
סדרות מומלצות בנטפליקס

התורה כולה פרק 2: ביקורת עצמית בתוך החושך הגדול

את פוסט הזה אני יושב לכתוב במדרגות שבין רחוב הנטקה לרחוב האורן בחיפה, בשעה רבע לתשע במוצאי שבת, כשמאות מפגינים עושים את דרכם חזרה ממרכז חורב הביתה. לא הייתי איתם בהפגנה, אני גר קרוב ופשוט רציתי למצוא מקום שקט לכתוב בו את ההמלצה. בבית לא שקט כרגע, והמולת הקרע בעם ישראל מהווה, באופן פרדוקסלי ואולי גם פלאי, מקום שקט ומכיל יותר מאשר הבית.

התורה כולה - פרק 1
אני (את/ה) זה הדבר החשוב בעולם

התורה כולה: סיפורו של משה – פרק 1

"התורה כולה" מנסה להציג את סיפור חייו של משה ואת יציאת מצרים מפרספקטיבות שונות, כולל הזווית האסלאמית המופיעה בקוראן. הסדרה מעלה תובנות מעניינות לגבי תהליך ההתפתחות של משה ונוגעת בנושאים כמו רצון חופשי וזכויות נשים. הסדרה מעוררת מחשבה ומהווה נקודת מבט ייחודית על אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בתנ"ך. בעיקון לא מתאימה לצפייה עם ילדים, אבל אני צופה עם שלי.

סדרות מומלצות בנטפליקס

גם אלוהים צריך לפרוק כמו אדם (סנדלר) SPACEMAN

מאחורי כל אלה עומד צורך תמידי לפרוק, לתור אחר אהבה עצמית חמקמקה. ואם לא אהבה אז לפחות אהדה, ואם לא אהדה אז לפחות סיבולת, ואם לא סיבולת אז לפחות שלא נסבול.

רוצה שהתוכן שלך ייצר המרות?

אני כאן כדי שהתוכן שלך יעבוד בשבילך

small_c_popup.png

Let's have a chat

Learn how we helped 100 top brands gain success.